انکوپلاستی ، روش جراحی زیبایی و ترمیمی در درمان سرطان پستان

جراحی انکوپلاستی امروزه تعریف جدید از جراحی سرطان پستان محسوب می شود که می توان به وسیله آن ضمن، برداشتن تومور پستان، جراحی زیبایی آن را نیز انجام داده و در نهایت آلام و مشکلات روحی بیمار را به شدت کاهش داد. در حقیقت این روش نوین، ادغامی از هر دو عمل جراحی درمانی و زیبایی است که پیشتر در دو مرحله و فاز جداگانه صورت گرفته و مشکلات بیشتری با خود همراه داشت.

عناوین مقاله

انکوپلاستی چیست؟

همان طور که می دانید در تعدادی از جراحی های سرطان پستان، پزشک جراح ناچار به برداشتن کامل بافت سینه می شود و یا با برداشتن قسمتی از آن، سینه ناقص و بدفرم دیده می شود. در انکوپلاستی، ضمن انجام روش جراحی برای درمان سرطان، بازسازی فرم سینه نیز صورت می گیرد تا بیمار پس از بهبودی، به لحاظ روانی و تکمیل بودن اندام خود، احساس کامل داشته باشد.

در سال های قبل تر، پس از جراحی سینه و برداشتن کامل آن یا حداقل برداشتن بیش از 20 درصد از بافت سینه، بدفرمی یا نقص کامل عضو پیش آمده و این موضوع آسیب روحی زیادی را برای بیمار به وجود می آورد. از دست دادن کامل پستان یا نقص آن که باعث می شد تا شکل تناسب اندامی  زنانی که تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته بودند، ناقص باشد، آثار روحی منفی برجای می گذاشت. گاهی اوقات فاصله بین عمل جراحی ترمیمی و زیبایی با زمان تخلیه بافت، زیاد بوده و این موضوع باعث می شد تا مشکلات روحی و جسمی بیشتری برای بیمار به وجود بیاید. با ظهور انکوپلاستی و رواج پیدا کردن آن به وسیله پزشکان و متخصصان جراحی پستان، این مشکل تا حدود زیادی رفع شده و با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بهترین روش جراحی توصیه خواهد شد.

انکوپلاستی از سال 1976 میلادی و پس از مطالعاتی که توسط دکتر فیشرو و ورونسی صورت گرفت، در دنیای پزشکی مطرح شد. این مطالعات نشان داد که نتایج عمل های زیبایی پستان ،در قالب ماستکتومی، نمی تواند جوابگو باشد. در حقیقت به چیزی نیاز بود که ضمن درمان سرطان پستان و برداشتن بافت های سرطانی آن، بازسازی صورت گرفته و زیبایی پستان حفظ شود.

انکوپلاستی از دو واژه انکو + پلاست ترکیب شده است که به ترتیب معنای سرطان و زیبایی ترمیمی را می دهند. به واقع این سیستم جراحی، برای ادغام جراحی درمانی و زیبایی پستان، به کار گرفته می شود.

با ظهور انکوپلاستی، امکان آن به وجود آمده است که با در نظر گرفتن سایز تومور پستان و اندازه اصلی سینه، همین طور لحاظ کردن غدد لنفاوی و میزان درگیر بودن آن ها، روش مناسب ترمیم و بازسازی برست  صورت بگیرد. در شرایطی لازم است که برخی از روش های درمانی نیز با این عمل جراحی همراه شود.

لازم به ذکر است که نتیجه انکوپلاستی، با سن بیمار، محل قرارگیری تومور، مرحله پیشروی تومور و … در ارتباط مستقیم قرار دارد.

