درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه و روش های آن به ماهیت بیماری مرحله آن و میزان گسترش آن در بدن بستگی دارد. اغلب اوقات  افراد مبتلا به سرطان سینه چندین روش درمانی را برای درمان آن انجام می دهند. در سال های اخیر  پیشرفت زیادی در درمان سرطان پستان حاصل شده است که منبع امید بیماران سرطانی است. امروزه به جای فقط یک یا دو روش درمانی لیستی از گزینه های درمانی وجود دارد که برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می شود.

سعی می کنم در مورد راه های تشخیص و انواع روش های درمان جراحی و غیر جراحی سرطان سینه برای شما توضیحاتی داشته باشم. (مطالب گفته شده در این مقاله حاصل 15 سال علم و تجربه دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان و متخصص بیماری های سینه و سرچ مقالات به روز و معتبر می باشد.) خوشحال می شویم با انتشار لینک این مقاله در فضاهای مجازی و بین دوستان خود به افزایش آگاهی جامعه کمک کنید.

عناوین مقاله

فهرست محتوا نمایش

پادکست درمان های جدید سرطان سینه

درمان سرطان پستان

درمان سرطان پستان آشنایی با هر علمی زبان خاص خود را دارد اگر شما مبتلا به سرطان پستان هستید یا به دلایل مختلف مانند بیماری نزدیکان و حتی تحقیقات علمی در حال مطالعه در مورد این بیماری می باشید باید ابتدا با برخی اصلاحات مانند:

 • ساختار پستان بانوان
 • عملکرد پستان چگونه است
 • سرطان پستان: یک بیماری سلولی
 • جهش­ ها:عامل اصلی ایجاد سرطان
 • متاستاز
 • درجه یا استیج سرطان پستان

به این منظور توصیه می شود مقاله زیر برای آشنایی با اصطلاحات سرطان مطالعه شود

پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان و جمعیتی از مردان است که آمار بسیاری را سالیانه در جهان به خود اختصاص می دهد. با توجه به ریسک بالای این بیماری و میزان مرگ و میر ناشی از آن، شناخت روش های پیشگیری از سرطان پستان می تواند بسیار موثر واقع شود. در امر پیشگیری راهکارهای مختلفی مانند کنترل وزن، تاثیر تغذیه، تاثیر زمان شیردهی و عادات روزمره موثر است که در مقاله زیر به طور کامل به این موارد اشاره شده است

تشخیص زود هنگام سرطان پستان

از هر 9 زن، یک نفر در طول زندگی خود دچار یکی از انواع سرطان سینه می‌ شود. فاکتورهای جانبی، از جمله تاریخچه ی خانوادگی ابتلا به برست کنسر، یا سابقه ی مشاهده ی نتایج غیر عادی در نمونه برداری (بیوپسی)، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. میانگین سنی زنان مبتلا به سرطان سینه در ایران، 10 سال زودتر از میانگین سنی جهانی اعلام شده است.

سالانه در جهان تقریبا 250000 نفر به سرطان سینه مبتلا می شوند؛ هر سال 40000 نفر در اثر سرطان پستان جان خود را از دست می دهند این اعداد نسبی هستند. بر اساس آمار، سرطان سینه، دومین سرطان شایع دنیا بود اما امسال طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2021 سرطان پستان گوی سبقت را از سرطان ریه ربود و به  شایع  ترین سرطان جهان تبدیل شد بعد از دو دهه سرطان ریه از مقام اول به مقام دوم رسید و سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع جهان شد و به همین خاطر هم تشخیص زودهنگام سرطان سینه امری بسیار ضروری است.

در باب تشخیص زودهنگام برست کنسر باید بگوییم هر چه این بیماری زودتر تشخیص داده شود، مرحله و استیج آن پایین تر خواهد بود؛ در صورت تشخیص زودرس، احتمال حفظ سینه ها و طول عمر طبیعی فرد بالا می رود، و چنانچه در مرحله صفر یا یک تشخیص داده شود بیمار زندگی و طول عمری کاملا طبیعی خواهد داشت.

از مزایای دیگر تشخیص زود هنگام می توان به کاهش هزینه ها و انتخاب روش های کمتر تهاجمی اشاره کرد. به عنوان مثال هر چه بیماری زودتر تشخیص داده شود تعداد جلسات شیمی درمانی لازم کمتر می شود و حتی در برخی موارد، فرآیند درمان، بدون شیمی درمانی، کامل می شود.

