لوگو وبسایت دکتر فرهاد موسی زاده
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بازسازی پستان در مبتلایان به سرطان سینه

راه بازسازی پستان

بسیاری از زنانی که به دلیل ابتلا به سرطان سینه تحت جراحی قرار می‌گیرند، به دنبال راهی برای بازسازی سینه بعد از سرطان هستند. بازسازی یا ترمیم سینه بعد از درمان سرطان، به زنان این امکان را می‌دهد تا مجددا شکل و ظاهر طبیعی سینه های خود را به دست آورند.

منظور از بازسازی یا ترمیم سینه چیست؟

بازسازی پستان که اصطلاحا به آن ترمیم سینه نیز می‌گویند نوعی جراحی زیبایی است که بعد از عمل ماستکتومی یا لامپکتومی انجام می‌شود. این جراحی با هدف حفظ ظاهر طبیعی سینه ها، برای زنانی که در اثر ابتلا به سرطان پستان ملزم به تخلیه سینه یا برداشتن قسمتی از بافت پستان هستند قابل اجرا می‌باشد.

در بازسازی سینه، جراح قادر است تا با استفاده از روش های مختلفی از جمله استفاده از پروتز یا تکنیک های بافتی، سینه جدید با فرم و ظاهر طبیعی ایجاد کند. البته این عمل بیشتر تحت عنوان پروتز سينه بعد از سرطان شناخته می شود اما همانطور که گفته شد متدهای متنوعی در بازسازی وجود دارد.

زنانی که به عنوان بخشی از فرایند درمان سرطان پستان، تحت عمل ماستکتومی قرار گرفته اند و بافت یک یا هر دو پستان آن ها برداشته شده است، ممکن است تصمیم به انجام عمل بازسازی پستان برای بازگشت شکل ظاهری پستان های خود بگیرند.

دلایل انجام عمل بازسازی پستان بعد از سرطان

انتخاب عمل بازسازی سینه بعد از سرطان به دلایل مختلفی صورت می گیرد که عبارتند از:

 • بازگشت دائمی ظاهر پستان ها
 • ایجاد حس بهتر بیمار نسبت به بدن خود
 • کمک به بهتر به نظر رسیدن سینه ها از روی لباس
 • عدم نیاز به استفاده از پروتزهای خارجی پستان زیر سوتین
 • متقارن به نظر رسیدن سینه ها درهنگام پوشیدن سوتین یا لباس شنا

بازسازی پستان همانطور که از اسم آن پیدا است عملی است که در بیماران مبتلا به سرطان پستان کاربرد دارد؛ بیمارانی که در طی فرآیند درمان خود مجبور به ماستکتومی یا حذف پستان درگیر در سرطان شده اند.

بازسازی سینه (Reconstruction Breast) به عمل جایگزینی یک یا هر دو پستان با شکل طبیعی، ظاهر، تقارن و سایز مناسب در افرادی که تحت ماستکتومی یک یا دو طرفه قرار گرفته اند گفته می‌شود.

به علاوه در افرادی هم که لامپکتومی انجام شده ممکن است پستان ظاهر مناسبی نداشته باشد و یا ناهنجاری مادرزادی در تکامل پستان ها وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به بازسازی وجود داشته باشد.

با عمل بازسازی سینه بعد از سرطان، بیماران ظاهر طبیعی پستان‌های خود را در حد بسیار زیادی به دست خواهند آورد؛ البته لازم به ذکر است پستان بازسازی‌ شده تنها ظاهر شبیه پستان دارد و هرگز نمی‌تواند عملکرد طبیعی مانند شیردهی داشته باشد.