مزایای استفاده از انکوپلاستی

اگر چه مبارزه با سرطان سینه و بازگشت سلامتی باید در اولویت قرار گیرد اما شکل ظاهری بیمار پس از درمان سرطان پستان نیز می تواند تأثیر زیادی بر سلامتی جسمی و روحی او داشته باشد. جراحی انکوپلاستی جنبه های فیزیکی، احساسی و روانشناختی را تحت تأثیر قرار می دهد. این مزایا عبارتند از :

حذف کامل توده سرطانی به همراه کسب نتیجه مطلوب از یک عمل زیبایی

در طول جراحی آنکوپلاستی علاوه بر حذف کامل سلول های سرطانی از بافت پستان، ظاهر و زیبایی سینه نیز تا حد ممکن حفظ می شود. به دلیل اینکه با پیشرفت تکنیک های جراحی سرطان پستان حتی برخی از افراد دارای تومورهای بزرگ پستان نیز می توانند بخشی از بافت پستان های خود را در طول ماستکتومی حفظ کنند ، جراحی انکوپلاستی می تواند یک انتخاب مناسب برای این افراد باشد. علاوه بر این،  در افرادی که علاوه بر جراحی به پرتودرمانی نیز احتیاج دارند ، آنکوپلاستی می تواند گزینه مناسبی برای بازسازی و بازیابی شکل ظاهری پستان قبل از انجام پرتودرمانی باشد.

دوره نقاهت کوتاه تر

از آنجایی که در جراحی آنکوپلاستی ، عمل درمان سرطان پستان با جراحی زیبایی سینه ترکیب می شود ، فرد نیازی به انجام دو عمل مجزا ندارد و در نتیجه در طول یک عمل می توان علاوه بر درمان سرطان، ظاهر سینه ها را نیز حفظ کرد. این امر به کوتاه تر شدن دوره نقاهت بیماری و همچنین کاهش عوارض احتمالی از جراحی های مختلف کمک خواهد کرد.

حس طبیعی تر در پستان ها

در بسیاری از موارد جراحی آنکوپلاستی اسکار یا جای زخم غیر قابل تشخیصی از خود به جای می گذارد و آسیبی به نوک سینه ها وارد نمی کند. در نتیجه ، این عمل ظاهر طبیعی پستان را حفظ می کند بدون اینکه تأثیر زیادی بر حس طبیعی پستان ها داشته باشد. علاوه بر این، در طول این عمل می توان تقارن سینه ها را بخوبی حفظ کرد. به جای اینکه مدت زمان زیادی از جراحی سرطان سینه تا عمل بازسازی پستان بگذرد در نتیجه عمل جراحی آنکوپلاستی بیمار می تواند بلافاصله حس سینه های طبیعی خود را داشته باشد.

ایجاد تقارن در سینه ها

در طول جراحی سرطان پستان، بخشی از بافت یک یا هر دو پستان برداشته می شود و در نتیجه شکل و سایز سینه ها از حالت تقارن خارج می شود. این در حالیست که در جراحی آنکوپلاستی پستان ، می توان به طور همزمان سایز سینه را کاهش داد و همچنین عمل لیفت سینه را نیز انجام داد. این امر به حفظ تقارن بیشتر در سینه ها پس از درمان سرطان سینه کمک بسیاری می کند.

آنکوپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی آنکوپلاستی برای بسیاری از زنان یک عمل زیبایی و درمانی مناسب محسوب می شود. این جراحی معمولاً در افرادی که لامپکتومی یا ماستکتومی پارشیال ( برداشتن بخشی از بافت سینه در ماستکتومی ) مؤثر است. افرادی که در طول ماستکتومی کل بافت پستان های آن ها برداشته شده است بهتر است سایر گزینه های بازسازی پستان را در نظر داشته باشند.

اگرچه آنکوپلاستی می تواند برای انواع شکل ها و فرم های سینه انجام شود اما زنانی که سینه های بزرگ تری دارند و سایز توده پستانی در آن ها نسبتاً کوچک است گزینه مناسب تری برای این جراحی خواهند بود. گاهی آنکوپلاستی در افراد دارای پستان های کوچک نیز قابل انجام است به شرطی که در نتیجه لامپکتومی بخش عمده بافت پستانی آن ها حذف نشده باشد. محل قرار گیری تومور نیز یکی از عوامل تعیین کننده مناسب یا غیر مناسب بودن جراحی آنکوپلاستی در زنان است. پیش از تصمیم گیری در خصوص انجام این جراحی بهتر است با یک پزشک متخصص جراحی زیبایی سینه مشورت کنید و گزینه های پیش رو برای بازسازی پستان را کاملاً با توجه به شرایط خود بررسی کنید.

 

آمادگی قبل از جراحی آنکوپلاستی

پیش از انجام انکوپلاستی، باید اطلاعات مختلفی از بیمار از جمله کلیه مشخصات تومور سینه، زمان انجام آخرین تصویر برداری، مقایسه دو پستان با یکدیگر، سن بیمار و … مورد بررسی قرار بگیرد.

در نهایت باید انکوپلاستی را یک روش جراحی ترکیبی بدانیم که در زمان واحد درمان سرطان و برداشت بافت های سرطانی را با جراحی نوین زیبایی همراه ساخته و ضمن تخلیه بافت سرطانی در سینه، آن را زیباتر و شکیل تر نیز می سازد. در طول دهه گذشته، استفاده روز افزون از این روش با افزایش تعداد مقالات علمی منتشر شده در مورد انکوپلاستی، اتفاق افتاده و موفقیت های زیادی در خصوص اعمال جراحی پستان و زیبایی آن، صورت گرفته است.

مطالعات حاکی از آن است که با انجام این روش جراحی درمانی و ترمیمی، افزایش رضایت بیمار به لحاظ زیبایی و کیفیت زندگی، قابل توجه خواهد بود. همین طور هیچ گونه عوارض جانبی خاصی از این روش جراحی ثابت نشده است.

لازم به ذکر است که انجام عمل جراحی انکوپلاستی به مهارت جراح پستان ارتباط و بستگی زیادی دارد و میزان تجربه و صلاحیت پزشک، در نتیجه کار فوق العاده تاثیرگذار خواهد بود. بسیار اهمیت دارد که جراح پستان، در هر دو حوزه جراحی سرطان پستان، آنکولوژیک و زیبایی پستان مهارت داشته باشد. به این شکل نتیجه جراحی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود. پس در زمان انتخاب بهترین متخصص سرطان پستان دقت بسیار زیادی داشته باشید.

مراقبت های پس از آنکوپلاستی

پس از انجام انکوپلاستی، انجام روش های مراقبتی زیر لازم خواهد بود:

  • پس از انجام جراحی، باید شخص را به بخش ریکاوری انتقال داد.
  • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، تا دو هفته ممنوع خواهد بود.
  • رژیم غذایی بر پایه مایعات دنبال شود.
  • از لباس های کاملا نخی و آزاد استفاده شود.
  • بیمار باید از سوتین طبی استفاده نماید.
  • تا حداقل یک ماه از انجام فعالیت های سنگین خودداری شود.
  • حمام پس از 2 تا 5 روز بعد انجام شود.
  • بهتر است از رانندگی کردن نیز تا مدتی اجتناب شود.

کلام آخر

دکتر فرهاد موسی زاده، بهترین جراح پستان در تهران، در زمینه جراحی پستان و بیماری های مربوط به آن، همین طور جراحی زیبایی پستان، انکولوژی و … دارای بورد تخصصی میباشند. جهت تعیین وقت با دکتر موسی زاده، می توانید به صفحه تعیین نوبت وب سایت ایشان، مراجعه نمایید.

می توانید فایل پی دی اف این مقاله را از این قسمت دانلود نمایید.

سوالات متداول

روش آنکوپلاستی در واقع ترکیبی از جراحی برداشتن تومور در پستان و جراحی زیبایی به صورت همزمان است.

در جراحی آنکوپلاستی با توجه به اینکه عمل برداشتن تومور سرطانی همزمان با جراحی زیبایی انجام می‌شود، بیمار نیاز به 2 عمل جداگانه ندارد. این امکان باعث کوتاه شدن دوره نقاهت بیماری و همچنین کاهش عوارض احتمال جراحی خواهد شد.

این جراحی معمولا در افرادی که لامپکتومی یا ماستکتومی پارشیال انجام می‌دهند، قابل انجام است.

برای چنین افرادی بهتر است از سایر گزینه‌های بازسازی پستان استفاده شود. بهتر است با دکتر پستان خود مشورت بیشتری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.