بیوپسی پستان یا نمونه برداری پستان

بیوپسی-یا-نمونه-برداری-پستان

بیوپسی یا نمونه برداری پستان یکی از روش های رایج تشخیصی در علم پزشکی است که در آن نمونه ای از بافت پستان توسط پزشک برداشته شده و برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه ارسال می گردد. بیوپسی سینه بهترین راه برای تشخیص ماهیت توده های مشکوک پستانی یا بافت های سرطانی در سینه است. به یاد داشته باشید که توده های سینه همیشه سرطانی نیستند. عوامل و عارضه های مختلفی وجود دارند که می توانند سبب بروز توده ها یا رشد سلولی در بافت پستان شوند. بیوپسی پستان می تواند به تشخیص اینکه توده موجود در سینه سرطانی یا خوش خیم است کمک زیادی کند.

هدف از انجام بیوپسی پستان

بیوپسی پستان معمولاً به منظور بررسی توده یا توده های موجود در بافت سینه انجام می شود. بسیاری از توده های سینه خوش خیم و غیر سرطانی هستند. معمولاً پزشک شما زمانی بیوپسی یا نمونه برداری را تجویز کند که در خصوص نتایج ماموگرافی یا سونوگرافی پستان نگران باشد و یا از طریق معاینه فیزیکی و لمس سینه ها متوجه وجود توده شود.

علاوه بر این ، ممکن است بیوپسی پستان در صورتی که تغییرات زیر در سینه ها مشاهده شود تجویز شود:

 • خروج ترشحات خونین از نوک سینه
 • پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست سینه
 • گودی یا فرورفتگی نوک سینه

انواع روش های بیوپسی پستان

بیوپسی به‌طورکلی و خصوصاً در مبحث بیماری‌های پستان به دو شکل کلی امکان‌پذیر است:

– روش‌های غیر جراحی

– روش‌های جراحی

روش‌های غیر جراحی با بی‌حسی موضعی و روش‌های جراحی با بیهوشی انجام می‌گیرد.

روش های غیر جراحی بیوپسی پستان

توصیه می‌شود روش‌های غیر جراحی بیوپسی با هدایت تصویربرداری انجام گیرد در مورد روش‌های تصویربرداری که در مطالب گذشته و تحت عنوان روش های درمان سرطان پستان چیست؟ توضیحاتی داده‌شده بود که شامل سونوگرافی، ماموگرافی و MRI است. اگر ضایعه یا توده توسط سونوگرافی قابل‌رؤیت باشد بیوپسی تحت گاید سونوگرافی می‌شود و اگر ضایعه با ماموگرافی قابل‌رؤیت باشد تحت هدایت ماموگرافی نمونه‌برداری می‌شود، حساسیت این روش‌های تصویربرداری و نوع توده‌ای که توسط آن‌ها قابل‌رؤیت است باهم تفاوت دارد و درنهایت اگر توده پستان به‌گونه‌ای باشد که توسط سونوگرافی و ماموگرافی قابل‌رؤیت نباشد در این صورت از تصویربرداری و نمونه‌برداری تحت هدایت MRI استفاده خواهیم کرد در تهران چند مرکز معتبر که توانایی انجام بیوپسی به‌وسیله MRI را دارند وجود دارند که برای دریافت آدرس و شماره تماس آن‌ها می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه و یا به‌صورت آنلاین در پیج اینستاگرام دکتر موسی زاده درخواست خود را مطرح نمایید.

نوع سوزنی که برای نمونه‌برداری استفاده می‌شود روش‌های غیر جراحی بیوپسی را به سه نوع تقسیم می‌کند:

 • بیوپسی با روش FNA : نمونه‌برداری که در آن از سرسوزن‌های سرنگ معمولی برای بیوپسی استفاده می‌شود به آن FNA یا Fine Needle Aspiration گفته می‌شود این روش بیشتر برای کیست‌ها کاربرد دارد و حجم بافتی خیلی زیادی در اختیار پاتولوژیست قرار نمی‌دهد. این روش امروزه کاربرد کمتری دارد.
 • Core Needle Biopsy : در این نمونه‌برداری‌ها از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود که قطر و شکلی شبیه به میل بافتنی دارند و فضای درونی آن‌ها خالی است با واردکردن این سوزن‌ها مقداری از بافت توده مدنظر به داخل سوزن وارد و از بدن خارج می‌شود که برای پاتولوژی ارسال می‌گردد به این روش Core Needle Biopsy گفته می‌شود
 • Vacuum Assisted Biopsy: این روش برعکس دو روش قبل تنها جنبه تشخیصی ندارد و می‌تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد، در آن کل توده و نه‌ بخشی از آن، به‌وسیله سوزن‌ها خارج می‌شود عملی بودن این روش به‌اندازه توده بستگی دارد. در این روش سوزن قطور بوده و کل توده را چرخ و به‌اندازه ها ی کوچک تبدیل می‌کند تمامی قطعات کوچک خارج می‌شوند. در این روش درصورتی‌که در پاسخ پاتولوژی ماهیت توده خوش‌خیم گزارش شود نیاز به جراحی نخواهد بود.