شماره تماس مطب دکتر فرهاد موسی زاده: ۰۲۱۸۸۶۷۶۹۲۹

بیشتر بخوانید: علت هم اندازه نبودن سينه ها چیست؟

صحبت هاب دکتر فرهاد موسی زاده درباره بازسازی سینه

 

انواع روش های بازسازی پستان

افرادی که عمل ماستکتومی را برای درمان سرطان پستان انجام داده اند، گزینه های متعددی برای انجام عمل بازسازی پستان پیش رو دارند. قبل از تصمیم گیری در خصوص این که کدام روش برای بیمار مناسب است، تیم پزشکی شرایط مختلفی را از قبیل وضعیت سلامتی بیمار و ترجیحات فردی را در نظر می گیرد. به طور کلی روش هایی که برای بازسازی سینه بعد از سرطان در نظر گرفته می‌شود شامل کاشت ایمپلنت سینه، استفاده از تکنیک های بافتی، بازسازی آنکوپلاستیک و بازسازی نوک سینه است که هر کدام را می‌توان با تکنیک های متنوعی انجام داد.

هیچ‌کدام از روش‌های بازسازی سینه بعد از سرطان را نمی‌توان به‌صورت مطلق بهترین روش بازسازی پستان دانست، از بین روش‌های بازسازی پستان پس از معاینه و مشاوره قبل از عمل و بر اساس قضاوت بالینی بهترین روش برای هر شخص به‌صورت منحصربه‌فرد مشخص می‌گردد.

 • بازسازی پستان با کمک بافت های دیگر بدن  (Tissue Flap)

یکی از روش های بازسازی سینه، استفاده از بافت های طبیعی خود بدن است. در این فرایند، بافت های طبیعی عضله یا چربی از بقیه قسمت های بدن مانند شکم، پهلو و یا باسن برداشته می‌شوند. مزیت این روش نسبت به پروتز این است که پستان‌ها پس از بازسازی فرمی نزدیک تر به بافت طبیعی پستان دارند.

گاهی نیز می‌توان از بافت های چربی به عنوان مکمل عمل بازسازی پستان با پروتز استفاده کرد. با این حال استفاده از روش فلپ دوره ریکاوری طولانی تری نیاز دارد، باعث ایجاد یک اسکار اضافی در محلی غیر از پستان ها می‌شود و برای افراد سیگاری یا دچار دیابت توصیه نمی شود. رایج ترین انواع فلپ (جایگزینی بافت) عبارتند از:

 • فلپ SGAP: که از بافت چربی باسن (نه ماهیچه آن) استفاده می شود.
 • فلپ IGAP: که از بافت باسن برای بازسازی و ترمیم سینه بعد از سرطان استفاده می‌کنند.
 • عضله پشتی flap dorsi Latissmimus : یک عضله بدون کارکرد در پشت کمر است.
 • فلپ PAP: در این روش جراح با استفاده از بافت داخلی و پشت ران به ترمیم پستان کمک می‌کند.
 • فلپ  TRAM: در این روش جراح برای بازسازی سینه از پوست، چربی، رگ های خونی و ماهیچه قسمت تحتانی شکم استفاده می‌کند.
 •  TUG که در آن از بافت قسمت داخلی ران برای بازسازی سینه بهره‌ می‌گیرند و همانند روش PAP منجر به پیوند عضله و بافت می‌شود.
 • فلپ DIEP: در این تکنیک جراح از پوست، چربی و رگ های خونی برای ترمیم سینه کمک می‌گیرد. استفاده از چربی شکم برای بازسازی سینه در افرادی توصیه می گردد که سابقه عمل های جراحی متعدد در ناحیه شکمی نداشته باشند، پوست ناحیه شکم آن ها در وضعیت مناسبی باشد و حجم چربی و پوست ناحیه شکم کافی برای بازسازی پستان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بازسازی سینه با استفاده از فلپ چگونه انجام می‌شود؟ + برای بازسازی سینه از چربی کدام ناحیه میتوان استفاده کرد؟

 • بازسازی نوک پستان و آرئول پس از جراحی سینه

در هنگام جراحی ماستکتومی برای درمان سرطان سینه، معمولاً نوک پستان به همراه بقیه بافت سینه برداشته می شود. هر چند که انجام متد ماستکتومی با حفظ نوک پستان و آرئول در برخی بیماران امکان پذیر است.

بازسازی نوک پستان و آرئول معمولاً سه الی چهار ماه پس از عمل اصلی بازسازی پستان انجام انجام می‌شود تا سینه ها زمان کافی برای بهبودی داشته باشند. برای ساخت بافت آرئول و نوک پستان نیز گاهاً پوست یا بافت سایر قسمت های بدن استفاده می‌شود. برای بدست آوردن نتیجه طبیعی از نظر رنگ و ظاهر، می‌توان از روش هایی مانند تاتو (خالکوبی) بهره گرفت.

در برخی موارد، برای بازسازی سینه بعد از سرطان و کسب موفقیت آمیز و ظاهر طبیعی تر سینه های بازسازی شده از ترکیبی از روش های ذکر شده استفاده می‌شود. امروزه روش های جدید جراحی پلاستیک، تا حد زیادی توانسته اند شکل ظاهری طبیعی را به سینه های بازسازی شده برگردانند.

 • بازسازی سینه به کمک ایمپلنت / پروتز سينه بعد از سرطان

کاشت ایمپلنت سینه یکی از روش های مرسوم و متداولی است که بسیاری از جراحان برای بازسازی سینه از آن استفاده می‌کنند. البته شرط استفاده از این روش آن است که ماستکتومی یا پرتودرمانی سینه، بافت کافی در دیواره سینه باقی گذاشته باشد. لزوم وجود این بافت‌ها به این خاطر است که بتواند ایمپلنت پستان را پوشش دهد.

در بازسازی سینه به روش کاشت ایمپلنت، جراحان از پروتزهای سیلیکونی یا سالین استفاده می‌کنند و در برخی شرایط ممکن است برای فرم دهی به سینه از ترکیبی از فلپ و ایمپلنت کمک بگیریند.

تکنیک‌ها و روش های بازسازی پستان پس از سرطان بر اساس ایمپلنت به صورت زیر است:

 • بازسازی فوری پستان به وسیله پروتز
 • قرار دادن فوری منبسط‌کننده بافت سینه
 • بازسازی فوری پستان با استفاده از ماهیچه پشتی بزرگ به همراه پروتز
 • تأخیر در بازسازی پستان با استفاده از منبسط‌کننده بافت یا تیشو اکسپندر Tissue Expander

درصورت داستن هرگونه ابهام و یا سوالی میتوانید آن را در انتهای همین صفحه مطرح نمایید؛ دکتر فرهاد موسی زاده در اولین فرصت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید: مزایا بازسازی سینه با استفاده از پروتز یایمپلنت چیست؟

 • بازسازی پستان بعد از لامپکتومی با تکنیک آنکوپلاستیک

بسیاری از زنان که برای درمان سرطان پستان تحت عمل های جراحی با هدف حفظ بافت پستان مانند لامپکتومی قرار گرفته اند نیازی به انجام عمل بازسازی پستان ندارند. با این حال برخی از بیماران ممکن است پس از انجام عمل جراحی سرطان پستان دچار سینه های دفرمه و تغییر شکل یافته شوند. به عنوان مثال، این اتفاق ممکن است در طول عمل خارج کردن یک تومور بزرگ از پستان کوچک رخ دهد.

برخی از جراحان برای رفع این مشکل تکنیک های جراحی سرطان پستان را با تکنیک های جراحی پلاستیک ترکیب می کنند که به این روش آنکوپلاستی گفته می شود. هدف از انجام آنکوپلاستی، بازگرداندن ظاهر طبیعی پستان ها در حین عمل جراحی سرطان سینه (لامپکتومی یا ماستکتومی) است. این تکنیک به افرادی که بخشی از سینه خود را طی جراحی لامپکتومی از دست داده‌اند کمک می‌کند تا با کوچک کردن سینه یا لیفت سینه به فرم دلخواه برسند و نقض ایجاد شده برطرف شود.

بیشتر بخوانید: لامپکتومی بهتر است یا ماستکتومی

این بیماران کاندیدای مناسبی برای انجام انواع روش های بازسازی سینه بعد از سرطان برای شکل دهی مجدد به سینه ها هستند که عبارتند از:

 • تزریق چربی
 • لیفت سینه
 • ترمیم اسکار
 • فلپ بافتی جزئی
 • استفاده از ایمپلنت های کوچک تر

برای کسب نتایج بهتر، ممکن است ترکیبی از روش های بالا مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، باید این نکته را در نظر داشت که این جراحی (آنکوپلاستی) نتایج و عوارض احتمالی مشابه با جراحی سرطان سینه بدون بازسازی پستان ها دارد و هیچ گونه عوارض اضافی به فرد تحمیل نمی کند.

