ماموپلاستی کاهشی یا عمل کوچک کردن سینه

ماموپلاستی-کاهشی-یا-عمل-کوچک-کردن-سینه

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی (به انگلیسی Breast Reduction یا Reduction Mammoplasty) نوعی جراحی زیبایی است که با هدف کوچک کردن سایز سینه‌های بزرگ یا افتاده انجام می‌شود. افراد با انجام این جراحی حس بهتری نسبت به اندازه یا شکل سینه‌های خود پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید در مورد ماموپلاستی کاهشی بیشتر بدانید و یا متقاضی انجام عمل کوچک کردن سینه هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در ادامه درباره ماموپلاستی کاهشی یا عمل کوچک کردن سینه خواهید خواند:

هدف از انجام ماموپلاستی کاهشی چیست؟

هدف-از-انجام-ماموپلاستی-کاهشی

اکثر خانم‌هایی که سینه‌هایشان بزرگ است، درجات مختلفی از فشارهای فیزیکی یا روانی را تجربه می‌کنند. بعضی از این فشارها عبارتند از:

 • احساس درد در پستان‌ها، گردن، کمر یا شانه‌ها
 • پوسچر یا وضعیت نامناسب بدن
 • ناتوانی در انجام حرکات ورزشی
 • کمبود اعتماد به نفس
 • داشتن تصویر ذهنی بد نسبت به اندام خود

هدف عمل ماموپلاستی کاهشی، کوچک کردن اندازه‌ی سینه‌ها به منظور دست یافتن به تناسب اندام و کم کردن فشارهای روانی و جسمانی ناشی از آن است.

آنچه باید بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی انتظار داشت

بهتر است پیش از انجام جراحی کوچک کردن سینه، تمام اهداف و انتظارات خود را بطور شفاف با جراح درمیان بگذارید، بدین ترتیب ایشان می‌توانند در مورد نتایج قابل انتظار جراحی، مشاوره‌ی کامل‌تری را به شما ارائه دهند. معمولا پزشکان پیش از انجام جراحی ماموپلاستی کاهشی، علاوه بر بررسی سوابق پرونده‌ی پزشکی، شما را از نظر جسمانی معاینه می‌کند تا مطمئن شوند کاندیدای مناسبی برای این عمل هستید.

بطور کلی عمل کوچک کردن پستان، آرامش و رضایت افراد نسبت به اندام‌شان را بهبود می‌بخشد، با این حال در برخی موارد گزینه‌های بهتری هم وجود دارند. دکتر فرهاد موسی زاده، به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان در تهران ضمن بررسی گزینه‌های موجود، بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

ماموپلاستی کاهشی چه مزیت‌هایی دارد؟

ماموپلاستی کاهشی چه مزیت‌هایی دارد؟

سالیانه هزاران عمل ماموپلاستی کاهشی انجام می‌شود و اکثر خانم‌ها از نتایج بدست آمده راضی هستند؛ یک مطالعه روی 66 خانمی که تحت عمل کوچک کردن پستان قرار گرفته بودند نشان داد 94% آنها از نتایج بدست آمده (از جمله سایز و شکل سینه‌ها و حس و موقعیت نوک پستان‌ها) کاملا راضی هستند. در این مطالعه گزارش شده، ماموپلاستی کاهشی فواید زیر را به همراه می‌آورد:

 • پیشرفت قابل توجه عزت نفس
 • بهبود مشکلات ظاهری پستان
 • افزایش توانایی انجام فعالیت‌های بدنی
 • کم شدن حس خجالت نسبت به بزرگ بودن سایز پستان‌ها

بطور کلی، این مطالعه و سایر مطالعات مشابه نشان داده‌اند، کاهش اندازه‌ی پستان‌ها باعث بهبود عملکرد و ارتقای سلامت و افزایش کیفیت زندگی زنانی می‌شود که سینه‌هایی بزرگ و آویزان دارند.

خطرات ماموپلاستی کاهشی چیست؟

خطرات ماموپلاستی کاهشی

احتمال وقوع عوارض جانبی در اثر انجام ماموپلاستی کاهشی به نوع جراحی و عوامل دیگری از جمله سابقه‌ی پرونده‌ی پزشکی، سیگار کشیدن، تاریخچه‌ی خانوادگی و سابقه‌ی جراحی‌های قبلی بستگی دارد.