اگر سرطان پستان قبل از اینکه قابل لمس باشد تشخیص داده شود تقریبا 100% قابل درمان است، هرچند اعداد دقیقی قابل بیان نیست و روند هر بیمار با بیمار دیگر کاملا متفاوت و تحت تاثیر عوامل بسیاری است اما به صورت نسبی آمارها نشان می دهند اگر سرطان سینه وقتی که فقط سینه ها درگیر است تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن در 5 سال آینده که یک معیار در برآورد قابل درمان بودن و میزان وخامت بیماری است (survival)، 98% است. اگر سرطان، علاوه بر پستان، غدد لنفاوی را هم درگیر کرده باشد، احتمال زنده ماندن در 5 سال آینده به 84% می‌ رسد. در صورتیکه سرطان سینه، سایر اندام‌ های بدن را آلوده کند (سرطان پستان متاستاتیک)، شانس زنده ماندن در 5 سال آینده، بازهم کاهش می یابد. بنابراین همانطور که گفتیم هرچه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود و درمان سریعتر شروع شود، شانس بهبود بالاتر می رود.

علائم سرطان پستان

علائم سرطان پستان، مانند اکثر بیماری های دیگر، از هر شخص تا شخص دیگر، تفاوت های بسیاری دارد. این درحالی است که، ممکن است، برخی از افراد مبتلا هیچ علامتی نداشته باشند.

علائم اولیه سرطان پستان

برخی از علائم اولیه و هشدار دهنده سرطان پستان (سرطان سینه) عبارت هستند از:

 • به وجود آمدن توده در پستان یا زیر بغل
 • ضخیم شدن پوست یا تورم بخشی از پستان
 • تحریک یا کمرنگ شدن پوست پستان
 • قرمز شدن یا پوسته دادن نوک پستان
 • درد داشتن یا گود شدن نوک پستان
 • ترشح خون یا هر مایع دیگر به استثنای شیر از نوک پستان
 • هرگونه تغییر در اندازه یا شکل پستان ها به خصوص به صورت یک طرفه
 • درد در پستان
 • خارش یا تحریک پستان
 • تغییر رنگ پستان
 • قرمزی یا گود شدن پوست پستان (چیزی مانند پوست مرکبات)

در مقاله زیر علائم سرطان های سینه با توجه به نوع سرطان آورده شده است

روش ها و ابزار تشخیص زودرس سرطان

در تشخیص سرطان سینه ابزارو روش های گوناگونی وجود دارند که به ما بسیار کمک می کنند و در قضاوت بالینی صحیح بسیار موثر می باشند. در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

معاینه فیزیکی

معمولا قبل از هرچیز، برای تشخیص هرگونه توده و اطمینان از سلامت پستان های بیمار، معاینه ی فیزیکی انجام می شود. در این مرحله، هر دو پستان بطور جداگانه بررسی می شوند. سپس ناحیه ی زیر بغل و استخوان ترقوه مورد بررسی قرار می گیرد.

احتمال دارد لازم شود، ظاهر سینه هم از نظر وجود هرگونه برآمدگی یا جوش بررسی شود و با فشار نوک سینه، وضعیت آن، از نظر خروج مایعات غیر طبیعی مورد بررسی قرار گیرند. در نهایت در صورت مشاهده ی هرگونه توده ی مشکوک، توصیه می شود فرد آزمایش های بیشتری انجام دهد.

خودآزمایی سینه ها در منزل

یکی از روش های ابتدایی برای تشخیص سرطان سینه، خودآزمایی سینه است که به کمک آن می توان در منزل و پیش از مراجعه به پزشک متخصص، از مشکلات احتمالی و توده های سینه مطلع شد و به موقع به متخصص و جراح پستان مراجعه کرد.

در خودآزمایی سینه می توانید برآمدگی ها یا تغییرات دیگر بافت و پوست سینه را کشف کرده و همین طور چک کنید که آیا ترشح از نوک سینه وجود دارد یا خیر

در صورتی که حین معاینه متوجه توده ای در سینه های خود گشتید، وحشت نکرده و تنها به پزشک و متخصص جراحی پستان مراجعه نمایید. به هیچ عنوان نمی توان با اطمینان گفت که توده کشف شده به طور حتم سرطانی است، در بسیاری از موارد می تواند یک کیست یا توده کاملا خوش خیم باشد. بنابر این مضطرب نشده، اما حتما به پزشک مراجعه داشته باشید. از یاد نبرید که در صورت کشف به موقع توده های بدخیم و سرطانی و شروع به معالجه به موقع، امکان بهبودی کامل با توجه به شیوه های جدید درمانی و مهارت پزشک، بسیار محتمل خواهد بود.