تجربه بازسازی سینه بعد از سرطان

ماستکتومی یا جراحی خارج کردن پستان عملی است که حتی برای جراح پستان نیز خوشایند نیست زیرا نمی‌توان اهمیت پستان برای بانوان را نادیده گرفت و عدم وجود آن برای بیماران می‌تواند موجب افسردگی‌های طولانی مدت گردد. این مسئله اهمیت و جایگاه عمل بازسازی سینه پس از ماستکتومی را به خوبی نمایان می‌کند. بهترین جراح پستان قطعاً به بیماران خود این عمل را توصیه خواهد کرد. البته این عمل جراحی پیچیده بوده و انجام صحیح آن به سال‌ها تجربه و علم روز جراحی در زمینه پستان را می‌طلبد و باید بهترین جراح سینه در تهران یا شهر خود را برای این عمل برگزینید.

نوبت دهی اینترنتی دکتر فرهاد موسی زاده

نکاتی که باید در انتخاب روش عمل بازسازی پستان در نظر گرفت

اگر تصمیم شما مبنی بر انجام عمل پروتز سینه بعد از ماستکتومی یا انجام تکنیک بافتی قطعی است، شما هنوز نکات زیادی هست که باید در خصوص آن با پزشک خود مشورت کنید و بر اساس آن تصمیم گیری نهایی خود را انجام دهید. برخی از مواردی که باید با آن توجه کنید عبارتند از:

 • اندازه سینه ها
 • اندازه و موقعیت قرارگیری توده سرطانی
 • تصمیم گیری در خصوص مدت زمان دوران نقاهت
 • تصمیم گیری در خصوص بازسازی یک یا هر دو پستان
 • تأثیرات مختلف جراحی بازسازی پستان بر بخش های دیگر بدن
 • روش مورد استفاده در جراحی سرطان سینه (لامپکتومی یا ماستکتومی)
 • تمایل به انجام یک یا چند جراحی پس از جراحی اصلی بازسازی پستان
 • لزوم به استفاده از درمان های دیگر به غیر از جراحی (پرتودرمانی و شیمی درمانی)
 • میزان بافت در دسترس (به عنوان مثال، زنان لاغر ممکن است بافت چربی اضافه برای بازسازی سینه نداشته باشند)
 • وضعیت سلامتی عمومی ( شامل کلیه مواردی که ممکن است بر سلامتی شما تأثیرگذار باشد مانند مصرف دخانیات یا داروهای خاص)

جراح شما پس از بررسی سوابق پزشکی و وضعیت سلامتی عمومی شما، در خصوص گزینه های مختلفی که برای بازسازی پستان پیش رو دارید با شما صحبت می کند. بهتر است در خصوص ترجیحات فردی و دغدغه های خود با پزشکتان به صورت شفاف صحبت کنید.

آمادگی برای جراحی بازسازی پستان

جراح متخصص زیبایی پستان شما قبل از عمل بازسازی پستان در خصوص دستورالعمل هایی که پیش از انجام عمل باید آن ها را رعایت کنید با شما صحبت می کند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • پرهیز از خوردن و آشامیدن چند ساعت قبل از جراحی
 • تلاش برای ترک سیگار حداقل شش هفته پیش از جراحی
 • پرهیز از استفاده از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وارفارین
 • پرهیز از مصرف خود سرانه ویتامین ها ، مکمل های دارویی و غذایی و همچنین داروهای گیاهی

سعی کنید قبل از جراحی یک همراه با خود به بیمارستان بیاورید تا در صورت لزوم شما در بیمارستان همراهی کند و پس از طی دوران نقاهت در بیمارستان شما را به منزل برساند.

