خودآزمایی سینه برای پیشگیری و تشخیص سرطان پستان

یکی از روش های ابتدایی برای تشخیص سرطان پستان، خودآزمایی سینه است که به کمک آن می توان در منزل و پیش از مراجعه به پزشک متخصص، از مشکلات احتمالی و توده های سینه مطلع شد و به موقع به متخصص و جراح پستان مراجعه کرد.

در خودآزمایی سینه می توانید برآمدگی ها یا تغییرات دیگر بافت و پوست سینه را کشف کرده و همین طور چک کنید که آیا ترشح از نوک سینه وجود دارد یا خیر

در ادامه می خوانیم:

خودآزمایی سینه چیست؟

خودآزمایی سینه راهی است که شما می توانید از طریق آن پستان های خود را از نظر وجود تغییرات بافتی، لمس توده و غیره بررسی کنید. در این تکنیک شما با نگاه کردن به هر دو سمت سینه، تفاوت ها و تغییرات آن ها را بررسی خواهید کرد. اگر متوجه موردی غیرمعمول گشتید، باید آن را بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید. در بسیاری از مواقع این تغییرات سرطانی نیستند، اما برای کشف این موضوع باید به پزشک مراجعه نمایید.

چگونه خودآزمایی پستان را انجام دهیم؟

برای انجام خودآزمایی پستان باید مراحل زیر را انجام دهید:

لباس های خود را بیرون آورده و در مقابل آینه بزرگی در یک اتاق با نور کافی بایستید. به سينه های خود در آینه نگاه کنید. توقع نداشته باشید که هر دو سینه به لحاظ اندازه و ظاهر کاملا مانند هم باشند. در واقع در اکثر خانم ها چنین چیزی وجود نداشته و سینه ها به لحاظ سایز و فرم تفاوت هایی با هم دارند. دست های خود را رها شده در دو طرف بدن نگاه داشته و به سینه ها نگاه کنید. آیا به لحاظ فرم، وضعیت و سایز، تغییری دارند؟ همین طور آیا در پوست یکی از سینه ها یا هر دوی آن ها تفاوت یا چیز خاصی مشاهده می کنید؟ تغییر رنگ، زخم، فرورفتگی یا هر چیزی شبیه به آن را نیز حتما جدی بگیرید.

همچنین نوک سینه های خود را بررسی کنید. به دنبال هر گونه زخم، فرو رفتگی، پوست آسیب دیده یا شبیه به آن ها باشید.

دستان خود را روی باسن قرار داده و محکم فشار دهید تا عضلات قفسه سینه زیر پستان سفت شوند. حال از یک طرف به طرف دیگر بچرخید تا بتوانید به قسمت خارجی و بیرونی پستان خود در آینه نگاه کنید. سپس به سمت جلو و به سمت آینه خم شوید. شانه ها و آرنج ها را به سمت جلو بیاورید تا عضلات سینه شما سفت شود. به این ترتیب سینه های شما به جلو می آیند. به دنبال هر گونه تغییر در شکل یا بافت آن ها باشید.

اکنون دستان خود را پشت سر برده و طوری بکشید که سینه ها کامل بیرون زده شوند. در این حال به دو سمت چرخیده و از هر دو طرف بخش خارجی پستان ها را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که به خوبی به دور سینه ها و بخش مرزی آن ها نیز نگاه کنید و هر گونه تغییری را بررسی نمایید. حتی ممکن است لازم باشد به کمک دست خود هر یک از سینه ها را مقداری بالا نگه دارید تا بخش زیرین آن به خوبی قابل رویت باشد.

نوک سینه ها را نیز به لحاظ ترشح معاینه کنید. کمی هر یک را فشار داده و بررسی کنید که آیا مایعی از آن ها خارج می شود یا خیر. برای این کار انگشت شست و اشاره خود را روی بافت نزدیک اطراف نوک سینه گذاشته و به سمت بیرون بکشید. آیا ترشحی خارج می شود؟ این کار را روی هر دو سینه تکرار کنید.