بصورت کلی خطرات ناشی از ماموپلاستی کاهشی را به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • خطرات ناشی از جراحی
 • خطرات ناشی از کوچک کردن پستان

خطرات عمومی ناشی از جراحی ماموپلاستی عبارتند از:

 • خطر بیهوشی
 • درد بعد از جراحی
 • مشکلات تنفسی
 • لخته شدن خون در پاها (DVT) – که معمولا به منظور جلوگیری از این عارضه، پیش از جراحی، هپارین تزریق می‌شود
 • آسیب اندام‌های مجاور – معمولا این عارضه طی جراحی برطرف می‌شود

خطرات خاص ناشی از جراحی ماموپلاستی عبارتند از:

 • عفونت
 • باز شدن زخم
 • خونریزی
 • عدم تقارن (اندازه یا شکل) پستان‌ها
 • اسکار غیرطبیعی
 • از بین رفتن حس نوک پستان یا پوست آن
 • مشکلات شیردهی
 • نیاز به انجام جراحی‌های مکرر

اسکار یا جای زخم (به انگلیسی Scarring) ناشی از ماموپلاستی کاهشی

جای زخم یکی از عوارض اجتناب ناپذیر ناشی از ماموپلاستی کاهشی است که معمولا در اطراف آرئول (هاله‌ی پستان) یا زیر پستان ایجاد می‌شود. البته جای این اسکارها بگونه‌ای است که به مرور زمان، مخفی می‌شود. با این حال اگر مستعد جای زخم هستید، حتما پیش از جراحی پزشک را مطلع کنید.

حساسیت در اثر جراحی ماموپلاستی کاهشی

تغییر حساسیت نوک پستان و آرئول (هاله‌ی سینه) به روش جراحی بستگی دارد و ربطی به مقدار بافت خارج شده ندارد. بعضی روش‌ها، خطر آسیب دیدگی اعصاب نوک پستان و آرئول را بالا می‌برند.

شیر دادن بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی

ممکن است برش‌های ایجاد شده در اطراف آرئولا، مجاری شیردهی را قطع کرده و باعث آسیب دیدگی اعصاب آن شوند. این مسئله روی توانایی زنان در شیردهی تاثیر می‌گذارد.

تحقیقات نشان داده‌اند، زنانی که جراحی ماموپلاستی کاهشی انجام می‌دهند، نسبت به خانم‌هایی که این جراحی را انجام نداده‌اند، دشواری بیشتر و موفقیت کمتری در شیردهی دارند. البته امروزه تکنیک‌های جدیدتری آمده‌اند که به حفظ توانایی شیردهی کمک می‌کنند. چنانچه نگران مسئله‌ی شیردهی بعد از ماموپلاستی کاهشی هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

آماده شدن برای جراحی ماموپلاستی کاهشی چگونه است؟

بهتر است پیش از انجام عمل کوچک کردن سینه، با جراح و متخصص بیهوشی صحبت کنید. انتظارات و نگرانی‌های خود را بطور واضح مطرح کنید و مطمئن شوید روند جراحی و عوارض جانبی ناشی از جراحی را بطور کامل درک کرده‌اید.

ارائه‌ی شرح حال کامل بسیار مهم است، سوابق پرونده‌ی پزشکی متقاضی روی نتیجه‌ی جراحی تاثیر می‌گذارد. اگر این اطلاعات را در دست نداشته باشید، ممکن است پزشک درخواست ماموگرافی یا سونوگرافی بدهد.

لیست داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است لازم شود قبل از جراحی، مصرف داروهایی مثل آسپرین، وارفارین یا قرص‌های ضدبارداری خوراکی را متوقف کنید.

ناشتا بودن قبل از جراحی ضروری است. ممکن است لازم شود طبق دستور پزشک از 8 تا 12 ساعت قبل از عمل، غذا نخورید.

حین عمل ماموگرافی پستان چه اتفاقی می‌افتد؟

حین-عمل-ماموگرافی-پستان

چندین روش برای انجام ماموگرافی کاهشی وجود دارد. هدف همه‌ی این تکنیک‌ها، از بین بردن بافت اضافی پستان، اصلاح شکل سینه‌ها و بازگرداندن نوک پستان به محل است. روش انتخابی، به وضعیت جسمانی و نتایج مورد انتظار متقاضی بستگی دارد. لازم به ذکر است، عمق اسکار و احتمال ایجاد جای زخم هم تا حد زیادی بستگی به نوع جراحی دارد.

متداول‌ترین تکنیک، ایجاد یک برش لنگر شکل (یا T معکوس) در اطراف آرئول (با حفظ نوک پستان) است. در این روش 3 خط برش (شامل برش هاله، برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات زیر سینه) ایجاد می‌شود.

اگر سینه بزرگ و افتاده باشد، احتمال دارد نوک پستان و آرئول جدا شده و بعدا دوباره متصل شوند. معمولا جای زخم، در اطراف هاله‌ی سینه و درست زیر پستان ایجاد می‌شود، به همین خاطر نسبتا مخفی است و به چشم نمی‌آید.

عمل کوچک کردن سینه، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بین 2 تا 3 ساعت زمان می‌برد. بعد از جراحی، لوله‌های باریکی به نام درن (Drain) را وارد پستان می‌کنند تا مایعات یا خون اضافی از طریق آن خارج شود. معمولا این لوله‌ها را بعد از 2 روز خارج می‌کنند.

ممکن است جراح بعد از عمل، برای کم کردن خطر عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند.

عمل کوچک کردن سینه با لیزر

لیزر به عنوان بخشی از عمل کوچک کردن سینه در برخی روش‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عمل کوچک کردن سینه با لیزر، به جای چاقو یا تیغ جراحی از لیزر دی‌اکسید کربن برای ایجاد برش روی پوست استفاده می‌شود. استفاده از این تکنیک، مزایای زیر را به همراه دارد:

 • کاهش میزان خونریزی
 • سفت شدن بافت باقی مانده‌ی سینه
 • کاهش زمان بیهوشی
 • تسریع روند بهبود بعد از جراحی

بعد از ماموپلاستی کاهشی چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد-از-ماموپلاستی-کاهشی

میانگین مدت بستری شدن در بیمارستان، 2 تا 4 روز است، مگر اینکه وقوع عوارض، باعث طولانی شدن مدت بستری شوند.

معمولا برای بعد از جراحی، مُسَکِن تجویز می‌شود و پانسمان‌ها به مدت چند روز باقی خواهند ماند. بهتر است برای جلوگیری از خطر لختگی خون در پاها، هرچه زودتر راه بروید.

بیشتر متقاضیان می‌توانند ظرف مدت 3 روز به زندگی عادی خود بازگردند. با این حال بهتر است بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی، به مدت 4 تا 6 هفته از رانندگی کردن یا فعالیت‌های سخت پرهیز کنید. فراموش نکنید پوشیدن سوتین‌های حمایتی باعث افزایش سرعت بهبودی می‌شود.

به احتمال زیاد لازم است یک هفته بعد از مرخص شدن از بیمارستان، برای ویزیت مجدد به پزشک مراجعه کنید. این مراجعه برای معاینه‌ی وضعیت زخم، بررسی نتایج جراحی و رفع هرگونه نگرانی انجام می‌شود. بعضی خانم‌ها بعد از جراحی به رواندرمانگر مراجعه می‌کنند تا در مورد تغییرات عاطفی خود مشاوره بگیرند.

هزینه عمل کوچک کردن سینه با بیمه

هزینه-عمل-کوچک-کردن-سینه-با-بیمه

عمل کوچک کردن سینه، متناسب با شرایط خاص افراد انجام می‌شود، بنابراین هزینه کوچک کردن سینه با عمل جراحی ثابت نیست.

قیمت ماموپلاستی کاهشی متغیر است و با توجه به فاکتورهای زیر تعیین می‌شود:

 • دستمزد جراح
 • وضعیت سلامت عمومی فرد
 • حجم سینه‌ها (سختی جراحی)
 • محل جراحی
 • نوع بیهوشی
 • مرکز انتخاب شده برای جراحی
 • روش جراحی

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از هزینه‌ی جراحی پستان، مشاوره با جراح است.

لازم به ذکر است در برخی موارد عمل ماموپلاستی کاهشی، ضرورتی بیش از زیبایی است. گاهی اوقات فشاری که سینه‌ها به گردن و شانه تحمیل می‌کنند باعث درد و آرتروز می‌شود. در چنین مواردی بیمه، بخشی از هزینه‌ها عمل کوچک کردن پستان را پوشش می‌دهد. در این خصوص بهترین مرجع برای کسب اطلاعات، بیمه‌گر شماست.

ممنون که تا آخر این مطلب با ما همراه بودید. اگر تمایل به انجام این جراحی را دارید، دکتر فرهاد موسی زاده، به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان در تهران، اطلاعات تخصصی‌تری را در ارتباط با ماموپلاستی کاهشی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ شما می توانید برای رزرو نوبت و دسترسی به راه های ارتباطی به بخش تماس با ما مراجعه نمایید. همچنین با دنبال کردن پیج اینستاگرام به آدرس @DrMoussazadeh مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

منابع:

https://healthengine.com.au/info/breast-reduction-reduction-mammaplasty-or-mammoplasty

https://westcountyplasticsurgeons.wustl.edu/surgery/breast-surgery/cosmetic-breast-surgery/laser-assisted-breast-

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
دکتر فرهاد موسی زاده
دکتر فرهاد موسی زاده

متخصص و جراح پستان

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.