ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در آقایان

ژنیکوماستی-یا-بزرگ-شدن-سینه-در-آقایان

برهم ریختن تعادل هورمونی در مردان و کاهش سطح تستوسترون گاهی اوقات می تواند سبب بروز عارضه ای به نام ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در مردان شود. تستوسترون یک هورمون طبیعی است که در بدن انسان سبب بروز صفات مردانه می شود. این هورمون به طور طبیعی هم در بدن مردان و هم در زنان ترشح می شود اما میزان آن در مردان بیشتر است. وقتی تعادل هورمونی در بدن مردان دچار اختلال می شود و نسبت ترشح تستوسترون به استروژن کاهش پیدا می کند ، ژنیکوماستی رخ می دهد.

ژنیکوماستی و کاهش تستوسترون در بدن مردان قابل درمان است اما قبل از آن باید علت بروز این عارضه تشخیص داده شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا در خصوص این عارضه و روش های درمان آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

توجه کنید که حتما باید دقت کرد که این بیماری با ژنیکوماستی کاذب اشتباه گرفته نشود.

آنچه در ادامه درباره ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در آقایان خواهید خواند:

کاهش تستوسترون در مردان

سطوح تستوسترون در بدن آقایان به مرور زمان و با افزایش سن کاهش پیدا می کند. به این کاهش در علم پزشکی هیپوگونادیسم گفته می شود. طبق اعلام بنیاد ارولوژی ، از هر چهار مرد بالای چهل و پنج سال یک نفر دچار کاهش تستوسترون می شود. پایین بودن سطح این هورمون می تواند سبب بروز عوارض زیر شود:

 • کاهش میل جنسی
 • کاهش تعداد اسپرم ها
 • اختلال نعوظ در مردان
 • افزایش حجم پستان یا ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

در بدن آقایان هر دو هورمون استروژن و تستوسترون تولید می شود. با این حال، سطح هورمون تستوسترون در مردان کاملاً نسبت به استروژن غالب است و این امر سبب بروز صفات مردانه مانند ضخیم شدن صدا، رشد موهای بدن و غیره می شود. اگر سطح تستوسترون در یک مرد در مقایسه با استروژن کاهش پیدا کند و یا بدن به طور طبیعی استروژن بیشتری ترشح کند ، ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در آقایان رخ می دهد.

وقتی پسران به سن بلوغ می رسند ، تغییر قابل توجهی در فعالیت هورمونی در بدن آن ها رخ می دهد و ممکن است در نتیجه آن ، ژنیکوماستی پدید آید. هر چند ، این عارضه در دوران نوجوانی کاملاً طبیعی است و در اغلب مواد به مرور زمان و بدون نیاز به هیچ گونه اقدام درمانی برطرف می شود. علاوه بر این، ژنیکوماستی ممکن است در نوزادی و تحت تأثیر تغییرات هورمونی بدن مادر رخ دهد افزایش حجم بافت سینه در آقایان ممکن است به صورت متقارن یا غیر متقارن رخ دهد.

علت بروز ژنیکوماستی

علت-بروز-ژنیکوماستی-در-آقایان

بروز ژنیکوماستی چندین علت دارد که ادامه به آنها خواهیم پرداخت برخی از این عوامل طبیعی و برخی در اثر اشتباهات خود فرد و رفتارهای نادرست ایجاد می شوند و قابل پیشگیری هستند

ژنیکوماستی در اثر افزایش سن

کاهش طبیعی تستوسترون در مردان با افزایش سن نیز ممکن است سبب ژنیکوماستی شود و این عارضه معمولاً در بزرگسالان تا زمانی که علت ایجاد آن برطرف نشود ادامه پیدا می کند. بطور معمول، از هر چهار مرد بین پنجاه تا هشتاد سال، یک نفر دچار ژنیکوماستی می شود. این عارضه معمولاً خطری جدی ایجاد نمی کند و فقط در برخی مواد ممکن است سبب قرمزی و التهاب سینه ها شود.

ژنیکوماستی در اثر بیماری ها و سرطان بیضه

کاهش سطح تستوسترون معمولاً در نتیجه افزایش سن رخ می دهد. گاهی نیز بیماری ها یا شرایط زمینه ای خاص می توانند سبب بروز این پدیده در مردان شوند. در صورتی که کاهش تستوسترون در بدن شما در نتیجه یکی از عوامل زیر باشد ، آن را با پزشک خود در میان بگذارید:

 • آسیب به سلول های تولید کننده تستوسترون در بیضه ها
 • تصادف و ضربه به بیضه ها
 • التهاب یا ورم بیضه ها
 • سرطان بیضه
 • طی کردن مراحل درمان سرطان شامل هورمون درمانی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی
 • بیماری هایی که بخشی از مغز مانند هیپوتالاموس و یا غده هیپوفیز را درگیر می کنند.

بررسی سلامت بیضه ها و سرطان بیضه یکی از مراحل مهم در بررسی و درمان توسز متخصص ژنیکوماستی است

بزرگی پستان در اثر بدنسازی

علاوه بر دو علت بالا مردانی که از داروها یا مکمل های استروئیدی آنابولیک مانند مکمل های هورمونی ورزشی استفاده می کنند ، ممکن است به توانایی بدن خود در تولید تستوسترون آسیب بزنند. این هورمون های ساختگی به اشتباه در بدنسازی استفاده می شوند و حتی از نطر قانونی استفاده از آن ها دوپینگ محسوب می شود. متخصصان ژنیکوماتسی در این باره می‌گوید، این هورمون ها تعادل طبیعی بدن را به هم میزند در زنان موجب بروز صفات مردانه و در مردان موجب بروز ژنیکوماستی و کاهش تولید اسپرم و حتی عقیم شدن می شود

چاقی و ژنیکوماستی

چاقی و اضافه وزن نیز می تواند زمینه بر هم ریختن تعادل هورمونی و بالا رفتن سطح هورمون های زنانه را فراهم کند. خصوصا در ژنیکوماستی کاذب چاقی یکی از دلایل اصلی و شایع محسوب می گردد

ژنیکوماستی کاذب

بعضی مواقع ژنیکوماستی به صورت کاذب بوده و بافت پستان بزرگ نشده، بلکه چربی آن افزایش یافته و این چیزی متفاوت است. گاهی نیز رشد عضلات قفسه سینه، به اشتباه ظاهری شبیه به ژنیکوماستی ایجاد می کند. اما با مراجعه به پزشک، مشخص می شود که این تنها به رشد عضله مربوط است. ژنیکوماستی کاذب یکی از مشکل ساز ترین اتفاقاتی است که ممکن است مردان تجربه کنند و نیاز به معاینات دقیق و تخصصی دارد.

روش های تشخیص ژنیکوماستی

روش-های-تشخیص-ژنیکوماستی

در اولین گام ، پزشک شما از شما سؤالاتی در رابطه با سوابق بیماری ، مصرف داروها و یا سوابق خانوادگی می پرسد. علاوه بر این ، انجام معاینه فیزیکی و اندازه گیری قطر بافت پستان و تراکم بافت چربی در آن گام مهمی در تشخیص ژنیکوماستی است. آزمایشات اولیه برای تشخیص علت ژنیکوماستی عبارتند از:

 • آزمایش خون
 • ماموگرافی

علاوه بر این، ممکن است بسته به نتایج آزمایشات اولیه، پزشک آزمایشات تکمیلی زیر را برای تشخیص دقیق تر ابعاد ژنیکوماستی تجویز نماید:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی
 • سونوگرافی بیضه
 • بیوسپی یا نمونه برداری

درمان ژنیکوماستی و کاهش تستوسترون در بدن

درمان های متعددی برای ژنیکوماستی و کاهش تستوسترون در مردان وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود.

 درمان ژنیکوماستی با دارو

روش-های-درمان-ژنیکوماستی

ژنیکوماستی می تواند با مصرف داروهایی مانند رالوکسیفن یا تاموکسیفن که به طور طبیعی برای درمان سرطان سینه و کاهش سطح استروژن در بدن تجویز می شوند درمان شود. سازمان غذا و داروی آمریکا این داروها را برای درمان سرطان سینه تأیید کرده است ولی این روش درمانی به طور رسمی مورد تأیید این سازمان قرار نگرفته است. استفاده از داروها برای درمان ژنیکوماستی ممکن است عوارض چندانی نداشته باشد. با این حال، مشورت با پزشک قبل از شروع روند درمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

درمان ژنیکوماستی با جراحی

علاوه بر درمان های دارویی، جراحی نیز یکی از گزینه های درمان ژنیکوماستی است. ممکن است تا بحال در مورد لیپوساکشن که از طریق آن چربی های اضافی بدن از جمله شکم حذف می شوند شنیده باشید. این روش می تواند در ژنیکوماستی کاذب موثر باشد. این روش برای حذف چربی های اضافی سینه هم کاربرد دارد. مراقبت های بعد از عمل ژنیکوماستی، بسیار مهم است و بیمار باید با دقت به دستورات پزشک عمل کند.

اما در صورتی که بزرگ شدن سینه در نتیجه افزایش حجم بافت لوبولار یا غدد سینه باشد ، این تکنیک قابل انجام نیست. ماستکتومی یکی دیگر از روش های جراحی به منظور حذف بافت اضافی سینه در آقایان است. این عمل می تواند با ایجاد زخم های کوچک و با روش لاپاروسکوپی نیز انجام شود. این روش های درمانی با تکنیک های ترمیمی و زیبایی جراحی ترکیب می شوند تا بیمار به شکل و فرم دلخواه خود برسد.

