کاهش حس در نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی

کاهش-حس-در-نوک-سینه-بعد-از-عمل-ماموپلاستی

حفظ حساسیت نوک پستان‌ها برای بسیاری از متقاضیان ماموپلاستی، اولویت اول است. همه‌ی خانم‌ها دوست دارند پستان‌هایشان زیبا و خوش حالت به نظر برسند، اما از دست دادن حس نوک سینه‌ها اصلا خوشایند نیست. اگر نگران کاهش حس در نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی هستید، این مطلب مخصوص شماست.

در این مقاله تمام اطلاعات لازم در مورد ماموپلاستی و ارتباط آن با از دست رفتن یا کاهش حس در نوک پستان‌ (نیپل‌ها) جمع آوری شده است؛ اگر پس از مطالعه‌ی این مطلب پاسخ سوال خود را دریافت نکردید، دکتر فرهاد موسی زاده، یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. کافیست سوالات خود را در قسمت نظرات همین این مطلب مطرح نمایید.

تغییر حس در نوک سینه بعد از ماموپلاستی طبیعی است؟

تغییر-حس-در-نوک-سینه-بعد-از-ماموپلاستی-طبیعی

بسیاری از خانم‌ها بعد از انجام ماموپلاستی، متوجه تغییراتی در حس نوک پستان‌ها می‌شوند. تغییر حس نوک پستان، مسئله‌ای رایج اما موقت است؛ ممکن است بعد از جراحی، حساسیت نوک پستان‌ها، بیشتر یا کمتر شوند، گاهی اوقات هر دوی این اتفاقات در یک روز رخ می‌دهند.

این تغییرات متداول هستند و معمولا به علت تورم ایجاد می‌شوند. در بیشتر موارد، حس نیپل‌ها، بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه به حالت طبیعی قبل برمی‌گردد. تغییر دائمی حس نوک سینه، مسئله‌ی رایجی نیست، با اینحال گاهی رخ می‌دهد. کمتر از 5% متقاضیان ماموپلاستی، دچار این عارضه می‌شوند.

آیا احتمال کاهش حس در نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی وجود دارد؟

احتمال-کاهش-حس--در-نوک-پستان-بعد-از-عمل-ماموپلاستی-افزایشی

خطر از بین رفتن حس در نوک پستان به عنوان یکی از عوارض احتمالی ماموپلاستی کاهشی مطرح می‌شود. با این حال در اکثر بیماران، جراحی کوچک کردن سینه منجر به از بین رفتن حس در نوک سینه نمی‌شود و تغییرات ایجاد شده موقتی هستند.

در حقیقت تغییر حساسیت نوک پستان و آرئول (هاله‌ی سینه) به روش جراحی بستگی دارد. بعضی متد‌ها، خطر آسیب دیدگی اعصاب نوک پستان و آرئول را بالا می‌برند. با این حال از آنجائیکه که در جراحی ماموپلاستی کاهشی، غدد شیردهی دست نخورده باقی می‌مانند، تغییری در حس نوک پستان ایجاد نمی‌شود. حداقل چنین مسئله‌ای به ندرت دیده شده است.

ماموپلاستی کاهشی

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی (به انگلیسی Breast Reduction یا Reduction Mammoplasty) نوعی جراحی زیبایی است که با هدف کوچک کردن سایز سینه‌های بزرگ یا افتاده انجام می‌شود. افراد با انجام این جراحی حس بهتری نسبت به اندازه یا شکل سینه‌های خود پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید در مورد ماموپلاستی کاهشی بیشتر بدانید و یا متقاضی انجام عمل کوچک کردن سینه هستید این مقاله کامل بخوانید.

آیا احتمال کاهش حس در نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی کاهشی وجود دارد؟

عمل بزرگ کردن سینه که ماموپلاستی افزایشی هم نامیده می‌شود، جراحی زیبایی محبوبی است که پستان‌ها را متقارن، بزرگ و زیبا می‌کند. درست است که اکثر بیماران از نتایج بدست آمده شگفت زده می‌شوند و اعتماد به نفسشان بالا می‌رود، با این حال این جراحی بی‌خطر نیست و ممکن است باعث کاهش حس در نوک سینه بشود. لازم به ذکر است از بین رفتن دائمی حس نوک پستان، مسئله‌ای نادر است، اما این احتمال هم در مشاوره‌های اولیه مطرح می‌شود.