غربالگری در سرطان سینه

چیزی که مزیت تصویربرداری به موقع و باکیفیت از پستان جهت کشف توده ها را بیشتر نشان می دهد، تشخیص زودهنگام توده و تومور پیش از زمان لمس شدن آن توسط خود شخص است. به واقع زمانی که توده به حدی بزرگ می شود که با دست قابل لمس و تشخیص خواهد بود، احتمالا زمان طلایی زیادی را از دست داده ایم، اما با روش های نوین تصویربرداری و غربالگری پستان می توان حتی 2 سال پیش از زمان لمس شدن توده به وسیله دست، به وجود آن در پستان پی برده و درمان های به مراتب اثربخش تری را به انجام رساند. به این شکل امکان حفظ پستان بیمار وجود داشته و روند بهبود و ادامه زندگی به شکلی امیدوارانه تر پیش می رود.

ماموگرافی

ماموگرافی یکی از ابزارهای بسیار مفید و موثر است که می تواند ضایعات پستان را دو سال قبل از اینکه قابل لمس باشند و قبل از رشد آن ها نشان دهد. این مسئله بسیار ارزشمند است و باعث تشخیص بیماری در مراحل کاملا ابتدایی می شود.

توصیه می شود همه ی خانم های بالای 40 سال، برای معاینه‌ی پستان ها و تشخیص تومورهای احتمالی سینه، سالی یک مرتبه برای ماموگرافی مراجعه کنند و  هرگونه تغییری را فورا به پزشک اطلاع دهند.

لازم به ذکر است، ماموگرافی وجود سرطان را بطور قطعی مشخص نمی کند، به عبارتی چنانچه نتایج مشکوکی مشاهده شود، بافت مشکوک برای نمونه برداری (بیوپسی) برای آزمایشگاه ارسال می شود.

در صورت تمایل، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماموگرافی به مقاله ماموگرافی چیست در سایت مرکز تصویربرداری دکتر وهاب آقائی مراجعه نمایید.

سونوگرافی پستان

معمولا بعد از مشاهده ی ناحیه ی مشکوک در ماموگرافی، سونوگرافی سینه تجویز می شود. سونوگرافی پستان، با استفاده از امواج صوتی، یک تصویر کامپیوتری را از داخل پستان ارائه می دهد. این نوع سونوگرافی می تواند تغییرات خاص سینه ها، مثلا کیست های پر از مایع داخل پستان (که تشخیص آنها در ماموگرافی دشوار است) را نشان دهد.

سونوگرافی پستان  می تواند به تایید تشخیص پزشک کمک کند. این روش برای کمک به تشخیص افتراقی ضایعات کیستیک و حاوی مایع، از ضایعات توپر و متراکم هم بسیار موثر است. همچنین همکاران محترم رادیولوژیست به وسیله سونوگرافی به تشخیص ضایعات کوچک و غیر قابل لمس کمک می کنند.

MRI

MRI پستان (تصویر سازی تشدید مغناطیسی) با استفاده از امواج مغناطیسی و آهنرباهای قوی، تصویر دقیق از داخل پستان ارائه می دهد.

بعضی از خانم‌هایی که به سرطان سینه مبتلا شده‌اند، نیاز به MRI  دارند. معمولا از این روش برای اندازه گیری وسعت سرطان، بررسی سایر تومورهای پستان و اطمینان از سلامت سینه‌ی مقابل استفاده می شود.

لازم به ذکر است بسیاری از خانم هایی که در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند می بایست MRI  و ماموگرافی سالانه انجام دهند. انجام سالانه ی MRI به تنهایی کافی نیست، چراکه بعضی سرطان ها فقط توسط ماموگرافی تشخیص داده می شوند. در عین حال، ماموگرافی هم به تنهایی قادر به تشخیص بعضی از انواع سرطان های سینه نمی باشد.

MRI انتخاب اول نیست اما در برخی موارد بسیار کاربرد دارد مانند مواردی که ضایعات در چند نقطه مختلف در پستان پخش شده باشند که به آن ها مولتی فوکال یا چند کانونی گفته می شود همچنین در ضایعات بسیار کوچک نیز کاربرد دارد.

در نظر داشته باشید که نتایج تمامی این ابزارها در کنار معاینات بالینی و قضاوت بالینی توسط بهترین جراح سینه که در دسترس شماست ارزشمند هستند و هیچ گاه نباید به گزارش همراه ماموگرافی یا MRI  اکتفا کرد.

بیوپسی یا نمونه برداری چیست

بیوپسی به برداشتن قسمتی از بافت و ارسال آن به آزمایشگاه جهت بررسی‌های مولکولی و بافتی گفته می‌شود، بافتی که برای بررسی ارسال می‌شود می‌تواند از قسمت‌های سطحی و بیرونی بدن و یا از اجزای داخلی بدن باشد. به‌طورکلی در طب هر بافتی که از بدن جدا می‌شود حتی درصورتی‌که ظاهر مشکوک و غیرطبیعی نداشته باشد باید برای بررسی‌های لازم به‌عنوان نمونه بیوپسی به آزمایشگاه ارسال شود، در بسیاری از موارد توده خارج‌شده از بدن به‌طور واضح خوش‌خیم می‌باشد اما به دلیل همین قانون پزشکی جراح نمونه را برای بررسی ارسال می‌کند این مسئله نباید در بیمار ایجاد نگرانی و اضطراب نماید، متخصصین پاتولوژی با استفاده از رنگ‌آمیزی‌های مختلف ماهیت و جنس بافت را بررسی و نتیجه را تحت عنوان پاسخ بیوپسی ارائه می‌دهند.توضیحات کامل انواع بیوپسی و روش انجام در لینک زیر:

