ریداکشن ماموپلاستی دکتر موسی زاده

جراحی ماموپلاستی یا ریداکشن ماموپلاستی یکی از عمل های پرمخاطب در بین عمل های زیبایی پستان محسوب می گردد. در مبحث جراحی های پستان یکی از پرطرفدارترین زمینه ها جراحی های زیبایی پستان است. امروز به جراحی ماموپلاستی یا ریداکشن ماموپلاستی می پردازیم که یکی از عمل های پرمخاطب در بین عمل های زیبایی پستان محسوب می گردد.

در این صفحه میخوانیم:

ماموپلاستی یک عمل زیبایی با مزیت های درمانی

ماموپلاستی یک عمل درمانی

ماموپلاستی یک عمل زیبایی

آیا انجام عمل ماموپلاستی باعث سرطان سینه می شود؟

عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

تاثیر سیگار در عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

خطر وقوع آمبولی در عمل جراحی ماموپلاستی

ماموپلاستی یک عمل زیبایی با مزیت های درمانی

عمل ماموپلاستی برای افرادی انجام می گیرد که پستان های بزرگ دارند البته باتوجه به فرهنگ های مختلف و مناطق جغرافیایی گوناگون بزرگی پستان می تواند تعاریف متفاوتی داشته باشد و در برخی نژادها پستان های بزرگ طبیعی تلقی شوند.

در نژاد ایرانی درصد زیادی از خانم ها از این مشکل رنج می برند و تمایل به اصلاح آن دارند که به اصلاح بزرگی پستان ماموپلاستی یا ریداکشن ماموپلاستی می گوییم، کلمه ریداکشن معادل کلمه کاهنده است (Reduction).

در این روش پستان ها یا سینه ها کوچک می شوند و اگر افتادگی در پستان ها یا نوک سینه ها وجود داشته باشد یا اختلالی در نوک پستان ها مانند عدم تقارن و بزرگی مشاهده شود همگی این موارد درحین عمل اصلاح می گردد. به مجموعه این مداخلات عمل ماموپلاستی اطلاق می گردد.

عمل جراحی ماموپلاستی ابعاد و زوایای گوناگونی دارد که دو بعد یا جنبه زیبایی و درمانی/تشخیصی بسیار در آن مطرح می باشد:

ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی یک عمل درمانی

اصولا وقتی سینه بانوان بزرگ باشد فشار زیادی به ستون فقرات، شانه ها و گردن وارد می کند. این موضوع می تواند باعث بروز علائم و بیماری هایی مانند دیسک وآرتروز گردن شود.  علاوه بر این می تواند موجب اختلالات خواب گردد. حتی درموارد شدید بزرگی پستان ها، وزن و فشار ناشی از پستان ها روی قفسه سینه می تواند مشکلات تنقسی به همراه داشته باشد. گاهی در چین پستانی تحتانی در این افراد عفونت های قارچی مشاهده می شود خصوصا در افرادی که بیماری های زمینه ای مانند دیابت دارند.

مقاله مفید :  بازسازی پستان و انکوپلاستی

از باب تشخیصی نیز در بیماری های پستان و سرطان های پستان، سایز سینه بسیار مهم است. سینه های بزرگ انجام خودآزمایی صحیح توسط خود فرد را به شدت دشوار می کند. حتی ممکن است معاینه بالینی توسط بهترین جراح پستان را نیز مختل کند.

از بعد مداخلات و فرآیندهای تصویربرداری نیز پستان های بزرگ اختلال ایجاد می کنند. از نظر تکنیکی همه دستگاه های موجود امکان انجام ماموگرافی برای پستان ها ی با سایز نامتعارف را ندارند. پس می توان مدعی شد انجام عمل ماموپلاستی می تواند کمک بزرگی به سلامتی بانوان باشد.

ماموپلاستی یک عمل درمانی

ماموپلاستی یک عمل زیبایی

نگاه دیگری که می توان به عمل زیبایی داشت، بعد جراحی زیبایی این عمل است. از این دید در این عمل پستان ها کوچک می شود و فاصله بین چین فوق جناقی و نوک پستان اندازه گیری و اصلاح می گردد. این اندازه باید در حالت استاندارد بین 18 تا 22 سانتی متر باشد. اندازه استاندارد این فاصله با توجه به نسبت وزن به قد یا BMI و جثه در افراد مختلف تفاوت دارد. در افرادی که پستان های بزرگ دارند این عدد بسیار بیشتر بوده و نوک پستان در محل استاندارد خود قرار ندارد.

در حین عمل جراحی ماموپلاستی اندازه هاله پستان استاندارد می گردد. عدد استاندارد آن به طور طبیعی بین 4 تا 5 سانتی متر است. اکثر خانم ها درصدی از عدم تقارن در پستان ها را نیز دارند.  این مسئله در حین عمل رفع می گردد.

در برخی موارد در خانم های با پستان های بزرگ پستان های فرعی نیز دیده می شود. که حین عمل جراحی برداشته شده و فرد از مشکلات ناشی از آن رهایی می یابد.

