بیوپسی یا نمونه برداری چیست؟

روش های مختلف بیوپسی پستان و کاربردهای آن

breast-biopsy

.
.
 بیوپسی به برداشتن قسمتی از بافت و ارسال آن به آزمایشگاه جهت بررسی‌های مولکولی و بافتی گفته می‌شود، بافتی که برای بررسی ارسال می‌شود می‌تواند از قسمت‌های سطحی و بیرونی بدن و یا از اجزای داخلی بدن باشد. به‌طورکلی در طب هر بافتی که از بدن جدا می‌شود حتی درصورتی‌که ظاهر مشکوک و غیرطبیعی نداشته باشد باید برای بررسی‌های لازم به‌عنوان نمونه بیوپسی به آزمایشگاه ارسال شود، در بسیاری از موارد توده خارج‌شده از بدن به‌طور واضح خوش‌خیم می‌باشد اما به دلیل همین قانون پزشکی جراح نمونه را برای بررسی ارسال می‌کند این مسئله نباید در بیمار ایجاد نگرانی و اضطراب نماید، متخصصین پاتولوژی با استفاده از رنگ‌آمیزی‌های مختلف ماهیت و جنس بافت را بررسی و نتیجه را تحت عنوان پاسخ بیوپسی ارائه می‌دهند.

انواع روش‌های بیوپسی پستان

بیوپسی به‌طورکلی و خصوصاً در مبحث بیماری‌های پستان به دو شکل کلی امکان‌پذیر است:

– روش‌های غیر جراحی

– روش‌های جراحی

روش‌های غیر جراحی با بی‌حسی موضعی و روش‌های جراحی با بیهوشی انجام می‌گیرد.

 

نمونه برداری با سونوگرافی

 

روش‌های غیر جراحی بیوپسی پستان

توصیه می‌شود روش‌های غیر جراحی بیوپسی با هدایت تصویربرداری انجام گیرد در مورد روش‌های تصویربرداری که در مطالب گذشته و تحت عنوان روش های درمان سرطان پستان چیست؟ توضیحاتی داده‌شده بود که شامل سونوگرافی، ماموگرافی و MRI است. اگر ضایعه یا توده توسط سونوگرافی قابل‌رؤیت باشد بیوپسی تحت گاید سونوگرافی می‌شود و اگر ضایعه با ماموگرافی قابل‌رؤیت باشد تحت هدایت ماموگرافی نمونه‌برداری می‌شود، حساسیت این روش‌های تصویربرداری و نوع توده‌ای که توسط آن‌ها قابل‌رؤیت است باهم تفاوت دارد و درنهایت اگر توده پستان به‌گونه‌ای باشد که توسط سونوگرافی و ماموگرافی قابل‌رؤیت نباشد در این صورت از تصویربرداری و نمونه‌برداری تحت هدایت MRI استفاده خواهیم کرد در تهران چند مرکز معتبر که توانایی انجام بیوپسی به‌وسیله MRI را دارند وجود دارند که برای دریافت آدرس و شماره تماس آن‌ها می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه و یا به‌صورت آنلاین در پیج اینستاگرام دکتر موسی زاده درخواست خود را مطرح نمایید.

انواع روش های غیر جراحی بیوپسی 

 نوع سوزنی که برای نمونه‌برداری استفاده می‌شود روش‌های غیر جراحی بیوپسی را به سه نوع تقسیم می‌کند:

FNA: نمونه‌برداری که در آن از سرسوزن‌های سرنگ معمولی برای بیوپسی استفاده می‌شود به آن FNA یا Fine Needle Aspiration گفته می‌شود این روش بیشتر برای کیست‌ها کاربرد دارد و حجم بافتی خیلی زیادی در اختیار پاتولوژیست قرار نمی‌دهد. این روش امروزه کاربرد کمتری دارد.

Core Needle Biopsy: در این نمونه‌برداری‌ها از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود که قطر و شکلی شبیه به میل بافتنی دارند و فضای درونی آن‌ها خالی است با واردکردن این سوزن‌ها مقداری از بافت توده مدنظر به داخل سوزن وارد و از بدن خارج می‌شود که برای پاتولوژی ارسال می‌گردد به این روش Core Needle Biopsy گفته می‌شود

Vacuum Assisted Biopsy: این روش برعکس دو روش قبل تنها جنبه تشخیصی ندارد و می‌تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد، در آن کل توده و نه‌ بخشی از آن، به‌وسیله سوزن‌ها خارج می‌شود عملی بودن این روش به‌اندازه توده بستگی دارد. در این روش سوزن قطور بوده و کل توده را چرخ و به‌اندازه ها ی کوچک تبدیل می‌کند تمامی قطعات کوچک خارج می‌شوند. در این روش درصورتی‌که در پاسخ پاتولوژی ماهیت توده خوش‌خیم گزارش شود نیاز به جراحی نخواهد بود.

آیا انجام بیوپسی با سوزن دردناک است؟

سؤالی که بسیار پرسیده می‌شود در مورد دردناک بودن روش‌های غیر جراحی بیوپسی است در پاسخ باید بگوییم معمولاً برای این کار نیاز به بیهوشی نیست زیرا این روش‌ها جز روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌گردد و با یک بی‌حسی موضعی امکان‌پذیر است بیماران نیز معمولاً راضی بوده و اعتراضی نسبت به دردناک بودن این متدها ندارند.

نکته‌ای که لازم میدانم یادآوری کنم این است که گاهی توده‌ها بزرگ هستند و با دست قابل‌لمس می‌باشند بااین‌وجود ترجیح می‌دهیم نمونه‌برداری حتماً با هدایت یک تصویربرداری انجام گیرد تا مطمئن شویم سوزن باهدف گیری دقیقه به مرکز تومور برخورد می‌کند و نمونه از جای مناسب برداشته می‌شود این امر موجب کاهش پاسخ‌های مثبت کاذب، منفی کاذب و بالا بردن دقت نتیجه حاصله می‌شود.

 

مقاله مفید :  متاستاز سرطان پستان و عوامل ریسک آن

دکتر موسی زاده جراح پستان

 

روش‌های جراحی بیوپسی

در روش جراحی بیوپسی دو روش وجود دارد:

– Excisional Biopsy: کل توده برداشته می‌شود

-Incisional Biopsy: قسمتی از توده برداشته می‌شود

با توجه به شرایط بیمار و توده و پس از معاینات و قضاوت بالینی نوع و روش جراحی برای بیوپسی تعیین می‌گردد.

Frozen Fraction یا فروزن چیست؟

در برخی موارد توده بیمار قبل از عمل جراحی اصلی که هدف آن خارج کردن توده یا ضایعه پستان است تحت هیچ‌یک از روش‌های ذکرشده بیوپسی نمی‌شود بلکه بدون بررسی‌های پاتولوژیک و بافت‌شناسی به اتاق عمل منتقل می‌شود و حین عمل توده برداشته‌شده و برای بررسی پاتولوژیک سریع ارسال می‌شود در این روش که فروزن یا Frozen Fraction نام دارد بافت ارسالی منجمد شده و برش‌ها عرضی بسیار نازک از آن تهیه می‌شود، این برش‌ها رنگ‌آمیزی شده و زیر میکروسکوپ توسط متخصص پاتولوژی از دید بافت‌شناسی بررسی می‌گردد و در عرض کمتر از بیست دقیقه نتیجه به جراح اعلام می‌گردد و جراح پستان بر اساس این نتیجه در مورد ادامه جراحی و روش جراحی تصمیم‌گیری می‌کند.

 

روش بیوپسی سریع یا فروزن

 

آیا انجام بیوپسی موجب سرطان می‌گردد؟

نکته‌ای که باید در این لحظه به آن اشاره‌کنم نگرانی است که بر اساس تحقیقات نادرست بیماران و از منابع غیرعلمی و غیرپزشکی برای آن‌ها ایجادشده است. روش‌های بیوپسی که امروزه انجام می‌شوند خصوصاً بیوپسی تحت هدایت تصویربرداری در تمام مراکز معتبر دنیا انجام می‌شود و هیچ‌گونه ضرر ثابت‌شده‌ای ندارد به این معنی که بیوپسی نه موجب بدخیم شدن ضایعه خوش‌خیم می‌گردد، نه موجب وخیم شدن شرایط توده بدخیم می‌گردد و نه موجب پخش شدن و متاستاز توده می‌گردد این عبارت و ادعاها هیچ‌گونه پایه و اساس علمی نداشته و مورد تائید مراکز علمی جهان نیست، گاهی از بیماران می‌شنویم که توده را به تخم‌مرغ تشبیه می‌کنند و ادعا می‌کنند که به آن‌ها گفته‌شده زدن سوزن به توده مانند سوزن زدن به تخم‌مرغ ساختار آن را تخریب می‌کند و موجب انتشار و متاستاز سلول‌های تومور می‌شود. در پاسخ باید بگویم این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و این تشبیه کاملاً نابجا است، نی نیدل های بیوپسی یک روکش و کاور دارد که به‌هیچ‌وجه اجازه پخش شدن نمونه را نمی‌دهد.

سلامتی شما دغدغه اصلی ماست خواهشمندیم اطلاعات خود را از منابع موثق کسب کنید و جستجوی اولیه گوگل را منبع اطلاعات پزشکی خود قرار ندهید

جهت دسترسی به راه‌های ارتباطی و دریافت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان به بخش تماس با ما مراجعه نمایید

لطفا نظرات و سؤالات خود را زیر این پست مطرح نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *