ترشحات پستان در بانوان

ترشحات پستان در بانوان

انواع ترشحات پستان در بانوان تنها محدود به زمان بارداری و پس از زایمان نیست، بلکه حتی بانوان مجرد هم گاهی دچار مشکلات این چنینی می‌شوند، دلیل این مشکل بستگی به مسائل مختلفی دارد. در برخی موارد که این ترشحات در طولانی مدت وجود داشته باشند، نشان از بیماری‌ها و مشکلات درونی جدی هستند. با شناخت درست انواع ترشحات پستان در بانوان، بررسی دلایل و مراجعه به موقع به پزشک می‌توان از بروز بیماری‌های جدی جلوگیری کرد، در این مقاله سعی داریم با پاسخ به پرسش‌های زیر اطلاعات جامعی در این باره به شما ارائه دهیم.

ترشحات پستان چیست؟

به غیر از زمان هایی که بانوان در دوران شیردهی یا بارداری هستند، هر نوع مایعی که از پستان آن‌ها به بیرون تراوش کند، ترشح پستان نامیده می‌شود. این ترشحات در بسیاری از بانوان وجود دارند. اما برخی از خانم‌ها با مشاهده آن‌ها نگران وجود بیماری‌هایی چون سرطان سینه می‌شوند.

روش های درمان ترشحات پستان

این ترشحات گاهی با اعمال فشار بر نوک سینه‌ها و گاهی به صورت خود به خودی از یک، یا هر دو سینه خارج می‌شوند. دلیل اصلی آن نیز وجود خوشه‌های حاوی ترشحات در نوک سینه‌ها است. تعداد این خوشه‌ها در هر سینه به بیشتر از 10 عدد می‌رسد. مجرائی که ترشحات پستانی از آنجا به بیرون منتقل می‌شوند، همان مجرائی است که شیر خانم‌ها از آن خارج می شود. میزان و دفعات ترشح از نوک پستان با افزایش سن و حاملگی‌های بیشتر بالاتر می‌رود. رنگ این ترشحات شیری، سبز رنگ، قهوه‌ای و زرد یا خونی، بدون بو یا دارای بوی نامحسوس است. با بررسی این ترشحات و مراجعه به موقع به پزشک می‌توان از بروز خیلی از بیماری‌ها علی الخصوص سرطان جلوگیری کرد. با این حال در 95 درصد زنان این ترشحات نشان از بیماری‌های بدخیم نیست. بنابراین نیازی نیست نگران باشید.

چه عواملی منجر به ایجاد ترشحات می‌شود و این ترشحات چه انواعی دارند؟

ترشحات پستان به هر دلیل و هر شکلی که باشد، امری ناخوشایند و آزار دهنده است. در ادامه به دلایل مختلف ایجاد این ترشحات اشاره کرده‌ایم.

 • بارداری
 • دیالیز و بیمار‌ی‌های کلیوی شدید.
 • التهابات و تحریکات موضعی
 • وجود کیست و فیبروم در رحم
 • کیست‌های پستانی
 • شیردهی
 • وجود توده در سینه‌ها
 • استفاده و حساسیت به داروهای ضدبارداری
 • اختلالات در دوران قاعدگی
 • سابقه یبوست پستان در زنان شیرده
 • عفونت یا سرطان سینه
 • ضربه به قفسه سینه
 • عمل های جراحی
 • تغییر در سینه‌ها مانند عمل‌های پروتز و جراحی پلاستیک
 • مصرف داروهای محرک
 • مصرف الکل و مواد مخدر.
ترشحات پستان
 • همچنین مصرف برخی از داروها احتمال ایجاد ترشحات را بیشتر می‌کنند. این داروها عبارتند از؛
  • داروهای خاص ضد التهاب و ضد افسردگی
  • پرومتازین
  • هیستامین‌ها
  • داروهای کنترل فشار خون
  • قرص‌های هورمونی رایج مانند LD
  • داروهایی مانند دیازپام

  البته این ترشحات می‌تواند علت‌های دیگری نیز داشته باشند. اختلال در هورمون‌های شیردهی با منشاء هیپوفیز یا کم کاری تیروئید علت دیگری برای وجود این ترشحات است.

انواع ترشحات پستان طبیعی چگونه هستند؟

بعضی از انواع ترشحات پستان طبیعی هستند و در تمام بانوان وجود دارند. این ترشحات نشانه بیماری نیستند و معمولا خطری ایجاد نمی کنند. در بیشتر خانم‌ها فشردن نوک سینه‌ها به خصوص پس از استحمام باعث خروج مایعات می‌شود. در صورت استفاده از داروهای خاص بروز این مسئله عادی‌تر می‌شود. نزدیک به دوران یائسگی این ترشحات طبیعی در بیشترین مقدار خود خواهند بود که علت آن تحولات شدید هورمونی در این دوران است.

از دیگر ترشحات طبیعی پستانی می‌توان به ترشحات شیری دوران بارداری یا ترشحات رنگی پستان اشاره کرد. ترشحات شیری در دوران بارداری به طور ناگهانی و بدون علت اتفاق می‌افتند. علت آن بالا رفتن میزان هورمون پرولاکتین در این دوران است، این هورمون پس از زایمان باعث ترشح شیر از پستان می‌شود.

ترشحات رنگی پستان از دیگر ترشحات طبیعی بدن هستند. علت آن‌ها عموما گشادی مجاری سینه است. این ترشحات چسبناک نیز هستند و در صورت فشار ایجاد می‌شوند. همچنین ممکن است با خارش، درد یا تورم همراه باشند. آن‌ها رنگ مشخصی ندارند و به رنگ‌های خاکستری، قهوه ای، زرد، سفید، آبی و سبز دیده می‌شوند. به همین دلیل به آن‌ها ترشحات رنگی نیز می‌گویند. این مدل از ترشحات نیز نشانه ی بیماری خطرناکی نیستند.

ترشحات غیر طبیعی در سینه بانوان چگونه هستند؟

برخی از ترشحات می‌توانند نشانه‌ای از وجود برخی بیماری‌ها و عفونت‌ها باشند که در ادامه درمورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

زنانی که در دوران شیردهی هستند، گاهی دچار عفونت‌های پستانی می‌شوند. در زمان ایجاد عفونت، ترشحات چرکی از نوک سینه‌ها بیرون می‌آید. این مورد از انواع ترشحات پستان اغلب با مصرف آنتی بیوتیک متوقف می‌شوند. این عفونت‌ها همچنین علاوه بر ترشح ممکن است آبسه نیز ایجاد کنند. در این صورت آبسه‌ها باید تخلیه شوند. در صورت ادامه‌دار بودن این مشکل و وجود تورم و درد باید به احتمال وجود غدد سرطانی شک کرد.

علت ترشح داشتن سینه

از دیگر ترشحات نشان دهنده احتمال سرطان ترشحات بی رنگ و آبکی هستند. این ترشحات کاملا شفاف هستند و اگر تنها از یک سینه خارج شوند، احتمال سرطان بالاتر می‌رود. البته نوع دیگری از ترشحات نیز وجود دارد که صورتی کم‌رنگ و رقیق هستند و معمولا از هر دو پستان خارج می‌شوند. آن‌ها گلبول‌های قرمز هستند و نباید با ترشحات بی رنگ اشتباه گرفته شوند. ترشحات صورتی رنگ خطری ندارند.

پرریسک‌ترین نوع ترشحات سینه در بانوان ترشحات خونی است. این ترشحات که بیشترین احتمال وجود سرطان سینه را دارند، حتما باید توسط پزشک بررسی شوند. اگر سن بیمار بالا باشد، حتما باید آزمایش‌ها و معاینات به صورت دقیق‌تر انجام شود. البته ترشحات خونی در اواخر دوره‌ی بارداری یا دوران شیردهی ممکن است به علت تغییرات هورمونی و تغییر در عروق سینه‌ها باشد. اگر بعد از شیردهی قطع نشد حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

سونوگرافی، ماموگرافی، بررسی سوابق بیماری، دارویی و… از روش های تشخیص و بررسی علت این ترشحات می‌باشند. در موارد خاص تر پزشک اقدام به نمونه برداری هم خواهد کرد.

