پروتز پستان و 17 سوال رایج پروتز سینه

سوالات پر تکرار جراحی پروتز پستان

عمل جراحی پروتز پستان چیست؟

عمل اصلاح پستان ها به وسیله پروتز یا ایمپلنت عملی است که توسط جراح پستان و جراح پلاستیک قابل انجام است. این عمل از جراحی هایی محسوب میگردد که دارای دو جنبه زیبایی و درمانی می باشد. در مواردی مانند بازسازی پستان پس از سرطان سینه و عمل ماستکتومی می توان با توجه به نقش حیاتی پستان در بانوان این عمل را نوعی عمل درمانی دانست و حتما باید توسط بهترین جراح پستان که می شناسید انجام شود.

از دید زیبایی نیز بزرگ کردن سینه به‌ وسیله‌ی عمل پروتز پستان، یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل تهاجم است. در یک پروسه‌ی کوتاه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. انجام یک جلسه مشاوره با جراح پستان قبل از عمل جراحی ضروری ایست در این جلسه فرد معاینه شده و با توجه به سایز طبیعی پستان ها، عرض سینه، علاقه بیمار، شرایط بافت پستان و تجربه تخصصی پزشک مناسب ترین پروتز از نظر اندازه، جنس و فرم پروتز برای فرد انتخاب می گردد.

جراحی پروتز سینه

در حین جراحی امکان وارد کردن پروتز از چند مکان ممکن است که شامل زیر بغل، هاله دور پستان وچین زیر پستان است. البته در روشی نوین که توسط دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان ابداع گردیده است. عمل جاگذاری پروتز بدون هیچ گونه علامت و جایگاه برش در اطراف سینه انجام می گیرد. این روش در حال طی کردن مراحل ثبت بین المللی و انتشار مقاله بین المللی می باشد و در حال حاضر از تشریح آن معذور هستیم.

پروتزهای پستان از نظر میزان برجستگی

براساس میزان برجستگی، پروتزهای پستان به سه دسته تقسیم می گردند:

 1. پروتز با برجستگی کم (Low profile)
 2. پروتز با برجستگی زیاد (High Profile)
 3. پروتزپستان با برجستگی خیلی زیاد (Ultra high profile)

پروتزهای سینه از نظر شکل ظاهری

پروتزهای سینه به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند.

1 پروتز پستان گرد (round)

پروتز پستان «گرد» برای افرادی که دوست دارند پستان‌های آن ها ظاهری برجسته تر داشته باشد و نرمی و خوش فرمی پروتز سینه برایشان مهم است گزینه مناسبی هستند.

کاربرد های برتر پروتز پستان گرد (round) عبارت‌اند از:

 • جراحی اصلاحی یا revision (در مواردی مانند تغییر پروتز قبلی، انقباض کپسولی، پارگی پروتز قبلی فرد و چرخش پروتز)؛
 • علاقه خود فرد

انواع پروتز پستان از نظر برجستگی

2 پروتز سینه آناتومیکال (قطره‌اشکی یا اشکی)

پروتز پستان «آناتومیکال» به مناسب افرادی است که تمایل دارند پروتز سینه شان نمای طبیعی‌تری داشته باشد. علاوه‌بر این در موارد زیر این شکل از پروتز ها توصیه می گردد:

 1. افرادی که بافت پستان‌ی آنها خیلی کم است یا اصلا بافت سینه ندارند.
 2. افرادی که پستان‌های تخت و بدون شکل دارند.
 3. خانم‌هایی که دچار عدم تقارن در پستان‌ها یا نقص ظاهری پستان هستند.

انواع پروتز پستان از لحاظ جنس و مواد تشکیل‌دهنده

پروتزهای پستان در حال حاضر در سه نوع از دید ماده پرکننده تولید می شوند. که تفاوت چندانی از نظر کیفی ندارند. اما از نقطه نظر شرایط فرد و هدف از انجام عمل، هزینه‌ی عمل، احساس راحتی با آن و جای شکاف با هم تفاوت دارند . بنابر شرایط فرد جراح پستان حاذق یکی از آنها را انتخاب می‌کند:

 1. پروتز پستان سیلیکونی که ژل مانند است
 2. پروتز پستان سالینی یا «آب نمکی»
 3. پروتز پستان ترکیبی (سالین-سیلیکونی)

1 پروتز پستان سالینی

پروتزهای پستان آب‌نمکی گرد هستند و با آب‌نمک استریل یا سالین پر شده‌اند. پروتز سینه سالینی دارای جداره‌ای سیلیکونی و غیرقابل نفوذ هستند، از پروتز‌های سیلیکونی سفت‌تر هستند، در صورت پاره‌ شدن تخت و صاف می‌شود و مایع درون آنها طی فرایندی طبیعی جذب بدن می‌شود. چون این مایع به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد، پس مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند.

