سرطان بیماری است که در اثر رشد و تکثیر غیر طبیعی سلول‌های بدن رخ می‌دهد، که بصورت تومور نمایان می‌شود. تومور‌های سرطانی در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع پیشروی کرده و ارگان‌های دیگر بدن را نیز درگیر می‌کنند و به این ترتیب بیماری به مرحله حاد می‌رسد. دکتر فرهاد موسی زاده بهترین متخصص  سرطان پستان در تهران، در این مقاله به شرح متاستاز  سرطان پستان به کبد که یکی از سرطان‌های شایع در بین زنان است می‌پردازند. پس اگر می‌خواهید اطلاعات کافی در این مورد کسب کنید تا انتها با ما همراه شوید.

با مراجعه با بهترین جراح سرطان پستان در تهران می توانید نسبت به تشخیص به موقع بیماری و پیگیری روش های درمانی اقدام کنید.

سرطان پستان چیست ؟

سرطان پستان از بافت پستان شروع می‌شود که طی آن سلول‌های پستان به طور غیر طبیعی رشد می‌کنند. احتمال بروز سرطان سینه در زنان صد برابر بیش‌تر از مردان است. گاهی با برداشتن سلول‌های سرطانی پستان ، این سلول‌ها مجدداً در بدن مشاهده می‌شوند.

متاستاز سرطان پستان به کبد

در صورت مشاهده سلول ها در محل قبلب به آن عود سرطان گویند و در صورت مشاهده سلول های سرطانی در اندامی دیگر از بدن فرد به آن متاستاز سرطان پستان می‌گویند.

متاستاز پستان چیست؟

متاستاز پستان در  سرطان های  پستان در حالت پیشرفته رخ می دهد که طی آن سلول‌های سرطانی پستان به وسیله‌ی عروق خونی و لنفاوی به بافت‌های دیگر بدن منتقل شده و کار اعضای حیاتی بدن را مختل کند. یکی از شایع‌ترین ارگان های  بدن که تحت تاثیر متاستاز پستان  قرار می‌گیرد، کبد است. سرطان پستان، یک سرطان شایع است که احتمال گسترش آن به کبد بسیار زیاد است. حتی اگر سرطان اولیه درمان شده باشد، متاستاز کبدی می‌تواند سال‌ها بعد رخ دهد.

متاستاز سرطان پستان به کبد

سرطان کبد متاستاتیک یک تومور سرطانی است که از سرطانی که در جای دیگری از بدن بوجود آمده و تا کبد پیش رفته باشد به وجود می‌آید. در صورت ابتلا به سرطان ، مهم است که علائم متاستاز کبد را بیاموزید و به طور منظم آن‌ها را در بدن بررسی کنید.

علائم متاستاز کبد

هر چند سرطان کبد در مراحل اولیه علامتی ایجاد نمی‌کند اما علائم زیر می‌تواند نشان از سرطان کبد باشد. هرچند که بیماری‌های دیگر نیز می‌توانند این علائم را داشته باشند. با این وجود اگر هر یک از این علائم‌ را داشتید به پزشک مراجعه کنید :

 • یرقان، زردی پوست یا قسمت سفید چشم
 • درد شکمی
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن بی دلیل
 • بزرگ شدن کبد یا تورم شکم یا نفخ
 • خستگی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد پشت
 • خارش
 • تب

اگر شما علائم متاستاز سرطان پستان به کبد را داشته یا مشکوک به سرطان کبد باشید پزشکتان تعدادی آزمایش برای تشخیص دقیق‌تر بیماریتان درخواست خواهد کرد.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص متاستاز سرطان پستان به کبد

آزمایش تصویربرداری :

در این آزمایش با استفاده از امواج مغناطیسی یا امواج و اشعهx یا امواج رادیویی، از اعضای داخلی بدن تصاویری تهیه می‌شود. این آزمایش‌ها برای پیدا کردن غده و مشخص کردن سرطانی بودن یا نبودن و پی بردن به میزان انتشار سرطان و فهمیدن میزان اثر بخشی درمان به کار می‌رود.

متاستاز سرطان پستان به کبد

سونوگرافی:

از سونرگرافی برای پیدا کردن غده‌های داخلی کبد استفاده ‌می‌شود. در این روش برای تهیه تصاویر از بدن از امواج صوتی استفاده می‌شود. الگوهای مختلف انعکاس و اکو ‌می‌تواند وجود و حتی در بعضی موارد نوع غده را نیز مشخص کند. در این روش بیمار در یک سطح مسطح دراز می‌کشد و سپس پروب سونوگرافی از روی بدن عبور داده می‌شود و به این ترتیب تصویر حاصل بر روی مانیتور نقش می‌بندد.

سی.تی.اسکن:

سی .تی‌.اسکن می‌تواند اطلاعات دقیقی از شکل، محل و سایز غده داخل کبد یا قسمت دیگر بدن مثل شکم ارائه دهد. در این روش از امواج x برای تهیه تصاویر از ارگان‌های بدن استفاده می‌شود و سپس این تصاویر کنار هم قرار داده می‌شوند تا تصاویری از قسمت‌های مختلف بدن که قرار است مورد بررسی قرار گیرند به دست آید.