در حین جراحی بزرگ کردن سینه، جراح فضایی را برای کاشت پستان ایجاد می‌کند که ممکن است در حین انجام این کار، اعصاب اطراف تحت تاثیر قرار بگیرند. به دنبال این اتفاق، بافت اطراف ملتهب می‌شوند و در نتیجه پوست سینه و نوک پستان حس خود را از دست می‌دهند. این عارضه برای بیشتر افراد موقتی است و در اثر کشیده شدن یا فشار به اعصاب ایجاد می‌شود، با اینحال در برخی موارد حس نوک پستان در اثر بریده شدن اعصاب، برای همیشه از بین می‌رود. متاسفانه از آنجائیکه اعصاب نوک پستان، ظریف هستند، جلوگیری این اتفاق دشوار است.

از دست رفتن دائمی حس نوک پستان بعد از ماموپلاستی غیر متداول است، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا حس نیپل برگردد. بیشتر افراد هیج عارضه‌ی دائمی را تجربه نخواهند کرد. بعضی از انواع برش‌های جراحی، خطر این عارضه را افزایش می‌دهند. از این رو، جراحان پیش از انجام جراحی، خطرات پیش رو را بطور کامل برای متقاضی شرح می‎‌دهد.

آیا ماموپلاستی افزایشی باعث از بین رفتن دائمی حس نیپل می‌شود؟

بیشتر مواقع نه – با این حال بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با جراح مشورت کنید، چراکه این مسئله تا حد زیادی به ویژگی‌های فردی متقاضی بستگی دارد. دکتر فرهاد موسی زاده، به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان در تهران اطلاعات کامل‌تری را در این زمینه در اختیاز شما قرار می‌دهد.

برای کاهش خطر کاهش حس در نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی افزایشی چه اقداماتی لازم است؟

تغییرات حس نوک پستان تا حد زیادی به سایز ایمپلنت و محل برش بستگی دارد. به نظر می‌رسد، احتمال بروز مشکلات حسی با استفاده از ایمپلنت‌های بزرگ (بخصوص آنهایی که قطر بیشتری نسبت به پستان‌های طبیعی دارند) بیشتر است. بنابراین بهتر است برای کاهش خطر از دست رفتن حس پستان‌ها از ایمپلنت‌های 200 تا 475 سی سی استفاده شود.

اگر حفظ حس نیپل‌ها برای شما مهم است، از جراح بخواهید به جای برش زیر آرئول (هاله‌ی پستان) از برش‌های دیگر استفاده کند. شانس از دست رفتن حس نوک پستان در برش‌های زیر آرئول 15% بیشتر از برش‌های دیگر است. برش‌های زیر پستان و زیر بغل، احتمال از دست دادن حس نیپل را تا 5% کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، ایمپلنت‌هایی که زیر عضله قرار می‌گیرند، نسبت به آنهایی که روی عضله قرار می‌گیرند، شانس بی حسی نیپل را کمتر می‌کنند. دانستن خطرات احتمالی ماوموپلاستی بسیار مهم است، چراکه باعث می‌شود با آگاهی کامل‌ تصمیم بگیرید. دکتر فرهاد موسی زاده، به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان در تهران، در طول جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از جراحی، تمام خطرات و احتمال بروز آنها را بطور کامل برای شما شرح خواهند داد.