روش‌های تشخیص انواع ترشحات پستان چیست؟

اولین علامت که در تشخیص بیماری ناشی از ترشحات به پزشک کمک میکند ظاهر این ترشحات است. ظاهر ترشحات می‌تواند به شکل‌های زیر باشد.

 • کم یا زیاد
 • شفاف
 • شیر مانند و دارای غلظت بالا
 • سفید رنگ
 • چرک‌دار و عفونی
 • همراه با بو
 • غلیظ و چسبنده
 • پنیر مانند

غلظت بیشتر این ترشحات گاهی منجر به مسدود شدن مجرای شیردهی نیز می‌شود.

Nipple Discharge

علامت دیگری که در تشخیص دلیل ترشحات پستان نقش دارد، تفاوت در رنگ آن‌ها است.برای مثال:

 • رنگ شیری در ترشحات نشان از مشکلات هورمونی در شیردهی است .
 • رنگ قهوه‌ای نشان از انسداد مجرای شیردهی یا بیماری‌های فیبروم رحمی است.
 • ترشحات زرد رنگ نیز نشانی از عفونت است.
 • رنگ سبز ترشحات هم نشان‌دهنده فیبروم و کیست است.

یک سویه یا دو سویه بودن ترشحات پستان از دیگر علائم کمک کننده به تشخیص بیماری می‌باشند، دو طرفه بودن این ترشحات می‌تواند دلیل بیماری تیروئید نیز باشد. همچنین اینکه مایعات خود به خود ترشح می‌شوند یا با فشار بیرون می‌آیند نیز اهمیت دارد.

از دیگر علائم ترشحات، رخ دادن این مشکل به تنهایی و یا با همراه با علائم دیگر است:

 • ترشح پستان به همراه تب می‌تواند به علت عفونت پستان باشد.
 • ترشحات پستان با قطع دوران قاعدگی و خونریزی ماهانه بانوان می‌تواند علامت بارداری یا بالا بودن بعضی از هورمون‌های خاص در بدن باشد.
 • همراهی این ترشحات با توده‌ هایی در سینه‌ها می‌تواند نشانه سرطان سینه باشد، این ترشحات گاهی با درد نیز همراه است.

بعد از دریافت شرح حال بیمار و بررسی علائم ترشحات، پزشک به سراغ آزمایشات برای تشخیص دقیق‌تر می‌رود. ماموگرافی و سونوگرافی، بررسی مشکلات تیروئیدی بیمار و بررسی سلول‌های ترشحی زیر میکروسکوپ سایر روش‌های تشخیص بیماری است.

راه حل‌های درمان ترشحات پستان در بانوان چیست؟

بیشترین انواع ترشحات پستان در بانوان نشان از امراض خوش‌خیم یا نارسایی‌های هورمونی دارد. به همین دلیل اولین راه حل برای درمان آن‌ها تجویز دارو یا تغییر در رژیم غذایی است. اما اگر ترشحات خونی باشند، یا با وجود غده‌های سرطانی همراه باشند، نیاز به درمان‌های جدی تر دارند. نخستین قدم در درمان انواع ترشحات پستان در بانوان بررسی علائم موجود در این ترشحات است. علائمی که به صورت کامل در قسمت‌ قبلی در مورد آن‌ها توضیح دادیم. سابقه پزشکی و مصرف داروهای مختلف و به خصوص داروهای هورمونی در تعیین روش درمان موثر است.

