ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در آقایان

یکی از شایع ترین بیماری های پستان در آقایان، ژنیکوماستی یا بزرگی پستان است. زمانی که پستان آقایان بزرگ شده و فرم زنانه پیدا می کند، آن را ژنیکوماستی می خوانیم. لازم است بدانید که هر بزرگی پستان و هر توده ای در پستان آقایان نگران کننده نیست و غالبا با مراجعه به جراح پستان مشخص می شود که این حجم به نظر رسیده، نگران کننده نیست و ارتباطی به سرطان ندارد. اما باید حتما مراجعه به پزشک و جراح پستان برای اطمینان خاطر صورت بگیرد.

ژنیکوماستی

علل ایجاد ژنیکوماستی

اختلال متابولیسم هورمونی

هر عاملی که باعث اختلال متابولیسم هورمون ها در آقایان شود و به عبارتی بالانس هورمون ها بهم بریزد، باعث رشد پستان خواهد شد. شایع ترین علت آن مصرف دارو است. بسیاری از داروهای کنترل افزایش فشار خون، داروهای مشکلات گوارشی و معده، داروهای درمان روان پریشی و مشکلات روحی، باعث ژنیکوماستی خواهند شد.

تاثیر هورمون های زنانه

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی ممکن است به صورت فیزیولوژیک دیده شوه که در دو برهه و زمان نوزادی به علت تاثیر هورمون های زنانه مادر و مرحله بعدی در ابتدای بلوغ پسران ایجاد شود. در دوران نوجوانی نیز مجدد به خاطر اختلالات هورمونی که ایجاد می شود باعث رشد زیاد یک طرفه یا دو طرفه سینه نوجوانان تازه بالغ خواهد شد.

مصرف داروها

از علل دیگر مصرف داروهای استروئیدی آنابولیک است که متاسفانه در باشگاه های بدن سازی شیوع زیادی دارد و به وفور مصرف می شود و باعث افزایش رشد پستان خواهد شد.

مقاله مفید :  انکوپلاستی ، روش جراحی زیبایی و ترمیمی در درمان سرطان پستان

در بعضی مواقع نیز ایجاد توده یا تومور در اعضای تناسلی آقایان، اختلالات هورمونی به وجود آورده و موجب افزایش رشد پستان خواهد شد.

اضافه وزن

در بسیاری از مواقع نیز علت آن ناشناخته است. لازم به ذکر است که در افراد دارای اضافه وزن نیز به دلیل برهم ریختن هورمون ها و بالا رفتن هورمون های زنانه، این مشکل بروز پیدا می کند.

ژنیکوماستی کاذب

بعضی مواقع ژنیکوماستی به صورت کاذب بوده و بافت پستان بزرگ نشده، بلکه چربی آن افزایش یافته و این چیزی متفاوت است. گاهی نیز رشد عضلات قفسه سینه، به اشتباه ظاهری شبیه به ژنیکوماستی ایجاد می کند. اما با مراجعه به پزشک، مشخص می شود که این تنها به رشد عضله مربوط است.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی دوران سالمندی

در دوران سالمندی نیز به دلیلی کاهش سطح هورمون های مردانه و بهم ریختن تعادل آن ها، احتمال رخ دادن ژنیکوماستی فیزیولوژیک وجود دارد.

تشخیص ژنیکوماستی

لازم است که به جراح پستان مراجعه کرده و معاینه شوید. در معاینه قطر بافت پستان، قطر چربی زیر پوست و قطر عضله نیز استفاده می شود. گاهی اوقات نیز از سونوگرافی برای تشخیص دقیق تر استفاده می شود.

ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی الزامی نیست و بروز آن به هیچ وجه نگران کننده نیست، مگر آن که ظاهر آن برای شما ناخوشایند باشد. به هر ترتیب روش های درمانی زیر پیشنهاد خواهند شد:

  • درمان دارویی
  • درمان جراحی
  • استفاده از لیپوساکشن (به ندرت در زمانی که بافت چربی زیاد باشد و در حقیقت مربوط به ژنیکوماستی کاذب)

سخن پایانی

اگر چه بزرگی پستان در آقایان نگران کننده نیست، اما توصیه می کنیم که حتما مراجعه به پزشک داشته باشید و از این جهت مورد معاینه قرار بگیرید.

مقاله مفید :  خودآزمایی سینه برای پیشگیری و تشخیص سرطان پستان

در صورت تمایل می توانید فایل پی دی اف این مقاله را از این قسمت دانلود نمایید.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *