لوگو وبسایت دکتر فرهاد موسی زاده
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سرطان پستان در آقایان چیست و چه علائمی دارد؟

سرطان پستان در آقایان

سرطان پستان در آقایان یک سرطان نادر به حساب می آید که در بافت پستان آقایان ایجاد می شود. اگر چه به طور رایج تصور می شودکه سرطان پستان تنها یک بیماری زنانه است، اما لازم است بدانید که این نوع از سرطان گاهی اوقات آقایان را نیز درگیر می کند. البته سرطان سينه، بیشتر در میان مردان مسن و بالای 60 سال دیده می شود، اگر چه اين احتمال وجود دارد که در هر سنی رخ دهد.

مردانی که در مراحل اولیه ابتلا به سرطان پستان هستند، شانس خوبی برای درمان سرطان پستان دارد. درمان به طور معمول شامل جراحی برداشتن بافت آلوده پستان است. سایر درمان ها نیز مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی بر اساس شرایط خاص بیمار و در صورت نیاز، از سوی پزشک معالج تجویز خواهد شد.

در این مقاله می خوانیم:

علائم و نشانه های سرطان پستان در آقایان

علائم و نشانه های سرطان پستان در آقایان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تغییرات در پوست سینه مانند فرورفتگی، قرمزی یا پوسته پوسته شدن و همین طور تغییراتی در نوک پستان مانند قرمزی یا پوسته پوسته شدن، می تواند در شمار علائم سرطان پستان در آقایان باشد.
 • همین طور اگر نوک سینه به سمت داخل فرو رفته است، باید آن را به عنوان یک علامت در نظر بگیرید.
 • لمس توده در بافت پستان، به ویژه اگر بدون درد باشد، به عنوان یک علامت بزرگ هشداردهنده است.
 • به علاوه خروج ترشحات از نوک پستان مردان باید حتما پیگیری شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم و نشانه های مداومی دارید که شما را نگران می کند، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. هر یک از علائم فوق به تنهایی یا در کنار دیگر علائم، می تواند به عنوان یک علامت هشداردهنده در نظر گرفته شود و حتما نیاز به بررسي پزشکی خواهد بود. ممکن است هیچ مشکل جدی وجود نداشته باشد و لزوما داشتن این علائم به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست؛ اما از آن جایی که زمان طلایی درمان به سرعت سپری می شود، لازم است که بدون فوت وقت، در صورت مشاهده علائم برست كنسر، به پزشک مراجعه داشته باشید.

breast-lumps-in-men-810x450-1

علل ابتلا به سرطان پستان در مردان

هنوز مشخص نیست که به طور دقیق چه عواملی به سرطان پستان در آقایان منجر می شود. وقتی برخی سلول های پستان سریع تر از سایر سلول های سالم تکثیر می شوند، تومور سرطانی شکل می گیرد که ممکن است به بافت های مجاور، غدد لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد. (متاستاز پستان)

منشا سرطان پستان در مردان

بافت پستان از غدد شیری (لوبول ها)، مجاری شیر و چربی تشکیل شده است. در دوران بلوغ زنان، بافت پستان بیشتر رشد می کند، در حالی که در آقایان چنین چیزی کمتر اتفاق می افتد. اما از آن جا که در آقایان نیز مقدار کمی بافت پستان وجود دارد، ریسک ابتلا به سرطان مربوط به این اندام را نیز همراه دارند.

انواع سرطان پستان در مردان

انواع سرطان پستان در مردان به شرح زیر است:

 • سرطانی که از مجاری شیر شروع می شود (Ductal Carcinoma). تقریبا بیشتر سرطان های پستان در آقایان از این نوع هستند.
 • سرطانی که از غدد تولیدکننده شیر (Lobular Carcinoma) آغاز می شوند. این نوع سرطان در آقایان بسیار نادر است، زیرا تعداد کمی لوبول در بافت پستان آن ها وجود دارد.
 • انواع دیگر سرطان.
 • انواع دیگر نادر سرطان پستان که می تواند در مردان رخ دهد، شامل بیماری پاژه در نوک پستان و سرطان التهابی پستان است.