مراقبت های پس از عمل جراحی بازسازی پستان و ریکاوری:

نکاتی که در طول دوران نقاهت باید آن ها را رعایت کنید عبارتند از:

 • از استعمال دخانیات در روزها و هفته های پس از جراحی پرهیز کنید.
 • سوتین مخصوص پس از عمل را تهیه و به مدت شش ماه استفاده نماید.
 • تا شش ماه پس از جراحی به طور مداوم از سوتین های طبی مخصوص استفاده نمایید.
 • اسکار یا محل زخم پس از جراحی ممکن است حدود یک سال تا دو سال تا بهبودی کامل طول بکشد.
 • در روزهای پس از جراحی به مرور زمان و طبق دستورالعمل های پزشک خود حرکات کششی و ورزشی سبک را انجام دهید.
 • التهاب محل جراحی ، بین شش الی هشت هفته به طول می انجامد. پس صبور باشید و درد و التهاب ناشی از جراحی را تحمل کنید.
 • در این عمل جراحی معمولا برای بیمار جهت تخلیه خونابه و سروما از درن استفاده می شود و تا زمان استفاده از درن بیمار بایستی از استحمام کامل خودداری نماید زمانی که ترشحات درن خونی نبوده و میزان ترشحات  کمتر از ۲۰ الی ۳۰ سی سی در شبانه روز باشد  درن توسط جراح معالج کشیده می شود.
 • بیمار می تواند فعالیت های روزانه را به طور طبیعی ادامه داده و ورزش‌های سبک نظیر پیاده روی را انجام دهد .همچنین بایستی نرمشهای مخصوص پس از عمل را انجام دهد، به سمتی که عمل شده نخوابد و از انجام فعالیت سنگین با دست سمت مبتلا اجتناب نماید.

بیشتر بخوانید: علت احساس درد در سینه چیست؟

عوارض احتمالی عمل بازسازی پستان

هر عمل جراحی چه به قصد زیبایی باشد و چه درمانی ، عوارض و ریسک های خود را به همراه دارد و عمل بازسازی پستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که بسیاری از عوارضی که در ادامه به آن اشاره می کنیم در موارد بسیار نادری رخ می دهند. این عوارض عبارتند از:

 • خستگی
 • خون ریزی
 • عفونت در محل جراحی
 • ایجاد لخته خون یا هماتوم
 • مشکلات ناشی از استفاده از داروهای بیهوشی
 • تجمع آب میان بافتی و التهاب و ورم ناحیه تحت جراحی

مشکلاتی که ممکن است پس از جراحی بازسازی پستان رخ دهند عبارتند از:

 • نکروز یا مرگ سلول های بافت پستان، پوست و یا چربی
 • از بین رفتن یا تغییر در میزان حساسیت نوک پستان
 • جابجایی، ترشح و یا پارگی ایمپلنت
 • عدم تقارن سینه ها

یکی از عوارض استفاده از ایمپلنت ها در عمل بازسازی پستان یا ماموپلاستی، یک نوع بسیار نادر از سرطان به نام لنفوم سلولی آناپلاستیک (ALCL) است که از دسته سرطان های سینه به شما نمی رود. لنفوم سلولی بین هشت الی ده سال پس از قرار دادن ایمپلنت ها رخ می دهد به خصوص اگر سطح ایمپلنت در نتیجه گذر زمان سفت شده باشد. انجام تست های تجویز شده توسط پزشک در موعد مقرر می تواند احتمال ابتلا به لنفوم را کاهش دهد.

ریکاوری پس از عمل بازسازی پستان

احتمالاً بین یک الی دو هفته پس از جراحی بازسازی پستان، بیمار احساس خستگی و بیحالی دارد. این زمان در افرادی که روش فلپ بافت در آن ها استفاده شده است ممکن است طولانی تر شود. بسته به نوع جراحی صورت گرفته برای بازسازی سینه بعد از سرطان، مدت زمان استراحت در بیمارستان متفاوت است.

برای خارج کردن مایعات اضافی از محل جراحی از درن های مخصوص استفاده می شود که در روزهای پس از جراحی ، توسط پزشک برداشته می شوند.
اغلب بیماران بین شش الی هشت هفته پس از عمل بازسازی پستان می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. در صورت استفاده از ایمپلنت برای بازسازی پستان، مدت زمان ریکاوری کوتاه تر از روش فلپ (جابجایی بافت) نیاز است.