مزیت های پروتز پستان سالینی:

 • نیاز به برش کمتر؛
 • هزینه‌ی پایین‌تر؛
 • نیاز کمتر به معاینه و مانیتورینگ
 • از دیگر مزایای این روش قابلیت تنظیم حجم پروتز پس از کارگذاری در بافت پستان است

انواع پروتز پستان از نظر جنس پر کننده

2 پروتز پستان سیلیکونی

پروتز پستان سیلیکونی همان طور که از اسمشان پیداست از ترکیب های مختلف سیلیکون ساخته شده‌اند. و شبیه ژل چسبنده هستند. به دلیل شبیه‌تر بودن پروتزهای سیلیکونی به بافت پستان به‌نظر می‌رسد که انتخاب نخست خانم‌ها برای پروتز سینه ، پروتزهای سیلیکونی باشند. علاوه بر این در صورت صدمه دیدن، این پروتزها از بین نمی‌روند و ژل‌های درون پروتز به فضای اطراف یا لایه‌های دیگر پروتز وارد می‌شوند.

مزیت های پروتز سینه سیلیکونی:

 • احتمال چین‌خوردگی کمتر؛
 • کاهش خطر خالی‌شدن خود‌به‌خودی؛
 • لمس طبیعی‌تر.

3 پروتزهای پستان ترکیبی (سالین- سیلیکون)

این پروتز ها دارای زمینه ای سیلیکونی و بخشی سالینی هستند. قسمت سالینی این پروتز افزایش تدریجی سایز پروتز را ممکن می کند

پروتز های ترکیبی برای افرادی مناسب است. که تمایل به داشتن سینه های بزرگ دارند. اما در ابتدا بافت پستان کافی ندارند. با پر کردن تدریجی سالین در این پروتز ها بافت پستان جا باز کرده و پروتز بزرگتری را خواهد پذیرفت.

پروتز خارجی پستان چیست؟

افرادی که نگران انجام عمل جراحی زیبایی پستان هستند و قصد انجام عمل جراحی و استفاده از پروتزهای پستان داخلی را ندارید. یک راه‌حل دیگر استفاده از پروتزهای پستان خارجی است. که نیازی به عمل جراحی ندارند. اگر چه این پروتز های هرگز حس یک پستان واقعی را تلقین نمی کنن و فقط در زیر لباس ظاهر مناسبی دارند. همچنین در برخی موارد پروتز پستان خارجی سبب حساسیت پوستی، خارش، تعریق و احساس گرما می‌شود و احتمال افتادن و جدا شدن این پروتزهای سینه هم وجود دارد. با این‌همه استفاده از پروتز سینه خارجی سریع‌ترین روش برای بزرگ کردن و پُر کردن فضای خارجی سینه است.

چند نوع برش برای انجام عمل جراحی پروتز پستان وجود دارد؟

 1. برش در چین زیر پستان
 2. برش در اطراف هاله
 3. برش زیر بغل
 4. روش TABA (روش ابدایی دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان بدون هیچگونه جای برش)

جراح پستان در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی در مورد بهترین روش برش بر اساس شرایط بیمار تصمیم گیری می کند.

لیفت پستان با پروتز چیست؟

لیفت پستان با پروتز یا (پروتز ماستوپکسی) یکی از روش‌های بالا کشیدن پستان به‌وسیله‌ی پروتز است. در این روش برای اصلاح افتادگی و بزرگ کردن سینه از پروتز سینه استفاده می‌شود.

در روش پروتز ماستوپکسی برش‌های لازم برای انجام عمل فقط در ناحیه‌ی آرئول و زیر پستان انجام می‌شود. در این روش پستان‌های کوچک که به افزایش حجم نیاز دارند و پستان‌های نامتقارن از نظر اندازه و ظاهر را می‌توان اصلاح کرد. در حقیقت این روش ترکیبی از لیفت سینه و پروتز پستان است. که در آن از لیفت داخلی برای بالا بردن پستان‌ها استفاده می‌شود. برخلاف عمل لیفت سینه نیازی به برش‌های عمودی وجود ندارد. توجه داشته باشید که پروتز و لیفت پستان با این روش برای تمام افراد امکان‌پذیر نیست . بهتر است با نظر بهترین جراح پستان که به ایشان دسترسی دارید این عمل انجام شود.

طول عمر پروتز پستان چقدر است؟

پروتز های پستان بسیار مقاوم هستند. به جز در موارد خاص که در اثر ورزش های سنگین، ضربات ناگهانی، تصادف و مانند این موارد دچار پارگی شوند. معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند که در این موارد نیز با توجه جنس پروتز ها مشکلی ایجاد نمی شود . می توان با یک عمل اصلاحی پروتز قبلی را خارج و پروتز جدیدی را جایگزین کرد. در موارد محدودی شاهد تشکیل غلاف دردناک در اطراف پروتز توسط سیستم ایمنی فرد هستیم. که با انتخاب بهترین برند پروتز و روش جراحی به حداقل رسیده و نگرانی برای آن وجود ندارد.

آیا من می توانم عمل پروتز پستان را انجام دهم؟

 • افرادی که به‌خاطر بیماری‌هایی مانند سرطان پستان تمام یا بخشی از پستان‌ خود را از دست داده‌اند.
 • افرادی که رضایت از ظاهر یا اندازه طبیعی پستان های خود ندارند
 • افرادی که به‌صورت مادرزادی سینه های نا‌متقارن با شکل غیر‌طبیعی دارند.
 • خانم‌هایی که به‌خاطر نقص مادرزادی فقط یک پستان دارند.
 • زنانی که به دلایل هورمونی یا ژنتیکی یا لاغری بیش‌ازحد و سوءتغذیه سینه های کوچکی دارند.
 • زنانی که به‌خاطر بالا رفتن سن، بارداری و شیردهی بافت پستان‌شان تحلیل رفته و کوچک شده است یا به‌خاطر کاهش وزن شدید دچار افتادگی پستان شده‌اند.

هزینه عمل زیبایی پروتز پستان چقدر است؟

عمل جراحی پروتز پستان به روش های مختلف انجام می گیرد. و هزینه آن با توجه به میزان دستورزی لازم و نوع پروتز لازم متفاوت است .همچنین انجام همزمان این عمل به همراه عمل های دیگر و شرایط بیمار بسیار متفاوت است. این عمل از جمله عمل‌های جراحی زیبایی است، به همین دلیل تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد.

جراح پروتز پستان در تهران

عوارض پروتز سینه چیست؟

عمل جراحی پروتز پستان جز عمل های ایمن و کم خطر محسوب می گردد. البته این امر بسیار وابسته به انتخاب جراح حاذق و پروتز سینه مناسب بستگی دارد. همچنین آگاهی خود فرد از موارد مربوط به آمادگی قبل از عمل و مراقبت‌های دقیق و اصولی بعد از عمل، می‌توانید در کاهش عوارض احتمالی بسیار موثر باشد. بامطالعه لیست زیر می توانید در مورد عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی پروتز سینه اطلاعات کافی داشته باشید.

برخی از عوارض احتمالی جراحی پروتز پستان:

 • ظاهر غیرقابل قبول محل برش جراحی ( بستگی به مهارت جراح و واکنش طبیعی پوست فرد به زخم دارد)
 • خونریزی و تجمع خون در محل برش (هماتوم)
 • نامتقارن بودن پستان‌ها
 • قرار دادن غیر‌اصولی و نادرست پروتز در محل؛
 • عفونت؛
 • تاخیر در بهبودی محل برش جراحی؛
 • تغییر در حس پستان و نوک پستان که ممکن است موقت یا دائم باشد؛
 • ایجاد یک کپسول ضخیم در اطراف پروتز؛
 • نشت یا پارگی جدار پروتز؛
 • چین‌خوردگی پوست روی پروتز؛
 • عوارض بیهوشی عمومی؛
 • تجمع مایع اطراف پروتز؛
 • درد مزمن؛
 • جا‌به‌جایی پروتزها به جهات مختلف؛
 • نارضایتی فرد از نظر زیبایی و نتیجه‌ی عمل؛
 • احتمال نیاز به عمل مجدد.

معمولا تمام این عوارض به‌مرور و در یک بازه زمانی کمتر از هجده ماه بهبود پیدا می‌کند. بهتر است قبل از عمل جراحی چند راه ارتباطی مستقیم با جراح خود مانند اینستاگرام، واتس اپ و تلگرام را از ایشان بپرسید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به موقع از ایشان مشاوره لازم را دریافت نمایید.

امکان شیردهی پس از عمل پروتز پستان وجود دارد؟

یکی از سوالات پرتکرار در مورد پروتز سینه توانایی شیردهی پس از این عمل جراحی است. اگرچه شما عمل پروتز پستان انجام داده‌اید اما مسئله اینجاست که بافت طبیعی و قدیمی سینه و مجاری شیردهی در سر جای خودشان هستند. به این ترتیب پروتز سینه چه در زیر عضله‌ی پستان و چه در بافت پستان قرار داده شود، روی شیردهی خانم‌ها تأثیری ندارد. نکته قابل توجه تاثیر شیردهی بر پروتز سینه است که ممکن است موجب شل شدن و افتادگی پستان گردد. در این موارد نیز با یک عمل اصلاحی کوچک و یا نهایتا تعویض پروتز مشکل حل شده و جای نگرانی نیست.

شیردهی پس از عمل پروتز سینه

آیا پروتز پستان موجب سرطان می شود؟

براساس مطالعات انجام‌شده هنوز ارتباطی میان گذاشتن پروتز و ایجاد سرطان پستان، بیماری‌های خود‌ایمنی و سایر بیماری‌های سیستمیک یافت نشده است. در حال حاضر هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه سرطان در زنانی که پروتز سینه دارند در مراحل پیشرفته‌تر تشخیص داده می‌شود هم وجود ندارد. انجام معاینات پستان نیز پس از این عمل مختل نمی گردد.

بعد از پروتز سینه برنزه و لیزر ممکن است؟

پس از عمل محدودیتی در این موارد وجود ندارد. اما توصیه می‌شود تا چند ماه بعد از عمل از سولاریوم و حمام آفتاب استفاده نشود. زیرا ممکن است در بهبود کامل زخم محل برش اختلال ایجاد شود و تیره تر از مناطق مجاور گردد.

قبل از انجام عمل پروتز پستان چه اقداماتی لازم است؟

تمامی مواردی که باید قبل از عمل رعایت کنید در جلسه مشاوره قبل از عمل توسط جراح به شما اطلاع رسانی می شود. خصوصا در مورد قطع کردن داروهای مصرفی مثل هپارین بر اساس سرچ گوگل یا موارد مشابه عمل نکنید و صبور باشید

بعد از عمل پروتز پستان چه مراقبت‌هایی باید انجام بدهیم؟

 1. برای استراحت کردن یا خوابیدن روی شکم و پهلو نخوابید. بهترین حالت خوابیدن به پشت است چون پروتز ها در جای مناسب قرار می گیرند،پس از دو هفته می توانید به پهلو ها بخوابید.
 2. آنتی بیوتیک های تجویزی توسط جراح پس از عمل سر ساعت مقرر مصرف شوند.
 3. در هفته اول بعد از عمل پروتز پستان زیاد فعالیت نکنید. فعالیت‌هایی مثل شانه کردن مو یا برداشتن اجسام سبک بلامانع است. اما باید به شکلی انجام گیرد که موجب ایجاد کشش در سینه و محل زخم نشود. توجه داشته باشید که نداشتن تحرک و فعالیت مطلق نیز بدن‌تان را خشک و سفت می‌کند.
 4. پزشک جراح معمولا بعد از عمل برای شما «سوتین طبی» تجویز می‌کند. سوتین طبی همانند پانسمان عمل می‌کند. به‌طوری‌که پستان‌ها و پروتز‌ها را در بهترین وضعیت نگه می‌دارد. در طول ۶ تا ۱۲ هفته به‌صورت تمام وقت حتی هنگام خواب، سوتین طبی خود را ببندید.
 5. سفت شدن سینه و کبودی پوست پستان پس از عمل امری طبیعی است و بخشی از پروسه‌ی درمان و بهبودی است.
 6. تا سه هفته بعد از عمل از استعمال دخانیات اجتناب کنید
 7. بعد از دو هفته می‌توانید پیاده‌روی کنید، بدوید یا ورزش‌های مربوط به پایین‌تنه را انجام دهید. توانایی خود را در نظر بگیرید و اگر حرکتی برایتان دردناک است انجامش ندهید.

در چه صورت بعد از عمل پروتز پستان به پزشک مراجعه کنیم؟

بعد از عمل جراحی پستان، جراح پستان دکتر فرهاد موسی زاده برای شما وقت ویزیت تعیین می‌کند. اگر در این فاصله بین ویزیت ها با موارد نگران کننده و هرگونه سوال ذهنی مواجه شدید با مراجعه به بخش ارتباط با ما و مشاهده راه های ارتباطی دکتر موسی زاده از ایشان مشاوره آنلاین دریافت نمایید. و در صورت صلاحدید ایشان حضوری برای ویزیت تشریف ببرید.

تهیه، ترجمه و تالیف این مقاله توسط تیم کلینیک پستان دکتر فرهاد موسی زاده انجام گرفته است.

جهت مشاوره با دکتر فرهاد موسی زاده متخصص و جراح پستان به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.