ترشحات پستان

لازم به ذکر است که ضایعات نخاعی گردن، فلج‌های نخاعی و بیماری زونا در قفسه سینه باعث فعالیت سیستم‌های اعصاب موجود در نوک سینه‌ها می‌شود. بنابراین ترشح در پستان ایجاد می شود. ضایعات مغزی علی الخصوص ضایعات در هیپوتالاموس یا اطراف هیپوفیز نیز گاها باعث ایجاد ترشحاتی می‌شوند که ممکن است، در تشخیص پزشک اختلال ایجاد کنند.

در صورت مشاهده توده‌های خوش خیم یا بدخیم که باعث ایجاد ترشحات می‌شوند، راه حل برداشتن مجراها و نسوج مبتلا به توده است. در شرایطی که دلیل به وجود آمدن ترشحات پستان در بانوان، امراض هورمونی باشد، تجویز داروهایی مانند بروموکریپتین یا تنظیم تیروئید می‌تواند مفید واقع شود.

گزینه های درمان ترشحات سینه در بانوان که شامل جراحی، شیمی‌درمانی در موارد حاد و پرتونگاری هستند، از آخرین مراحل درمانی محسوب می‌شوند.

در ادامه در مورد روش‌های درمانی انواع ترشحات پستان توضیح داده‌ایم.

درمان ترشحات خونی همراه با توده‌های مشکوک

در صورتی که ترشحات با وجود کیست‌ها و توده‌های مختلف همراه باشند، معاینات دقیق‌تر انجام می‌شود. بررسی توده با انجام سونوگرافی و ماموگرافی مشخص می‌شود. درصورتی که وجود توده اثبات شد باید برداشته شود. در صورتی که وجود سرطان سینه اثبات شود نیز باید علارغم جراحی  به سراغ‌ راهکارهای درمان سرطان مانند شیمی‌درمانی یا استفاده از داروهای سرطان رفت. این موضوع بستگی به میزان پیشرفت توده‌ها در بدن دارد.

روش‌های قطع ترشحات بی‌خطر

ترشحات دو طرفه‌ای که از بیش از یک مجرا ترشح می‌شوند یا قبل از قاعدگی ایجاد می‌شوند، نشان از وجود اختلالات بی‌خطر دارند. این ترشحات امکان دارد، به دلیل آسیب فیزیکی به سینه‌ها مثل تصادف، یا مصرف داروهای هورمونی و اختلالات هورمونی باشند. وابسته به دلیلی که منجر به ایجاد این نوع از ترشحات سینه شده‌اند، می‌توان با تجویز دارو، قطع داروهای قبلی یا سایر روش‌ها مانع از ایجاد دوباره‌ی آن‌ها شد. در نهایت بیشتر انواع ترشحات در پستان بانوان عموما نیازی به درمان دارویی یا جراحی ندارند و با درمان های خانگی نظیر استفاده از کیسه آب گرم می‌توان تا زمان کاهش ترشحات، به درمان خود به خودی این مشکل و تسکین دردهای ناشی از این ترشحات کمک کرد.

جمع‌بندی

به طور کلی بهترین روش برای پیشگیری از ایجاد ترشحات خونی و تومورهای بدخیم معاینه منظم است. برای معاینه نیازی نیست هر ماه به پزشک مراجعه کنید. می‌توانید با توجه به راهکارهای ارائه شده توسط پزشک سینه‌ها را معاینه کنید و در صورت مورد مشکوک به پزشک مراجعه کنید و مراجعات را به صورت سالیانه انجام دهید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در این زمینه می‌توانید با دکتر موسی‌زاده مشورت کنید. ایشان فوق تخصص پستان هستند و تجربه زیادی در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری‌های پستان دارند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق پیج اینستاگرام و یا بخش تماس با پزشک سایت با ایشان در ارتباط باشید.

برای مطالعه مطالب تکمیلی می توانید از سایت های زیر دیدن فرمایید:

در صورت تمایل می توانید فایل پی دی اف این مقاله را از این قسمت دانلود کنید.

منبع:

myoclinic

webmd

healthline

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.