ژن های ارثی که خطر سرطان پستان را افزایش می دهند

برخی از مردان ژن غیرطبیعی (جهش یافته) را از والدین خود به ارث می برند که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد. جهش در یکی از چندین ژن، به ویژه ژن هایب به نام های BRCA2، BRCA1 فرد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان های سينه و پروستات قرار خواهد داد.

بنابراين اگر در خانواده سابقه ابتلا به سرطان پستان وجود دارد، این موضوع بايد حتما با پزشک  در میان گذاشته شود. پزشک جراح پستان، ممکن است برای بررسی بیشتر و تشخیص به موقع، درخواست آزمایش ژنتیک دهد.

عوامل خطرسازی سرطان پستان در آقایان

عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان در آقایان را افزایش می دهند، به شرح زیر هستند:

 • سن بالاتر: با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش می یابد. سرطان پستان در مردان اغلب از 60 سالگی به بعد تشخیص داده می شود.
 • قرار گرفتن در معرض استروژن: مصرف زياد داروهای استروژنی، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزايش مي دهد. (به طور مثال داروهای مورد استفاده در هورمون درمانی برای سرطان پروستات)
 • سابقه خانوادگی سرطان پستان: اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مبتلا به سرطان پستان شده باشد، احتمال ابتلا به این بیماری در فرد بالاتر خواهد بود. البته این به معنای ابتلای قطعی نیست، اما باید احتیاط بیشتری داشت.
 • سندرم کلاینفلتر: این سندروم ژنتیکی زمانی اتفاق می افتد که پسران با بیش از یک نسخه از کروموزوم X متولد شوند. سندرم کلاینفلتر باعث رشد غیرطبیعی بیضه ها می شود. در نتیجه، مردان مبتلا به این سندرم میزان کمتری از برخی هورمون های مردانه (آندروژن ها) تولید کرده و میزان بیشتری هورمون های زنانه (استروژن ها) را دارند.
 • بیماری های کبد: برخی شرایط خاص مانند سیروز کبدی، می تواند باعث کاهش هورمون های مردانه و افزایش هورمون های زنانه شده و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.
 • چاقی: چاقی با مقادیر بالاتری از استروژن در بدن همراه است و این خود خطر ابتلا به سرطان پستان در آقایان را افزایش می دهد.
 • بیماری های بیضه یا جراحی: داشتن بیضه ملتهب (ارکیتیز) یا جراحی برداشتن بیضه (ارکیدکتومی)، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان را بالا ببرد.

تشخیص سرطان پستان در مردان

پزشک متخصص پستان، ممکن است تعدادی آزمایش و روش تشخیصی از قبیل موارد زیر درخواست کند:

 • معاینه بالینی: پزشک با استفاده از نوک انگشتان سینه ها و نواحی اطراف را از نظر وجود توده یا سایر تغییرات بررسی می کند. پزشک شما ارزیابی می کند که توده ها چقدر بزرگ هستند، چطور احساس می شوند و چقدر به پوست یا عضلات نزدیک هستند.
 • آزمایشات تصویربرداری: آزمایشات تصویربرداری از جمله سونوگرافی یا ماموگرافی برای تشخیص اولیه توده های سرطانی، رایج هستند.
 • بیوپسی یا نمونه برداری: در بیوپسی به کمک سوزن مخصوص، مقداری از مایع میان بافتی یا بافت توده سرطانی برداشته شده و مورد آزمایش قرار می گیرد.

با استفاده از این روش میزان تهاجمی بودن سرطان و استیج سرطان پستان آن تشخیص داده می شود. به این ترتیب فرآیند درمانی بهتر پیش رفته و پزشک روند درمانی (شامل جراحی و شیمی درمانی) موثرتری پیشنهاد خواهد داد.