معاینه سینه

در حمام

در حمام شرایط به مراتب ساده تری پیش رو خواهید داشت. شما می توانید در محیط مرطوب حمام، دستان خود را با آب و صابون لغزنده کرده و وجود توده کوچک تا بزرگ را در سینه ها و ناحیه زیر بغل بررسی کنید. دست چپ خود را روی ران قرار داده و با دست راست خود زیر بغل چپ را بررسی کنید. همین کار را به صورت برعکس برای طرف دیگر تکرار نمایید.

یک دست خود را به پشت سر ببرید تا بافت پستان کاملا مشخص گردد. اکنون به کمک دست دیگر خود که قبلا صابونی کرده اید، به آرامی روی سینه حرکت کرده و با حرکات دورانی تمام نواحي بافت سینه و کمی از اطراف آن را بررسی نمایید.

در حالت دراز کشیده

دراز بکشید و یک بالش کوچک یا حوله تا شده را زیر شانه راست خود قرار دهید. دست راست خود را پشت سر ببرید و دست چپ خود را با انگشتان صاف روی قسمت بالای پستان راست قرار دهید. (اگر کمی لوسیون به پوست خود بزنید، انجام این تست به مراتب ساده تر خواهد بود.)

به پستان خود به چشم یک ساعت نگاه کرده و مانند حرکات عقربه ساعت، از ساعت 12 شروع کرده و با حرکات دایره ای کوچک به سمت ساعت 1 حرکت کنید. دور دایره را ادامه دهید تا دوباره به ساعت 12 برسید. در تمام این مدت باید انگشتان شما صاف و کشیده نگاه داشته شده و روی پستان قرار داشته باشد. زمانی که دایره کامل شد، به اندازه نیم سانت به سمت داخل سینه رفته و این عمل را دوباره تکرار کنید. همین طور قطر دایره را کوچک تر کرده و باز حرکات را تکرار نمایید.

سپس همین عمل را به صورت ضربدری برای سینه چپ تکرار کنید.

خودآزمایی سینه

در صورت یافتن توده در پستان چه کاری باید انجام دهم؟

در صورتی که حین معاینه متوجه توده ای در پستان های خود گشتید، وحشت نکرده و تنها به پزشک و متخصص جراحی پستان مراجعه نمایید. به هیچ عنوان نمی توان با اطمینان گفت که توده کشف شده به طور حتم سرطانی است، در بسیاری از موارد می تواند یک کیست یا توده کاملا خوش خیم باشد. بنابر این مضطرب نشده، اما حتما به پزشک مراجعه داشته باشید. از یاد نبرید که در صورت کشف به موقع توده های بدخیم و سرطانی و شروع به معالجه به موقع، امکان بهبودی کامل با توجه به شیوه های جدید درمانی و مهارت پزشک، بسیار محتمل خواهد بود.

کلام آخر

دکتر فرهاد موسی زاده داراي بورد تخصصی جراحی های پستان و درمان سرطان های سینه، روش های درمانی و زیبایی سینه را در تلفیق با یکدیگر جهت درمان قطعی و حفظ روحیه بیمار به لحاظ زیبایی، ارائه می کنند این عمل تحت عنوان انکوپلاستی انجام شده و دکتر موسی زاده جزء انگشت شمار پزشکانی هستند که در کشور توانایی انجام این عمل حساس را دارند و بر اساس تعداد عمل های انجام داده می توان ایشان را بهترین جراح برای عمل انکوپلاستی دانست. جهت دریافت نوبت ویزیت حضوری و مشاوره آنلاین به صفحه نوبت دهی سایت دکتر موسی زاده مراجعه نمایید.

منبع: https://www.webmd.com/breast-cancer/breast-self-exam

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-exam/about/pac-20393237

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.