پس از این عمل اعتماد به نفس فرد افزایش می یابد. حتی در مواردی مشاهده می شود فرد به دلیل بزرگی پستان ها و با هدف مخفی نمودن اندازه نامتعارف آن ها با حالت خمیده رو به جلو و قوز کرده راه می رود. این امر می تواند مشکلات اسکلتی برای فرد ایجاد کند. پس از عمل ماموپلاستی دیگر نیاز به این حرکات غیر استاندارد نیست.

مقاله مفید :  سرطان پستان در آقایان چیست و چه علائمی دارد؟

تا به اینجا به دو بعد مهم عمل جراحی ریداکشن ماموپلاستی اشاره کردیم. حال می خواهیم به سوالات پرتکرار شما اشاره کرده و پاسخ بدهیم:

آیا انجام عمل ماموپلاستی باعث سرطان سینه می شود؟

یکی از سوالات پرتکرار تاثیر عمل ماموپلاستی در ایجاد سرطان پستان است. در پاسخ باید بگوییم که این عمل نه باعث ایجاد سرطان پستان می شود و نه از ایجاد آن جلوگیری می کند. اما با کاهش بافت پستان ها احتمال آن راکاهش می دهد. همان طور که اشاره شد معاینات و تشخیص سرطان پستان و توده های ایجاد شده را در مراحل اولیه تشکیل آسان تر می کند. که خود نقش مهمی در درمان سرطان پستان احتمالی ایجاد شده خواهد داشت. نباید فراموش کنیم که احتمال تشکیل توده بدخیم و سرطان پستان در همه افراد حتی آقایان همیشه وجود دارد.

عوارض عمل جراحی کوچک کردن سینه

عوارض عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

سوال دیگری که بسیار پرسیده می شود در مورد عوارض این عمل جراحی است.

در پاسخ باید بگویم که این عمل جز عمل های کم عارضه محسوب می گردد. مشروط به این که توسط جراح پستان حاذق انجام گیرد. البته فراموش نکنیم در طب هیچ عملی بدون عارضه محسوب نمی گردد. حتی یک قرص استامینوفن که روزانه توسط هزاران نفر مصرف می گردد و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند ممکن است در مواردی سندرمی بسیار خطرناک و کشنده مانند سندرم استیون جانسون ایجاد کند. در عمل ماموپلاستی نیز موارد نادری مانند عفونت محل جراحی، سیاه شدن قسمتی از پوست یا نوک پستان، خونریزی و هماتوم پس از عمل و موارد این چنین ممکن است دیده شود. در صورت رعایت اصول جراحی و تکنیکی احتمال وقوع آن بسیار کاهش می یابد.

از جمله مواردی که برای کاهش این عوارض مورد توجه قرار می گیرد بررسی مشکلات زمینه ای و مصرف داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین است. و اینکه آیا امکان قطع این داروها قبل از عمل وجود دارد یا خیر. با مشورت همکاران محترم قلب و عروق این داروها به صورت موقت قطع می گردد.

مقاله مفید :  متاستاز سرطان پستان و عوامل ریسک آن

تاثیر سیگار در عمل ماموپلاستی

تاثیر سیگار در عمل جراحی ماموپلاستی چیست؟

مسئله مهم دیگر مصرف سیگار است. توصیه ما این است که حداقل دو ماه قبل از عمل سیگار و تمامی دخانیات و دودها کنار گذاشته شوند. زیرا این موارد اختلالات خون رسانی مویرگی ایجاد می کنند. این امر ریسک عفونت و سیاه شدن پوست را بالا می برد. انجام تمرینات تنفسی قبل از عمل می تواند در کاهش عوارض پس از عمل موثر باشد.

خطر وقوع آمبولی در عمل جراحی ماموپلاستی

خطر وقوع آمبولی خطر مشترک بین همه اعمال جراحی است. برای کنترل این عارضه در حین عمل ماموپلاستی، از فرد خواسته می شود قبل از عمل جوراب واریس تهیه نماید. و در حین عمل نیز با استفاده از دستگاهی به اسم پنوماتیک یا جوراب DVT که به طور متناوب عضلات فرد بیهوش را منقبض می کند، احتمال آمبولی به حداقل می رسد. همچنین از همکاران بیهوشی عزیز خواهش می شود با سرم تراپی و تزریق مایعات کافی که موجب رقیق شدن خون می شود. و تغییر پوزیشن تخت به حالتی که اندام تحتانی بیمار بالا قرار بگیرد. تا به کاهش خطر وقوع آمبولی کمک کنند.

در مجموع رضایت بخش بودن نتیجه این عمل تا حد زیادی به تکنیک جراحی، تبحر و تجربه جراح بستگی دارد. برای رزرو نوبت مشاوره حضوری از دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان می توانید از بخش تماس با ما اقدام نمایید. همچنین در پیج اینستاگرام دکتر موسی زاده به آدرس DrMoussazadeh@ می توانید پاسخ سوالات خود را به صورت آنلاین دریافت نمایید

ویدیو قبل و بعد از عمل عزیزانی که مراجعه کردن هم آماده شده است. میتوانید به مطب مراجعه کنید. به دلیل قوانین کشوری و رعایت حریم خصوصی این عزیزان امکان انتشار ویدیو ها در فضای مجازی وجود ندارد. لطفا درخواست نفرمایید.