FhdH6YyoLTLJl7BgpHpt
تعیین درجه سرطان

هنگامی که پزشک جراح سينه، سرطان پستان را تشخیص داد، باید درجه آن تعیین شود. تعیین گرید سرطان، بهترین گزینه های درمانی را مشخص خواهد کرد. آزمایش ها و روش هایی که برای مرحله بندی سرطان پستان استفاده می شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اسکن استخوان
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

مراحل سرطان پستان از 0 تا 4 متغیر است. صفر نشانگر سرطانی کاملا غیرتهاجمی است که معمولا در مجاری شیری وجود دارد. مرحله 4 از سرطان پستان، سرطان سينه متاستاتیک نامیده می شود که به مناطق دیگر بدن نیز گسترش می یابد.

درمان سرطان پستان در آقایان

برای درمان توده پستاني  در آقایان گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد که غالبا ترکیبی از جراحی و سایر درمان ها خواهد بود.

عمل جراحی

هدف از جراحی برداشتن تومور و بافت اطراف آن است که می تواند شامل موارد زیر باشد:

ماستکتومی: از بین بردن تمام بافت پستان است که در روش ماستکتومی تمام بافت پستان  از جمله نوک سینه و آرئول را برخواهد داشت.

برداشتن چند گره لنفاوی: این روش معمولا برای نمونه برداری مستقیم و با هدف بررسی متاستاز استفاده می شود. پزشک غدد لنفاوی را شناسایی کرده و تعدادی را برای بیوپسی به پاتولوژی ارسال می کند، به احتمال زیاد این اولین مکانی است که سلول های سرطانی در آن گسترش یافته اند. در صورتی که هیچ سلول سرطانی در این غدد یافت نشود، احتمال زیادی وجود دارد که سرطان پستان در درجای ابتدایی بوده و حالت متاستاز نداشته باشد.

پرتودرمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در صورت وجود تومور بدخيم در بافت سينه آقایان، ممکن است از پرتودرمانی پس از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در پستان، عضلات قفسه سینه یا زیربغل استفاده شود.

هورمون درمانی

اکثر مردان مبتلا به بافت پستان آلوده به تومور، غده هايي دارند که نسبت به هورمون ها حساس و متکی هستند. از این روی اگر نوع سرطان به هورمون ها اتکا داشته باشد، پزشک ممکن است هورمون درمانی را آغاز کند.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهای مخصوص برای از بین بردن سلول های تهاجمي سرطان استفاده می شود. این داروها ممکن است از طریق وریدی در بازو یا به صورت قرص و هر دو تجویز شوند.

پزشک ممکن است شیمی درمانی را برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است در خارج از پستان، گسترش یافته باشد، توصیه کند. شیمی درمانی همچنین ممکن است برای مردان مبتلا به سرطان پستان پیشرفته به عنوان یک گزینه مطرح باشد.

کلام آخر

دکتر فرهاد موسی زاده، جراح و متخصص بیماری های پستان دارای بورد تخصصی در زمینه سرطان پستان بوده اند و می توانید جهت دریافت نوبت ویزیت حضوری با شماره … تماس حاصل نموده یا به صفحه … جهت دریافت نوبت آنلاین، مراجعه نمایید.

نکته بسیار مهم این است که نباید ژتیکوماستی یا بزرگی پستان در آقایان را با سرطان پستان اشتباه گرفت.

برای مشاوره با دکتر فرهاد موسی زاده کافیست از طریق صفحه نوبت دهی ما اقدام نمایید. دکتر فرهاد موسی زاده فوق تخصص سرطان سینه در تهران است و شما می‌توانید از مشاوره حضوری با ایشان بهره مند شوید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-breast-cancer/diagnosis-treatment/drc-20374745

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

پیمایش به بالا

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.