استیج وگرید سرطان چیست و چه تفاوتی با هم دارند

دکتر فرهاد موسی زاده متخصص جراحی پستان در پاسخ به این سوال اینگونه پاسخ دادند : معادل فارسی کلمه stage ، مرحله معنی می‌شود. معادل فارسی کلمه grade ، همان درجه‌ی بیماری است. به عبارتی وقتی می‌گوییم مرحله‌ی بیماری یعنی می‌خواهیم ببینیم، بیماری در مراحل اولیه است یا در مراحل پیشرفته، ولی وقتی که به گرید اشاره می‌کنیم، میزان بدخیمی و شدت بدخیمی سلولهای سرطانی برای ما روشن می‌شود. توضیحات کامل درجه بندی سرطان پستان در مقاله زیر:

روش ها و ابزار تشخیص زودرس سرطان

روش های درمان سرطان پستان

روش های درمان سرطان سینه بسیار گوناگون بوده و هر روز در حال تغییر و پیشرفت هستند و ممکن است در آینده به این لیست روش های جدیدتری اضافه شود که در این صورت حتما برای شما در مورد روش های نوین در آینده صحبت خواهم کرد. روش هایی که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شوند، ممکن است برای یک بیمار یک روش یا چند روش به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد. نوع سرطان نیز در انتخاب روش‌های درمان تاثیر دارد. مثلا در سرطان پستان سه گانه منفی که یکی از چند نوع سرطان پستان است، مجموعه‌ای از روش‌های درمانی به کار گرفته می‌شود.

انواع روش های جراحی در درمان سرطان پستان

هدف از جراحی سرطان سینه، برداشتن تومور و بخشی از بافت اطراف آن، در کنار حفظ بافت پستان (تا جای ممکن) است. روش های جراحی پستان، بسته به محل تومور و وسعت بافتی که با تومور خارج می شود، متفاوت هستند. در صورت لزوم ممکن است جراح غدد لنفاوی زیر بغل را هم برای انجام آزمایشات بیشتر خارج کند.

در بسیاری از موارد روش های غیر جراحی در دسترس بسیار موثر تر عمل می کنند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب روش درمان، نظر پزشک و دیگر گزینه های موجود را با دقت بررسی کنید. روش های جراحی درمان برست کنسر عبارتند از:

ماستکتومی ساده یا کامل

در روش ماستکتومی، جراح کل پستان (که نوک پستان را هم شامل می شود) را بر می دارد. با این حال غدد لنفاوی (غدد کوچکی که قسمتی از سیستم ایمنی بدن هستند) دست نخورده باقی می مانند.

ماستکتومی برای افراد زیر مناسب است:

✔ مبتلایانی که سرطان غدد لنفاوی‌شان را درگیر کرده است

✔ افرادی که در معرض خطر سرطان پستان هستند و می خواهند از بروز آن جلوگیری کنند

ماستکتومی رادیکال مدیفیه (MRM)

روش های جراحی گوناگونی در درمان سرطان سینه وجود دارد که قدیمی ترین آنها، برداشتن کامل پستان و غدد لنفاوی زیر بغل است،به این روش ماستکتومی رادیکال مدیفیه گفته می شود.

در این روش پوست، نوک سینه، بافت سینه، آرئول و غدد لنفاوی زیر بغل به طور کامل برداشته می شود، با اینحال عضلات قفسه سینه دست نخورده باقی می ماند.

متاسفانه هنوز در مواردی مجبور هستیم از همین روش (که روش خوشایندی نه برای ما، نه برای بیمار است) استفاده کنیم.در مواردی که تومور بزرگ است و به شیمی درمانی قبل از عمل یا نئوادجوانت پاسخ نداده است، یا مواردی که تومور چند کانونی است و در چند نقطه از پستان تومور وجود دارد، راه دیگری بجز ماستکتومی رادیکال مدیفیه وجود ندارد.

در مورد برداشتن غدد لنفاوی باید گفت در گذشته تعداد بسیار بالایی از غدد لنفاوی برداشته می شد، گاهی تا 60 عدد غده لنفاوی از زیر بغل خارج می شد. با اینحال امروزه خصوصا در مواردی که به درگیر شدن غدد لنفاوی مشکوک هستیم غدد لنفاوی نگهبان را برداشته و بر اساس جواب پاتولوژی در مورد برداشتن سایر غدد لنفاوی زیر بغل تصمیم می گیریم. با این روش احتمال ورم دست یا لنف ادم بعد از عمل بسیار کاهش می یابد.