اسکن MRI  (ام. آر. آی):

در این روش به‌ جای اشعه  x برای تهیه تصاویر از امواج رادیویی و مغناطیسی قوی استفاده می‌شود. یک کامپیوتر، الگوهای مختلف امواج رادیویی را به تصاویری با جزئیات بالا تبدیل می‌کند. اسکن ام. آر. آی، برای بررسی و مشاهده سرطان‌های کبد بسیار مفید است و می‌تواند تومور سرطانی و بدخیم‌ را از یک توده خوش‌خیم تشخیص دهد. جهت انجام MRI زمان بیش‌تری نسبت به سی.تی.اسکن سپری می گردد  و برای انجام آن لازم است که در یک دستگاه لوله‌ای شکل قرار گیرید.

متاستاز سرطان پستان به کبد

آنژیوگرافی:

روشی با استفاده از اشعه x برای بررسی عروق خونی است. ماده حاجب داخل شریانی،  قبل از دریافت اشعه x، به بیمار تزریق می‌شود. ماده حاجب قادر است، محدوده عروق خونی را در تصاویر مشخص کند و نشان دهد کدام یک از عروق، خونرسانی و تغذیه خونی توده سرطانی کبد را برعهده دارند. این روش  به تصمیم گیری در انتخاب بهترین روش جراحی برای برداشتن توده سرطانی  مفید است.برای انجام  این متود، یک لوله بسیار نازک و باریک (کاتتر) از طریق کشاله ران به داخل شریان کبد هدایت میشود. قبل از این اقدام، از داروهای بی‌حسی برای بی‌حس کردن محل استفاده می‌گردد.

لاپاروسکوپی:

در این روش، پزشک با استفاده از یک لوله باریک و مجهز به منبع نور کوچک، به بررسی و مشاهده کبد و سایر ارگان‌های داخل شکم می‌پردازد. این لوله از راه یک برش جراحی بسیار کوچک، در قدام شکم وارد و می‌شود. این روش به پزشکان کمک می‌کنند که تشخیص دهند که آیا جراحی نیاز است یا بهتر است سایر روش‌های درمانی انجام شود. همچنین از طریق ابزارهای کوچکی که از راه لوله وارد می‌شوند، می‌توان نمونه‌های کوچک بیوپسی، برای بررسی زیر میکروسکوپ تهیه کرد.

بیوپسی:

بهترین و قطعی‌ترین روش تشخیص وجود سرطان، نمونه‌گیری از غده‌ و بررسی میکروسکوپی است. برای انجام این روش، پوست محلی که قرار است تحت بیوپسی قرار گیرد، بی‌حس می‌شود. نمونه‌های بیوپسی را می‌توان حین لاپاروسکوپی و زمانی‌که پزشک در حال مشاهده و بررسی سطح کبد است، تهیه کرد. به این صورت که پزشک حین مشاهده کبد و سایر اعضا، در صورت مشاهده نواحی با ظاهر غیرعادی و یا مورد مشکوک، از آن قسمت‌ها بیوپسی تهیه می‌کند.

متاستاز سرطان پستان به کبد

آزمایش‌های خون:

این آزمایش‌ها، برای سنجش سطوح آلفافیتوپروتئین استفاده می‌شود. سطوح این پروتئین در افراد مبتلا به سرطان کبد، اغلب افزایش یافته است. پزشکان از این روش می‌توانند، برای مقایسه سطح AFP قبل و بعد درمان و فهمیدن تأثیر درمان استفاده کنند. سایر آزمایش‌های خونی می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا بفهمند، سایر قسمت‌های کبد که سرطانی نشده و نیز سایر ارگان‌های بدن چگونه کار می‌کنند.

پیشگیری از متاستاز سرطان پستان

مهمترین نکته در پیشگیری از متاستاز بیماری مراجعه بیمار و درمان بیماری در اسرع وقت است، زیرا هرچه تومور سرطان پستان مدت طولانی‌تری در بدن باشد  فرصت بیش‌تری برای انتشار در بدن پیدا می‌کند.

از عوامل تاثیرگذار دیگر در پیشگیری و کاهش متاستاز، رعایت رژیم غذایی کم چرب، ورزش منظم روزانه و قطع سیگار برای افراد سیگاری است. علاوه بر این‌ها، ارتباط با پزشک نیز می‌تواند نقش مهمی در مقابله با متاستاز احتمالی داشته باشد، به همین دلیل بعد از درمان سرطان، پزشکان معاینات دوره‌ای را به صورت هر سه ماه یکبار تا 3 سال، هر 6 ماه یکبار تا 5 سال و در نهایت معاینات سالانه را برای افراد در نظر می‌گیرند.

روش‌های درمان سرطان کبد

در حال حاضر گزینه‌های متعددی برای درمان سرطان از جمله سرطان کبد وجود دارد،به طور کلی انتخاب روش‌های درمان بستگی به موارد زیر خواهد داشت:

 • سن و سطح سلامت عمومی بدن
 • اندازه، محل و تعداد تومورهای متاستاتیک
 • محل و نوع سرطان اولیه
 • انواع درمان‌هایی که در گذشته استفاده شده است

بطور کلی در تمامی انواع سرطان‌ها به ویژه در سرطان پستان و متاستاز آن به کبد، تشخیص به موقع بسیار مهم است. دکتر موسی‌زاده یکی از مجرب‌ترین متخصصان این شاخه پزشکی در تهران، برای ارائه مشاوره و معاینات اولیه، درمان و پیگیری پس از درمان هستند. برای رزرو وقت می‌توانید از طریق شماره تماس داخل سایت و یا نوبت‌دهی آنلاین اقدام کنید. با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان.

breastcancer

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *