متاستاز سرطان پستان به شرایطی گفته می شود که سلول های سرطانی به اندامی دیگر به جز پستان سرایت کرده و تنها در بافت پستان، متمرکز نیستند. به طور غالب متاستاز، پس از مدتی از بروز نخستین بافت سرطانی در پستان آغاز شده و شناخت و تشخیص به موقع آن، می توان در درمان بیماری به شدت تاثیرگذار باشد. به واقع یکی از مشکلات بزرگ این است که متاستاز سرطان پستان با تاخیر شناسایی شده و این باعث می شود تا درمان های شکل گرفته روی تومور سینه، با تهاجم به بخشی دیگر، خنثی شوند.

در این مطلب می خوانیم:

متاستاز سرطان پستان

گاهی اوقات پس از درمان اولیه سرطان پستان  و حتی برداشتن کامل تومور سرطانی یا خارج کردن و تخلیه پستان، شاهد عود دوباره سرطان هستیم. این عود دوباره می تواند در همان بافت سینه بوده یا در اندام دیگری از بدن دیده شود. در صورتی که عود مجدد توده سرطانی پستان در ناحیه دیگری از بدن باشد، به آن متاستاز سرطان پستان گفته می شود.

عود سرطان سینه، در نواحی دیگر بدن، به وسیله جریان خون، انجام شده و می تواند در ریه، کبد، مغز و استخوان اتفاق بیفتد.

به طور معمول پس از جراحی سینه یا شیمی درمانی برای درمان سرطان پستان، از دوره های پرتودرمانی جهت جلوگیری از عود مجدد آن استفاده می شود، اما متاسفانه همیشه این اقدام کارآمد نیست و شاهد بازگشت سلول های سرطانی و تشدید مجدد آن ها هستیم.

متاستاز ممکن است چند ماه بعد و حتی چند سال بعد اتفاق بیفتد و از این روی لازم است که بیمار پیوسته پس از درمان اولیه، در معاینات تجویز شده دوره ای پزشک، شرکت داشته باشد.

متاستاز سرطان پستان

نکته: لازم به ذکر است که تشخیص به موقع سرطان سینه، کلید طلایی جلوگیری از نشر مجدد و متاستاز آن است. به واقع زمانی که به موقع نسبت به تشخیص این بیماری اقدام شده و درمان های لازم بدون فوت وقت صورت بگیرد، کمترین وقت را به سلول های سرطانی داده ایم که به دیگر بافت های بدن انتقال پیدا کنند.

درمان متاستاز سرطان پستان

لازم به توضیح است که طبق انتظار درمان متاستاز سرطان پستان به مراتب پیچیده تر از درمان اولیه سرطان پستان است، اما این هرگز بدین معنا نیست که باید از درمان بیماران با متاستاز سرطان ناامید باشیم. بلکه روش های درمانی نوین سرطان و تکنیک های شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان انتشار کنسر به سایر بافت ها،کارآمد بوده و بیماران بسیاری علی رغم تشدید بیماری بطور مجدد، بهبودی خود را به دست آورده اند. از این رو، همچنان تشخیص به موقع و شروع به درمان فوری، اهمیت بسیار زیادی در رسیدن به بهبودی و طول عمر، دارد. البته انتخاب روش درمانی بستگی به این دارد که متاستاز در کدام عضو اتفاق افتاده باشد.

متاستاز سرطان پستان

به طور مثال در صورتی که متاستاز ریه داشته باشیم، بنا بر تشخیص پزشک، از شیمی درمانی و جراحی به صورت ترکیبی می توان استفاده کرد. در متاستازهای مغزی معمولا شیمی درمانی و پرتودرمانی تجویز شده و بعضی اوقات نیز پزشک معالج، جراحی مغز را پیشنهاد خواهد کرد.

به هر ترتیب با مراجعه به بهترین پزشک و جراح پستان می توان برترین و موثرترین روش درمانی را انتخاب کرد و باید در این مورد توجه داشته باشید که هیچ گونه اتلاف وقت مجاز نیست و پزشک متخصص به محض دریافت نتایج تشخیصی، روند درمانی را آغاز خواهد کرد.

پیگیری پس از معالجه سرطان سینه

یکی از دلایل بسیار پررنگی که پزشک و جراح متخصص پستان برای پیگیری های دوره ای پس از جراحی و درمان سینه توصیه می کند، چکاب، بابت عدم عود مجدد سلول های سرطانی یا به شکلی متاستاز آن است. از آن جایی که آمار نشان می دهد عده قابل توجهی ، بازنشر مجدد کنسر ،را تجربه خواهند کرد، بیمار و پزشک متخصص، باید گوش به زنگ کمترین انتشار سرطانی، بوده و به موقع برای درمان و رفع آن اقدام کنند. بدیهی است که با گسترش سلول های سرطانی، روند درمانی نیز سخت تر و پیچیده تر خواهد شد و احتمال موفقیت کاهش می یابد.

توصیه: برای کاهش ریسک متاستاز سرطان پستان؛ لازم است که تغذیه سالم را در پیش گرفته و از استعمال دخانیات و غذاهای پرچرب و فرآوری شده، خودداری نمایید. ورزش منظم و زندگی در آب و هوای سالم، دور بودن از استرس و البته انجام معاینات دوره ای و ارتباط منظم با پزشک نیز به کاهش ریسک ها کمک زیادی خواهد کرد.

سخن پایانی

جهت دریافت وقت مراجعه به متخصص و جراح پستان، دکتر فرهاد موسی زاده، می توانید با شماره های 02188676929 و 02188870913 تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.