هدف کلی روش MRM حذف تمام یا بخش اعظم سرطان است، اما تا حد ممکن بافت پوست سالم حفظ می شود. اینکار باعث می شود بیمار در آینده، در صورت تمایل بتواند پس از بهبودی کامل، تحت جراحی بازسازی سینه قرار بگیرد.

بیمار برای انجام ماستکتومی رادیکال مدیفیه، تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. سپس جراح، قفسه سینه را علامت گذاری و برای برش آماده می کند و با ایجاد یک برش در قفسه سینه، پوست را عقب می کشد تا پستان تخلیه شود. همچنین بسیاری از غدد لنفاوی زیر بغل هم بطور کامل خارج خواهند شد. معمولا کل مراحل جراحی بین دو تا چهار ساعت زمان می برند.

ماستکتومی رادیکال

در این روش، جراح، تمام بافت سینه را همراه با نوک پستان، غدد لنفاوی زیر بغل و عضلات قفسه سینه را بطور کامل خارج می کند.

امروزه، این جراحی به ندرت انجام می شود، چراکه در اکثر موارد ماستکتومی رادیکال مدیفیه (که تغییر ظاهری کمتری دارد) به اندازه ی ماستکتومی رادیکال موثر عمل می کند. ماستکتومی رادیکال، فقط به کسانی پیشنهاد می شود که سرطان، عضلات سینه‌شان را هم درگیر کرده است.

لومپکتومی (ماستکتومی پارشیال، جزئی یا ناقص)

در ماستکتومی پارشیال، جراح، تومور و بخشی از بافت اطراف آن را خارج می کند. در این روش، به احتمال زیاد بیمار پس از جراحی به پرتودرمانی نیاز دارد. بنابراین لومپکتومی برای خانم های باردار و کسانی که قادر به تحمل اشعه نیستند، مناسب نیست. لازم به ذکر است در مواردی که تومور بزرگ است یا سرطان به بافت خارج از پستان نفوذ کرده است، ماستکتومی جزئی پیشنهاد نمی شود.

تمامی روش هایی که تا به اینجا معرفی شدند، جزو روش های نسبتا قدیمی هستند، امروزه روش های جدیدتری در دسترس است که علاوه بر خارج کردن تومور، ظاهر سینه را تا حد زیادی حفظ می کنند. این روش ها عبارتند از:

جراحی سرطان با حفظ سینه و انکوپلاستی

یکی از بهترین روش های جراحی که امروزه بسیار رایج است، جراحی سرطان با حفظ پستان است که در برخی موارد به شکل انکوپلاستی انجام می گیرد.

در این روش جراحی برداشتن تومور، حفظ پستان و جراحی زیبایی پستان (که می تواند شامل کوچک کردن پستان، لیفت پستان و بالا کشیدن پستان) بصورت همزمان انجام می شود.. این روش امروزه در جهان بسیار مرسوم است و در ایران نیز توسط بنده و برخی از همکاران گرامی انجام می شود.

ماستکتومی ساب کوتانه (ماستکتومی با حفظ پوست)

در این روش، جراح، پوست ناحیه‌ای که تومور از آن خارج شده را همراه با پوست نوک سینه بر می دارد، اما پوست سایر نواحی برای کمک به بازسازی پستان، بدون هیچ تغییری باقی می مانند.

این روش برای کسانی که سلول های سرطانی نزدیک به پوستشان است، یا کسانی که قصد دارند بازسازی سینه را در آینده انجام دهند، مناسب نیست.

ماستکتومی ساب کوتانه روش نسبتا جدیدی است که همانطور که گفتیم، طی آن بافت پستان به طور کامل برداشته می شود، با اینحال پوست پستان حفظ می شود و همزمان بازسازی پستان نیز انجام می گیرد. این روش با کمک پروتز و فلپ های عضلانی انجام می شود.

ماستکتومی ساب کوتانه ، روش مورد علاقه دکتر فرهاد موسی زاده بوده و بسیار مورد استقبال بیماران قرار می گیرد  این روش،خصوصا در عمل های پیشگیرانه در افراد پرخطر و دارای سابقه خانوادگی بسیار توصیه می شود.

ماستکتومی ساب کوتانه با حفظ پوست و نوک پستان :(NASM)

این روش هم مانند روش قبل می باشد اما برتری این روش حفظ نوک سینه می باشد. در روش قبل نوک پستان با استفاده از میکرونیدلینگ بازسازی می گردد اما در این روش نوک پستان فرد حفظ می گردد. این روش نیز در عمل های پیشگیرانه بسیار توصیه می شود.

بازسازی سینه پس از جراحی سرطان پستان

بازسازی پستان همان‌طور که از اسم آن پیدا است عملی است که در بیماران مبتلا به سرطان پستان کاربرد دارد، بیمارانی که در طی فرآیند درمان خود مجبور به ماستکتومی یا حذف پستان درگیر در سرطان شده‌اند.

بازسازی سینه (Breast Reconstruction) به عمل جایگزینی یک یا هر دو پستان با شکل طبیعی، ظاهر، تقارن و سایز مناسب درافرادی که تحت ماستکتومی یک یا دو طرفه قرار گرفته اند  گفته می شود به علاوه در افرادی هم که لامپکتومی انجام شده ممکن است پستان ظاهر مناسبی نداشته باشد و یا ناهنجاری مادرزادی در تکامل پستان ها وجود داشته باشد مثلاً پستان رشد نکرده و یا ظاهر مناسب نداشته باشد و نیاز به اصلاح عمده داشته باشد و در این موارد نیز ممکن است نیاز به بازسازی وجود داشته باشد.با عمل بازسازی پستان  بیماران ظاهر طبیعی پستان‌های خود را در حد بسیار زیادی به دست خواهند آورد البته لازم به ذکر است پستان بازسازی‌شده تنها ظاهر شبیه پستان دارد و هرگز نمی‌تواند عملکرد طبیعی مانند شیردهی داشته باشد.

روش های درمانی غیر جراحی سرطان سینه

شیمی درمانی یا کموتراپی

شیمی درمانی یا کموتراپی بخشی از برنامه درمانی در برست کنسر محسوب می گردد در مواردی شیمی درمانی قبل از جراحی سرطان و گاهی بعد از جراحی انجام می گیرد. در این روش برای از بین بردن سلول های سرطانی، از دارو استفاده می شود.

اگر شیمی درمانی قبل از جراحی انجام گیرد به آن نئوادجوانت کموتراپی گفته می شود. در صورتی که تومور بزرگتر از 3 سانتی متر باشد از این متد استفاده می شود که معمولا موجب کوچک تر شدن تومور قبل از جراحی می شود، موارد دیگری که از نئوادجوانت کموتراپی استفاده می شود زمانی است که درگیری واضح غدد لنفاوی زیر بغل را داریم همچنین در حالتی که بیمار سرطان پستان متاستاتیک دارد که در این مورد هم ابتدا شیمی درمانی انجام شده سپس در صورتی که آنکولوژیست محترم تشخیص بدهد که جراحی برای بیمار مفید خواهد بود با توصیه ایشان ما اقدام به جراحی می کنیم. شیمی درمانی به شکل قرص یا تزریق وریدی بصورت روزانه، هفتگی، ماهانه یا هر دو هفته یکبار انجام می شود. برنامه ی شیمی درمانی بر اساس شرایط بیمار طراحی می شود و ممکن است یک یا چند داروی ترکیبی دریافت کند.

هورمون درمانی در سرطان سینه

هورمون های زنانه (استروژن و پروژسترون) سوخت لازم برای فعالیت بعضی از سلول های سرطانی محسوب می شوند. در حقیقت این هورمون ها به رشد و گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند. هورمون درمانی، هورمون های مورد نظر را اضافه، مسدود یا حذف می کند.

در سرطان پستان، دو نوع هورمون درمانی وجود دارد:

 • داروهایی که از حمایت استروژن و پروژسترون از رشد سلول های سرطانی ممانعت می کنند.
 • داروها یا جراحی هایی که تولید هورمون استرژن و پروژسترون را متوقف می کنند.

هورمون درمانی برای تمامی بیماران کاربرد ندارد در افرادی انجام می گیرد که گیرنده هورمون های استروژن و پروژسترون مثبت داشته باشند و در افرادی که گیرنده منفی هستند معمولا هورمون درمانی جایی ندارد.

سوالی که توسط اکثر بیمارانی که هورمون درمانی دریافت می کنند پرسیده می شود در مورد طول زمان انجام هورمون درمانی است یا به اصطلاح هورمون درمانی را تا چه مدت باید ادامه داد؟

قبلا این زمان را یک بازه 5 ساله در نظر می گرفتند که در مطالعات جدید این مدت به 7 الی10 سال افزایش یافته است. تصمیم گیری درمورد زمان مناسب هورمون درمانی برای هر فرد بر عهده همکاران گرامی مدیکال آنکولوژیست است.

پرتودرمانی در درمان سرطان سینه:

در این روش، سلول های سرطانی را با تابش پرتوهای قوی از بین می برند. پرتودرمانی به جلوگیری از رشد، تقسیم یا گسترش سلول های سرطانی به دیگر نواحی بدن هم کمک می کند. از آنجائیکه پرتودرمانی فقط سلول های سرطانی را هدف می گیرد، کمترین آسیب را به سلول های سالم اطراف وارد می کند.

پرتودرمانی در درمان سرطان در موارد زیر بکار می رود:

 • بیمار جراحی شده، توده خارج شده و پستان بیمار حفظ شده است
 • غدد لنفاوی زیر بغل درگیر شده باشند
 • اندازه تومور بزرگ باشد

در حالت اول، یعنی حفظ پستان پرتودرمانی قطعی است اما در دو مورد دیگر تصمیم گیری در مشورت بین جراح و آنکولوژیست صورت می گیرد.

در آخر ممنون از وقت و توجه شما عزیزان که برای سلامتی و افزایش آگاهی خودتون صرف کردید، سلامتی تک تک شما آرزوی قلبی بنده است می توانید برای رزرو نوبت و دسترسی به راه های ارتباطی به بخش تماس با ما مراجعه نمایید. همچنین با دنبال کردن پیج اینستاگرام به آدرس @DrMoussazadeh مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

مراقبت های پس از جراحی سرطان پستان

مراقبت های پس از جراحی سرطان پستان شامل مجموعه ای از عوامل مانند زمان استحمام، آغاز نرمش ها،مراقبت از درن و … می شود. درن وسیله ای است که خون آبه ها را خارج ساخته و باید حتما هر 24 ساعت یک بار ترشحات جمع شده در آن تخلیه شده و میزان آن ها برای ارائه به پزشک یادداشت شود

برای مراقبت های پس از جراحی سرطان پستان توصیه می شود که به مدت 4 تا 6 هفته ، در منزل استراحت داشته باشید. البته فعالیت های فردی از روز پس از عمل، قابل اجرا خواهند بود. همین طور ورزش های عادی و سبک چون پیاده روی منعی ندارند، اما ورزش های سنگین تا دو ماه توصیه نمی شود.

در مقاله زیر به مراقبت های پس از جراحی سرطان پستان می پردازیم تا ببینیم چطور باید پس از انجام این جراحی، به زندگی طبیعی بازگشت.

ورزش‌های مناسب بعد از جراحی پستان

ورزش‌ را در 24 ساعت پس از جراحی و پس از خارج شدن لوله‌های تخلیه، با حرکات محدود شروع کنید.

ورزش فشار دادن توپ: با استفاده از یک توپ پلاستیکی که زیر کف دستتان قرار می‌گیرد‌‌،‌ دست خود را فشار داده و شل کنید.

تمرین باز و بسته شدن دست (ورزش فشار دادن توپ): دست را 15 تا 25 بار‌،‌ باز و بسته کنید این حرکت 3-4 بار در روز تکرار کنید‌، با این کار بازگشت مایع لنفاوی به گردش عمومی بدن تسریع می‌شود.

تمرین شانه زدن: صاف بنشینید‌‌،‌ آرنج خود را روی میز قرار دهید و یک طرف موهای خود را از جلو و عقب با یک شانه‌،‌ شانه کنید‌‌،‌ سپس سعی کنید کل موهای خود را شانه کنید. می توانید حرکات آرنج و دست و بازوی جراحی شده  را انجام دهید. اما تمرینات باز و بسته شدن بازو در کنار شانه‌،‌ پس از برداشتن لوله‌های تخلیه آغاز می‌شود. بازوی شما نباید به طور مداوم به بدن شما بچسبد. می‌توانید حداقل دو بار در روز تمرینات را تکرار کنید و در صورت بروز درد می‌توانید کمی استراحت کنید.

مقاله کامل ورزش و مراقبت های لازم پس از جراحی سینه در لینک زیر

سرطان پستان در مردان

بر خلاف باور عموم که سرطان پستان فقط در بانوان رخ می‌دهد، مردان نیز ممکن است که درگیر این نوع از سرطان شوند. 

سرطان پستان در مردان یک سرطان بسیار نادر است و بیشتر مردان بالای 60 سال را درگیر خود می‌کند. مردانی که در مراحل اولیه بیماری هستند، معمولا شانس بسیار بالایی برای درمان را دارند. در این حالت پزشک پس از برداشتن بافت سرطانی با استفاده از پرتو درمانی یا شیمی درمانی نسبت به معالجه کامل بیمار اقدام می‌کند.

بهترین جراح سرطان سینه

یکی از مهمترین نکاتی که در درمان سرطان پستان باید مورد توجه قرار گیرد ، استفاده از روش های درمانی مناسب به شیوه ای است که تومورها و بافت های مجاور آن کاملاً حذف شوند و با استفاده از درمان های تکمیلی ، امکان بازگشت تومور بسیار کاهش پیدا کند. علاوه بر این، جراحی به منظور درمان این سرطان باید توسط بهترین متخصص جراحی سرطان پستان انجام شود تا ضمن مؤثر بودن نتیجه عمل در حذف تومورهای زائد، زیبایی ظاهری پستان ها حفظ شود.

بهترین متخصص جراحی سرطان پستان فردی است که سال های طولانی از عمر خود را صرف تحصیل علم کرده است و پس از طی دوره پزشکی عمومی ، در مقطع جراحی عمومی تحصیل کرده و در زمینه جراحی های لاپاروسکوپی و جراحی های زیبایی و سرطان پستان تخصص کسب کرده باشد. علاوه بر دانش و تخصص، تجربه نیز یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب بهترین جراح پستان است. علاوه بر این ، متخصص جراحی پستان باید به آخرین متدهای جراحی و درمان سرطان پستان مسلط باشد و بتواند بهترین مشاوره در خصوص فرایند درمان و اتخاذ بهترین روش درمانی را به بیمار ارائه دهد و حس اطمینان خاطر را در بیمار در خصوص مؤثر بودن فرایند درمان ایجاد کند.

منابع

بهترین جراح سرطان سینه

خیر جراحی یکی از چندین راه مبارزه با سرطان پستان است. با توجه به پیشرفت علم و ابداع روش‌های درمانی جدید، بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار، لیستی از گزینه‌های درمان پیش روی پزشک معالج قرار دارد که با توجه به شرایط یک یا چند روش را انتخاب می‌کند.

بله. در صورتی که بیماری قبل از تشکیل غده یا قابل لمس شدن سرطان، تشخیص داده شود، شانس زنده ماندن بیمار نزدیک به 100 درصد است.

وجود توده در زیر بغل یا پستان، ضخیم شدن پوست و تورم، قرمز شدن پوست پستان، درد داشتن یا گود شدن نوک پستان، ترشحات غیر عادی از پستان و … از جمله نشانه‌های درگیر شدن پستان به سرطان است. البته این علائم با بیماری‌های دیگر پستان نیز در ارتباط است و نیاز به معاینه بیشتر برای تشخیص قطعی است.

اولین روش معاینه فیزیکی است. در این حالت پزشک هر پستان را به صورت جداگانه معاینه کرده و سعی می‌کند وجود غده در پستان را کشف کند. در صورتی که علائمی دال بر وجود سرطان پستان وجود داشته باشد، ماموگرافی و بیوپسی به عنوان آزمایشات تکمیلی تجویز خواهد شد.

در این روش اشخاص می‌توانند در منزل نسبت به معاینه خود به صورت دوره‌ای اقدام کرده و در صورت وجود مشکل سپس به پزشک مراجعه کنند. در خودآزمایی سینه برآمدگی‌ها یا تغییر بافت سینه چک می‌شود و سپس وجود ترشحات غیر عادی از نوک پستان بررسی می‌شود. در صورت وجود مشکل غیر عادی به هیچ عنوان مضطرب نشوید و برای معاینات دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.

در روش ماستکتومی، قسمتی از پستان به همراه نوک سینه برداشته می‌شود. در این عمل جراحی غده کوچکی که قسمتی از سیستم ایمنی بدن است، دست نخورده باقی می‌ماند.

بله شما می‌توانید بعد از عمل ماستکتومی، عمل بازسازی پستان را نیز انجام دهید. بهتر است قبل از عمل ماستکتومی در مورد این عمل با پزشک خود مشورت کنید.

بر خلاف باور عموم، مردان نیز می‌توانند به سرطان پستان مبتلا شوند. هر چند که احتمال آن بسیار نادر است. معمولا مردان بالای 60 سال به این بیماری مبتلا می‌شوند ولی سرطانی شدن بافت پستان در تمام سنین امکان پذیر است.

8 دیدگاه دربارهٔ «درمان سرطان پستان»

 1. سلام ميبخشيد من از سينه راستم خونريزي داشتم و پزشك مراجعه كردم و ماموگرافي و سونوگرافي انجام دادم و اونها به من گفتند كه سرطان سينه بدخيم دارم و پزشكم براي من نمونه برداري انجام داده و باتوجه به اينكه من سابقه ژنتيكي ندارم كاملا سالم خور هستم و چاق هم نيستم داروي خاصي هم استفاده نميكنم و توده سينه من به ابعاد 28*38 و بزرگه و جايي منتشر نشده بازهم امكان داره بدخيم باشه .آخه من هرجا مطالعه ميكنم اينها علائم توده خوش خيمه بنظره شما هم ميتونه بدخيم باشه

 2. بهار مکاری

  ممنون از مطالب مفیدتون … در این زمینه می تونم بگم آقای دکتر موسی زاده واقعا بهترین جراح پستان هستن به نظر من هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ اخلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.