روش های درمان کمبود تستوسترون

علاوه بر درمان ژنیکوماستی ، ممکن است بیمار نیاز به درمان کمبود تستوسترون نیز داشته باشد. سطوح تستوسترون در مردان با افزایش سن کاهش پیدا می کند. به همین علت است که در برخی از مردان با افزایش سن ، از درمان جایگزین هورمونی استفاده می شود. روش های درمانی برای کمبود تستوسترون عبارتند از:

 • ژل های پوستی
 • پچ ها
 • تزریقات

مردانی که درمان جایگزین تستوتسرون را انجام می دهند معمولاً به سرعت نتیجه مطلوب در آن ها حاصل می شود. درمان هورمونی سبب بازگشت انرژی، قابلیت نعوظ، میل جنسی ، بهبود خواب و حجم عضلانی در مردان می شود. در مردانی که ژنیکوماستی در آن ها در نتیجه کمبود تستوسترون ایجاد شده است، درمان جایگزین هورمونی می تواند سبب برطرف شدن این بیماری شود.

عوارض جانبی روش های درمان ژنیکوماستی

درمان جایگزین هورمون تستوسترون ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. مردانی که احتمال سرطان سینه یا پروستات در آن ها وجود دارد نباید از درمان هورمونی برای ژنیکوماستی استفاده کنند. البته ، هنوز نظرات درباره ارتباط درمان هورمونی و تشدید سرطان پروستات ضد و نقیض است. علاوه بر این، استفاده از هورمون تستوسترون ممکن است سبب بروز مشکلات قلب و عروق ، آپنه خواب انسدادی ، و همچنین افزایش غلظت خون شود. بنابراین، پیش از انتخاب هر گونه روش درمانی بهتر است در خصوص شرایط خود با متخصص مربوطه مشورت کنید.

جمع بندی

کمبود تستوسترون و ژنیکوماستی از عارضه های شایع در میان مردان هستند که می توانند کیفیت زندگی زناشویی و روابط اجتماعی را تحت تأثیر قرار دهند. روش های درمان متعددی برای بزرگ شدن سینه در مردان وجود دارد. صحبت در خصوص گزینه های درمان با متخصص جراحی پستان می تواند به انتخاب بهترین و کم عارضه ترین روش کمک کند. علاوه بر این، بهتر است در خصوص دغدغه ها و نگرانی های خود با یک درمانگر صحبت کنید. یک گروه حمایتی از مردان دیگری که با عارضه ژنیکوماستی دست و پنجه نرم می کنند نیز می تواند به شما در کنار آمدن با شرایط بوجود آمده توسط این بیماری کمک کند. بر خلاف بسیاری از عارضه ها که درمان قطعی برای آن ها وجود ندارد ، ژنیکوماستی می تواند به راحتی درمان شود و کیفیت زندگی شما بهبود پیدا کند. دکتر فرهاد موسی زاده، متخصص و جراح پستان با سال ها سابقه در انجام انواع جراحی های درمانی و زیبایی سینه آماده پاسخ به سؤالات شما در رابطه با این عارضه و همچنین مشورت در خصوص گزینه های درمان آن است. برای دریافت مشاوره می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در وبسایت با کلینیک دکتر موسی زاده تماس بگیرید.

به عنوان نکته آخر توجه داشته باشید که سرطان پستان در آقایان ممکن است با ژنیکوماستی اشتباه گرفته شود و نیازمند دقت بسیار بالای پزشک برای تشخیص است.

برای مشاوره با دکتر فرهاد موسی زاده کافیست از طریق صفحه نوبت دهی ما اقدام نمایید. دکتر فرهاد موسی زاده فوق تخصص سرطان سینه در تهران است و شما می‌توانید از مشاوره حضوری با ایشان بهره مند شوید.

منبع:

Low Testosterone and Male Breasts (Gynecomastia) (healthline.com)

https://b2n.ir/w53185

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۴ از ۵
از مجموع ۸ رای
دکتر فرهاد موسی زاده
دکتر فرهاد موسی زاده

متخصص و جراح پستان

مقالات مرتبط

4 دیدگاه دربارهٔ «ژنیکوماستی یا بزرگی پستان در آقایان»

 1. سلام وقت بخیربنده برعکس دیگران ازنبودماهیچه درسمت راست سینه ام همیشه درعذابم.اصلا یک طرف بنده سینه ندارم وپوست به استخوان چسبیده این موضوع خیلی باعث خجالت بنده شده لطفا راهنمایی کنید.

 2. سلام خسته نباشید من28سالمه و5سالی هستش که شاهد بزرگ شدن سینه هام هستم و اوایل زیاد تو فکرش نبودم ولی الان خیلی بیش از حد بزرگ و نرم و شلوول شدن پیران که می پوشم سینه هام مشخص خیلی باعث خجالتم میشن گاهی سینه هام گزگز میکنن و الکل مصرف میکنم میشه بخاطر مطرف الکل اینجوری شده باشد باید چکاری انجام بدهم خواهشا راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.