اگر نگران از دست رفتن حس نوک پستان هستید، ممکن است لازم باشد در مورد ماموپلاستی تجدید نظر کنید. چون پیش بینی اینکه چه کسی بعد از ماموپلاستی حس نوک پستان خود را از دست می‌دهد، تقریبا غیر ممکن است. با اینحال نکاتی وجود دارند که با کمک آنها می‌توان خطر این عارضه را کاهش داد:

  • همانطور که در ابتدا هم گفتیم، یکی از مهمترین فاکتورهای موثر در حفظ حس نوک پستان، انتخاب ایمپلنت‌هایی است که قطر کوچکی‌تری دارند. اندازه‌ی پروتز می‌بایست متناسب با آناتومی بدن انتخاب شود. ایمپلنت‌های بزرگ باعث کشیدگی پوست می‌شوند و در نتیجه جریان خونی که به اعصاب می‌رود را متوقف و در نهایت حس نوک پستان را از بین می‌برند.
  • یکی دیگر از روش‌هایی که احتمال از دست رفتن حس نوک پستان را کاهش می‌دهد، قرار دادن ایمپلنت سابپکتورال یا زیر عضله است. خطر از دست دادن حس نیپل در مورد ایمپلنت‌های ساب گلاندولار (روی عضله و زیر غدد شیردهی) بیشتر است. با همه‌ی این وجود لازم به ذکر است برش‌های اطراف نوک پستان هستند که خطر از دست رفتن حس نیپل را افزایش می‌دهند.

بعد از جراحی می‌توانید احتمال و سرعت بازگشتن حس نوک پستان را با ماساژ منظم بافت سینه و نوک پستان، افزایش دهید. ماساژ، باعث تحریک ناحیه می‌شود و در نتیجه برقراری ارتباط بین پستان‌ها و مغز را تسهیل می‌کند و مسیرهای جدیدی را برای ایجاد حس پستان بوجود می‌آورد. انجام ماساژ به عنوان بخشی از فرآیند بازگشت حس پستان ضروری است، چراکه این مسئله تا حد زیادی روانشناختی محسوب می‌شود.

درد ناشی از کاهش حس در نوک پستان در اثر ماموپلاستی چطور تسکین می‌یابد؟

کاهش-حس-در-نوک-پستان-در-اثر-ماموپلاستی-تسکین

بعضی خانم‌ها بعد از ماموپلاستی، دچار افزایش حساسیت نیپل می‌شوند. همانطور که گفتیم، در ماموپلاستی افزایشی، برآمدگی ایمپلنت، منجر به کشیدگی اعصاب نوک پستان می‌شود. این کشیدگی، اعصاب را تحریک می‌کند و باعث تغییر حس نوک پستان می‌شود. چنین افزایشی برای بعضی زنان ناراحت کننده و حتی دردناک است.

  • برای تسکین درد ناشی از حساسیت نوک پستان چه کار باید کرد؟

یکی از بهترین راه‌های کاهش حساسیت نیپل‌ها، استفاده از پد یا گاز استریل روی نوک پستان است، اینکار مانع برخورد لباس با پستان می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا حس نوک پستان برگردد؟

چقدر-طول-می‌کشد-تا-حس-نوک-پستان-برگردد

حس نوک پستان در بسیاری از موارد بازمی‌گردد، با اینحال ممکن است این مسئله تا دو سال زمان ببرد. ممکن است به محض بازگشتن حس نیپل دچار درد شدید پستان شوید. ماساژ نوک پستان در این مورد هم مفید است و به بدن کمک می‌کند حس لذت را جایگزین درد کند.

لازم به ذکر است در بعضی زنان، حس نوک پستان‌ها بعد از جراحی بزرگ کردن سینه، بیشتر هم می‌شود. پروتز سینه، در همه‌ی موارد منجر به از بین رفتن حس پستان نمی‌شود، با این حال تغییر احساس پستان مسئله‌ای طبیعی است. ممکن است بعد از جراحی احساس قبل را نداشته باشید، اما اقدامات احتیاطی می‌توانند احتمال از بین رفتن حس نوک پستان را کمتر کنند. اگر متقاضی انجام ماموپلاستی هستید اما در مورد کاهش حس نوک سینه تردید دارید، بهتر است جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره‌ی تخصصی به دکتر فرهاد موسی زاده، یکی از بهترین متخصصین جراحی پستان در تهران مراجعه کنید. شما می توانید برای رزرو نوبت و دسترسی به راه های ارتباطی به بخش تماس با ما مراجعه نمایید. همچنین با دنبال کردن پیج اینستاگرام به آدرس @DrMoussazadeh مشاوره آنلاین دریافت نمایید.

منابع:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.