شماره تماس مطب دکتر فرهاد موسی زاده: ۸۸۸۷۰۹۱۳

هزینه عمل بازسازی پستان بعد از سرطان

هزینه عمل جراحی بازسازی پستان با توجه به تمامی مواردی که تاکنون به آن ها اشاره کردیم بسیار متفاوت است انتخاب روش جراحی، آمادگی های لازم قبل از عمل، علت انجام عمل بازسازی پستان، استفاده و یا عدم استفاده از پروتز پستان و حتی مرکز درمانی که برای انجام این عمل انتخاب می شود می تواند بر میزان هزینه تمام شده عمل بازسازی پستان و هزینه عمل انکوپلاستی موثر باشد که در پایان جلسه مشاوره قبل از عمل با دکتر فرهاد موسی زاده تا حدودی قابل برآورد کردن است.

بهترین جراح بازسازی پستان

همانطور که گفته شد عمل بازسازی پستان هم می تواند چند ماه پس از عمل ماستکتومی انجام شود و هم به طور همزمان با جراحی سرطان سینه. برای انتخاب بهترین زمان انجام عمل بازسازی سینه و کسب نتایج رضایت بخش از این عمل، توصیه ما مراجعه به بهترین جراح بازسازی پستان است. در صورت انتخاب یک جراح که هم در عمل های زیبایی و هم در عمل های درمانی سرطان پستان تخصص دارد  شما در واقع با یک تیر دو نشان زده اید و می توانید کلیه جوانب مورد نظر برای انتخاب شیوه جراحی بازسازی پستان را با پزشک خود بررسی کنید.

دکتر فرهاد موسی زاده، متخصص داخلی و دارنده فلوشیپ جراحی پستان از کانادا با بیش از پانزده سال سابقه در انجام انواع عمل های زیبایی و درمانی پستان ، یکی از بهترین جراحان بازسازی سینه در تهران هستند که آماده ارائه هرگونه مشاوره در این خصوص به بیماران عزیز می باشند.

ویدیو مصاحبه با بیمار بعد از عمل جراحی بازسازی سینه پس از سرطان سینه

 

سوالات متداول درباره روش های بازسازی سینه

مطالعات نشان می دهند که عمل بازسازی پستان هیچ تأثیری در بازگشت سرطان سینه ندارد. علاوه بر این، در صورت بازگشت توده های سرطانی به پستان، سینه های بازسازی شده هیچ مشکلی در تشخیص و درمان مجدد سرطان ایجاد نمی کنند.
در عمل بازسازی پستان از تکنیک‌های مختلفی استفاده می شود یکی از این روشها استفاده از بافت بدن یا فلپ اتولوگ است، روش دیگر استفاده از پروتز و ایمپلنت می‌باشد و در مواردی هر دو روش به طور همزمان به کار گرفته می شود.
معمولاً در سه مرحله که در مرحله اول بازی کل پستان، در مرحله دوم بازسازی نوک پستان به همراه قرینه سازی و در مرحله سوم میکروپیگمنتاسیون جهت رنگ آمیزی هاله و نوک پستان انجام می شود.
بازسازی سینه را می توان انجام داد: همزمان با جراحی سرطان (بازسازی فوری) پس از جراحی سرطان شما (بازسازی تاخیری)
بلافاصله پس از جراحی، احتمالاً احساس ضعف خواهید کرد و ممکن است به مدت 2 تا 3 هفته احساس درد کنید. ممکن است احساس کشش در ناحیه سینه خود داشته باشید. می‌توانید انتظار داشته باشید که هر روز احساس بهتر و قوی‌تری داشته باشید، اگرچه ممکن است برای یک یا دو هفته به داروی مسکن نیاز داشته باشید.

4 دیدگاه دربارهٔ «بازسازی پستان در مبتلایان به سرطان سینه»

  1. دکتر فرهاد موسی زاده

   سپاس از شما. در صورت تمایل دیگر صفحات مجله سلامت سایت را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

پیمایش به بالا

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.