پیشگیری از سرطان پستان

پیشگیری از سرطان پستان

پیشگیری از سرطان پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان و جمعیتی از مردان است که آمار بسیاری را سالیانه در جهان به خود اختصاص می دهد. با توجه به ریسک بالای این بیماری و میزان مرگ و میر ناشی از آن، شناخت روش های پیشگیری از سرطان پستان می تواند بسیار موثر واقع شود.

در این مقاله که در سایت رسمی دکتر فرهاد موسی زاده متخصص جراحی پستان جمع اوری شده است درمورد عناوین زیر صحبت شده است:

در ادامه با ما همراه باشید تا به روش های پیشگیرانه از ابتلا به سرطان پستان آگاه شوید.

سرطان پستان

روش های پیشگیری از سرطان پستان

برای پیشگیری از سرطان پستان، روش های زیر را در نظر داشته باشید:

وزن خود را کنترل نمایید

مطالعات حاکی از آن است که داشتن اضافه وزن یک عامل پرریسک در ابتلا به سرطان پستان است. به طور کلی اضافه وزن بین 9 تا 14 کیلوگرم، درصد قابل توجهی ریسک ابتلا به سرطان پستان را بالا می برد. دلیل این امر افزایش تولید استروژن در بدن است که می تواند به تحریک سلول ها در رده غیرطبیعی منجر شده و احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. در نظر داشته باشید که رابطه مستقیمی بین چربی های انباشته و ترشح هورمون استروژن در بدن بانوان وجود دارد. از این جهت لازم است که تمرینات ورزشی پیوسته داشته و وزن خود را کنترل نمایید. با نگه داشتن وزن در محدوده مناسب و متعادل، ریسک سرطان پستان را تا حدود زیادی کاهش داده اید.

پیشگیری از سرطان پستان

معاینات دوره ای داشته باشید

لازم است که معاینات دوره ای تحت نظر پزشک داشته  و در ضمن با آموختن روش معاینه دستی خانگی، خود هر ماه به بررسی وضعیت بافت پستان و خودآزمایی بپردازید. به این شکل می توانید در صورت شکل گرفتن هر گونه توده ای، به موقع نسبت به تشخیص آن اقدام نمایید. به جز آن لازم است که در معاینات دوره ای تحت نظر پزشک، سینه شما توسط پزشک معاینه شده و تحت سونوگرافی یا در صورت نیاز ماموگرافی، قرار بگیرد. به ویژه اگر در خانواده شما سابقه سرطان سینه وجود دارد، لازم است که این معاینات را به شکلی جدی تر دنبال کرده و حتما این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. همان طور که احتمالا می دانید، وجود سابقه سرطان پستان در خویشاوندان نزدیک، یکی از عوامل ریسک آور این بیماری به حساب می آید.

از شیر دادن به نوزاد خود غافل نشوید

در صورتی که در حال گذراندن دوران بارداری خود هستید، حتما به نوزاد خود شیر بدهید. شیر دادن به نوزاد، به اندازه 10 درصد، کاهش سرطان پستان را به همراه خواهد داشت. در واقع علاوه بر این که به این شکل، فواید شیر مادر را به نوزاد خود خواهید رساند، می توانید با کاهش تولید سطح استروژن در بدن، به ریسک ابتلا به سرطان سینه، قدرت معکوس وارد سازید.

پیشگیری از سرطان پستان

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سرطان پستان

اگر بخواهیم به طور اختصاصی به این موضوع بپردازیم که آیا یک فرد مبتلا به سرطان پستان به رژیم غذایی ویژه ای نیاز دارد، باید بگوییم که این فرد می تواند رژیم غذایی معمولی داشته باشد و از خوردن غذاهای مضر خودداری کند. درواقع باید بگوییم که این رژیم های غذایی سالم، نه تنها برای افراد مبتلا به سرطان لازم است، بلکه تمامی افراد جامعه باید آن را در برنامه زندگی خود بگنجانند.

چه چیزهایی بخوریم تا سرطان نگیریم؟

در ابتدا باید بگوییم که تغذیه در پیشگیری از سرطان بسیار موثر است. اما هنگامی که فردی مبتلا به سرطان شد، درست است که باید در تغذیه خود دقت کند، اما تغذیه بیشتر می تواند عاملی بازدارنده و جلوگیری کننده از ابتلا به سرطان باشد؛ به خصوص در سرطان های گوارش و سیستم های گوارشی.

مصرف غذای کم چرب، مصرف غذای پر فیبر، مصرف کالری کم، مصرف گوشت قرمز کمتر، نمک کمتر، کنسرو کمتر و … رعایت این موارد به طور کلی برای پیشگیری از انواع بیماری ها و سرطان ها بسیار مفید است.

رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید

با استفاده از رژیم غذایی غنی از سبزیجات می توانید به بهترین شکل بدن خود را در مقابل تشکیل تومورهای خوش خیم یا بدخیم، واکسینه نمایید. سبزیجات برگ دار و همین طور سبزیجات رنگی چون فلفل دلمه ای قرمز، فلفل دلمه ای زرد و نارنجی، هویج و … دارای ضریب کاروتنوئید بالایی بوده و ریسک ابتلا به سرطان سینه را به اندازه زیادی کاهش می دهند. همچنین وجود سولفوران یا لیکوپن در این سبزیجات نیز به کاهش خطر سرطان پستان کمک خواهد کرد. به موازات استفاده از یک رژیم غذایی غنی از سبزیجات، جای دارد که میزان مصرف گوشت قرمز به ویژه گوشت های فرآوری شده را در تغذیه خود به حداقل برسانید. در این صورت ریسک ابتلای شما به سرطان پستان به اندازه قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

پیشگیری از سرطان پستان

طب سنتی و درمان سرطان

برای برخی از افراد این سوال پیش می آید که آیا طب سنتی مانند زالو درمانی و طب سوزنی در درمان سرطان پستان موثر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که  همه این روش ها طب مکمل محسوب می شوند و طب مکمل هیچ گاه نمی تواند جایگزین درمان علمی شود. مشکلی که در این ارتباط وجود دارد این است که طب مکمل احتمال دارد مراجعه بیمار به پزشک را  به تعویق بیندازد و در خصوص سرطان پستان، تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. اگر بیمار به موقع به پزشک مراجعه کند، ممکن است نیازی به برداشتن پستان و حتی شیمی درمانی و پرتودرمانی پیدا نکند. پس تشخیص و آغاز درمان زودهنگام در این مورد بسیار مهم است. به همین دلیل نباید طب مکلمل را جایگزینی برای درمان های علمی و به  روز بدانید.

آنچه که در طب مکمل حائز اهمیت است، تقویت روحیه بیمار و تغذیه او با کلمات درست است. تقویت روحیه اثرات مثبت و ثابت شده ای در درمان بیمار دارد. ثابت شده است که با تقویت روحیه، بیمار می تواند به ادامه درمان امیدوارتر شده و همچنین روند و عملکرد سیستم ایمنی بدن بهتر خواهد شد. عملکرد بهتر و تقویت شدن سیستم ایمنی بدن می تواند به درمان سرطان کمک شایانی نماید. دکتر موسی زاده متخصص بیماری های پستان و سرطان، توصیه های کاربردی در زمینه تغییرات رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان های زنانه دارند. می توانید دغدغه های خود را زیر این مقاله مطرح نمایید و با مراجعه به بخش تماس با دکتر راه های ارتباطی آنلاین با ایشان را ببیند.

تا حد امکان در معرض تابش پرتوهای آسیب رسان قرار نگیرید

البته این موضوع در بسیاری مواقع غیرقابل اجتناب است، اما لازم به توضیح است که قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونیزه، می تواند به تغییر شکل دی ان ای و جهش آن ها شده و زمینه ساز سرطان گردد. البته در روش تشخیصی چون ماموگرافی از دوز بسیار کمی از تابش اشعه استفاده شده و برخلاف شایعات این دوز، آسیب رسان نخواهد بود. اما افراط در استفاده از رادیوگرافی اشعه ایکس، می تواند زمینه ساز بروز چنین بیماری هایی باشد. بنابراین تنها در صورتی که پزشک معالج شما انجام رادیولوژی را برای تشخیص بیماری ضروری دانست، نسبت به آن اقدام داشته باشید.

سخن پایانی

شما چه روش های دیگری برای پیشگیری از سرطان پستان می شناسید که در این مقاله  به آن ها اشاره نشده باشد؟ همین طور خود چطور برای پیشگیری از این سرطان اقدام کرده و چطور رفتارهای خود در زندگی را مطابق با آن پیش می برید؟ نظرات و تجربیات خود را می توانید با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن سوالات پیرامون سرطان پستان می توانید از طریق پیج اینستاگرام دکتر موسی زاده بپرسید.

همچنین می توانید این مقاله را از این قسمت دانلود کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۲ از ۵
از مجموع ۶ رای
دکتر فرهاد موسی زاده
دکتر فرهاد موسی زاده

متخصص و جراح پستان

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «پیشگیری از سرطان پستان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.