انکوپلاستی ، روش جراحی زیبایی و ترمیمی در درمان سرطان پستان

جراحی انکوپلاستی و درمان سرطان پستان

جراحی انکوپلاستی امروزه تعریف جدید از جراحی سرطان پستان محسوب می شود که می توان به وسیله آن ضمن، برداشتن تومور پستان، جراحی زیبایی آن را نیز انجام داده و در نهایت آلام و مشکلات روحی بیمار را به شدت کاهش داد. در حقیقت این روش نوین، ادغامی از هر دو عمل جراحی درمانی و زیبایی است که پیشتر در دو مرحله و فاز جداگانه صورت گرفته و مشکلات بیشتری با خود همراه داشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم انکوپلاستی چیست و چه فوایدی دارد؟

انکوپلاستی چیست؟

همان طور که می دانید در تعدادی از جراحی های سرطان پستان، پزشک جراح ناچار به برداشتن کامل بافت سینه می شود و یا با برداشتن قسمتی از آن، سینه ناقص و بدفرم دیده می شود. در انکوپلاستی، ضمن انجام روش جراحی برای درمان سرطان، بازسازی فرم سینه نیز صورت می گیرد تا بیمار پس از بهبودی، به لحاظ روانی و تکمیل بودن اندام خود، احساس کامل داشته باشد.

در سال های قبل تر، پس از جراحی سینه و برداشتن کامل آن یا حداقل برداشتن بیش از 20 درصد از بافت سینه، بدفرمی یا نقص کامل عضو پیش آمده و این موضوع آسیب روحی زیادی را برای بیمار به وجود می آورد. از دست دادن کامل پستان یا نقص آن که باعث می شد تا شکل تناسب اندامی  زنانی که تحت عمل جراحی سینه قرار گرفته بودند، ناقص باشد، آثار روحی منفی برجای می گذاشت. گاهی اوقات فاصله بین عمل جراحی ترمیمی و زیبایی با زمان تخلیه بافت، زیاد بوده و این موضوع باعث می شد تا مشکلات روحی و جسمی بیشتری برای بیمار به وجود بیاید. با ظهور انکوپلاستی و رواج پیدا کردن آن به وسیله پزشکان و متخصصان جراحی پستان، این مشکل تا حدود زیادی رفع شده و با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بهترین روش جراحی توصیه خواهد شد.

انکوپلاستی

انکوپلاستی از سال 1976 میلادی و پس از مطالعاتی که توسط دکتر فیشرو و ورونسی صورت گرفت، در دنیای پزشکی مطرح شد. این مطالعات نشان داد که نتایج عمل های زیبایی پستان ،در قالب ماستکتومی، نمی تواند جوابگو باشد. در حقیقت به چیزی نیاز بود که ضمن درمان سرطان پستان و برداشتن بافت های سرطانی آن، بازسازی صورت گرفته و زیبایی پستان حفظ شود.

انکوپلاستی از دو واژه انکو + پلاست ترکیب شده است که به ترتیب معنای سرطان و زیبایی ترمیمی را می دهند. به واقع این سیستم جراحی، برای ادغام جراحی درمانی و زیبایی پستان، به کار گرفته می شود.

با ظهور انکوپلاستی، امکان آن به وجود آمده است که با در نظر گرفتن سایز تومور پستان و اندازه اصلی سینه، همین طور لحاظ کردن غدد لنفاوی و میزان درگیر بودن آن ها، روش مناسب ترمیم و بازسازی برست  صورت بگیرد. در شرایطی لازم است که برخی از روش های درمانی نیز با این عمل جراحی همراه شود.

لازم به ذکر است که نتیجه انکوپلاستی، با سن بیمار، محل قرارگیری تومور، مرحله پیشروی تومور و … در ارتباط مستقیم قرار دارد.

مزایای استفاده از انکوپلاستی

با استفاده از روش جراحی انکوپلاستی، مزایای زیر وجود خواهد داشت:

 • به کمک این روش می توان بافت سینه را حفظ کرده و زیبایی آن را نگاه داشت.
 • همین طور افتادگی سینه، از طریق انکوپلاستی قابل جبران است و به نوعی عمل لیفت سینه انجام می پذیرد.
 • سینه های متفاوت که قرینه نیستند، به کمک این روش، قرینگی و زیبایی کامل خود را به دست می آورند.
 • پستان های بزرگ را می توان به وسیله انکوپلاستی کوچک کرد.

مراقبت های پس از انکوپلاستی کدامند؟

مراقبت های پس از انکوپلاستی کدامند؟

پس از انجام انکوپلاستی، انجام روش های مراقبتی زیر لازم خواهد بود:

 • پس از انجام جراحی، باید شخص را به بخش ریکاوری انتقال داد.
 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، تا دو هفته ممنوع خواهد بود.
 • رژیم غذایی بر پایه مایعات دنبال شود.
 • از لباس های کاملا نخی و آزاد استفاده شود.
 • بیمار باید از سوتین طبی استفاده نماید.
 • تا حداقل یک ماه از انجام فعالیت های سنگین خودداری شود.
 • حمام پس از 2 تا 5 روز بعد انجام شود.
 • بهتر است از رانندگی کردن نیز تا مدتی اجتناب شود.

پیش زمینه های آمادگی انکوپلاستی

پیش از انجام انکوپلاستی، باید اطلاعات مختلفی از بیمار از جمله کلیه مشخصات تومور سینه، زمان انجام آخرین تصویر برداری، مقایسه دو پستان با یکدیگر، سن بیمار و … مورد بررسی قرار بگیرد.

در نهایت باید انکوپلاستی را یک روش جراحی ترکیبی بدانیم که در زمان واحد درمان سرطان و برداشت بافت های سرطانی را با جراحی نوین زیبایی همراه ساخته و ضمن تخلیه بافت سرطانی در سینه، آن را زیباتر و شکیل تر نیز می سازد. در طول دهه گذشته، استفاده روز افزون از این روش با افزایش تعداد مقالات علمی منتشر شده در مورد انکوپلاستی، اتفاق افتاده و موفقیت های زیادی در خصوص اعمال جراحی پستان و زیبایی آن، صورت گرفته است.

مطالعات حاکی از آن است که با انجام این روش جراحی درمانی و ترمیمی، افزایش رضایت بیمار به لحاظ زیبایی و کیفیت زندگی، قابل توجه خواهد بود. همین طور هیچ گونه عوارض جانبی خاصی از این روش جراحی ثابت نشده است.

لازم به ذکر است که انجام عمل جراحی انکوپلاستی به مهارت جراح پستان ارتباط و بستگی زیادی دارد و میزان تجربه و صلاحیت پزشک، در نتیجه کار فوق العاده تاثیرگذار خواهد بود. بسیار اهمیت دارد که جراح پستان، در هر دو حوزه جراحی سرطان پستان، آنکولوژیک و زیبایی پستان مهارت داشته باشد. به این شکل نتیجه جراحی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

کلام آخر

دکتر فرهاد موسی زاده، بهترین جراح پستان در تهران، در زمینه جراحی پستان و بیماری های مربوط به آن، همین طور جراحی زیبایی پستان، انکولوژی و … دارای بورد تخصصی میباشند. جهت تعیین وقت با دکتر موسی زاده، می توانید به صفحه تعیین نوبت وب سایت ایشان، مراجعه نمایید.

می توانید فایل پی دی اف این مقاله را از این قسمت دانلود نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.