آیا انجام بیوپسی با سوزن دردناک است؟

بیوپسی-با-سوزن-دردناک-است

سؤالی که بسیار پرسیده می‌شود در مورد دردناک بودن روش‌های غیر جراحی بیوپسی است در پاسخ باید بگوییم معمولاً برای این کار نیاز به بیهوشی نیست زیرا این روش‌ها جز روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌گردد و با یک بی‌حسی موضعی امکان‌پذیر است بیماران نیز معمولاً راضی بوده و اعتراضی نسبت به دردناک بودن این متدها ندارند.

نکته‌ای که لازم میدانم یادآوری کنم این است که گاهی توده‌ها بزرگ هستند و با دست قابل‌لمس می‌باشند بااین‌وجود ترجیح می‌دهیم نمونه‌برداری حتماً با هدایت یک تصویربرداری انجام گیرد تا مطمئن شویم سوزن باهدف گیری دقیقه به مرکز تومور برخورد می‌کند و نمونه از جای مناسب برداشته می‌شود این امر موجب کاهش پاسخ‌های مثبت کاذب، منفی کاذب و بالا بردن دقت نتیجه حاصله می‌شود.

نمونه برداری یا بیوپسی پستان از طریق جراحی

در روش جراحی بیوپسی دو روش وجود دارد:

– Excisional Biopsy: کل توده برداشته می‌شود

-Incisional Biopsy: قسمتی از توده برداشته می‌شود

با توجه به شرایط بیمار و توده و پس از معاینات و قضاوت بالینی نوع و روش جراحی برای بیوپسی تعیین می‌گردد.

تکنیک فروزن یا Frozen Fracture چیست؟

در برخی موارد توده بیمار قبل از عمل جراحی اصلی که هدف آن خارج کردن توده یا ضایعه پستان است تحت هیچ‌یک از روش‌های ذکرشده بیوپسی نمی‌شود بلکه بدون بررسی‌های پاتولوژیک و بافت‌شناسی به اتاق عمل منتقل می‌شود و حین عمل توده برداشته‌شده و برای بررسی پاتولوژیک سریع ارسال می‌شود در این روش که فروزن یا Frozen Fraction نام دارد بافت ارسالی منجمد شده و برش‌ها عرضی بسیار نازک از آن تهیه می‌شود، این برش‌ها رنگ‌آمیزی شده و زیر میکروسکوپ توسط متخصص پاتولوژی از دید بافت‌شناسی بررسی می‌گردد و در عرض کمتر از بیست دقیقه نتیجه به جراح اعلام می‌گردد و جراح پستان بر اساس این نتیجه در مورد ادامه جراحی و روش جراحی تصمیم‌گیری می‌کند.

ریسک ها و عوارض احتمالی بیوپسی پستان

اگرچه بیوپسی پستان یک روش تشخیصی نسبتاً ساده و کم ریسک است ، اما کلیه فرایندهای جراحی ممکن است ریسک هایی به همراه داشته باشند. عوارض احتمالی بیوپسی پستان عبارتند از:

 • تغییر ظاهر پستان (بسته به حجم بافت استخراج شده)
 • کبودی موضعی پستان
 • التهاب پستان
 • عفونت سینه

این عوارض جانبی معمولاً به صورت موفقت هستند و در صورتی که ادامه پیدا کنند قابل درمان هستند. حتماً دستورالعمل های پزشک خود در خصوص مراقبت های پس از بیوپسی را رعایت کنید. این امر به طور قابل توجهی ریسک بروز عوارض جانبی را کاهش می دهد.

عوارض جانبی بیوپسی واقعاً    به ندرت اتفاق می افتند. مزیت تشخیص زودهنگام توده احتمالی سرطانی ، بسیار بیشتر از عوارض احتمالی ناشی از نمونه برداری است. هر چقدر سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود ، روند درمان می تواند سریع تر آغاز شود و نتیجه درمان مؤثرتر خواهد بود.

آمادگی برای بیوپسی پستان

آمادگی-برای-بیوپسی-پستان

قبل از انجام نمونه برداری یا بیوپسی پستان، با پزشک خود در خصوص شرایط پزشکی خود صحبت کنید ، علل خصوص اگر سابق حساسیت یا آلرژی به مواد بیهوشی یا بیحسی دارید. علاوه بر این، در صورتی که از داروهای خاصی مانند داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کنید این مسئله را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که پزشک شما انجام ام آر آی در حین بیوپسی را تجویز نموده است، او را در خصوص ایمپلنت های الکترونی موجود در بدن خود مانند پیس میکرها آگاه کنید. علاوه بر این، در صورتی که باردار هستید و یا احتمال آن را می دهید ، این مسئله را به پزشک خود بگویید.

در روز نمونه برداری پستان حتماً یک سوتین مناسب به همراه داشته باشید. ممکن است پس از انجام بیوپسی به شما یک کمپرس سرد داده شود که از التهاب و درد پس از نمونه برداری جلوگیری کند. سوتین شما به نگه داشتن کمپرس سرد در موضع بیوپسی کمک می کند.

آیا انجام بیوپسی موجب سرطان می گردد؟

نکته‌ای که باید در این لحظه به آن اشاره‌کنیم نگرانی است که بر اساس تحقیقات نادرست بیماران و از منابع غیرعلمی و غیرپزشکی برای آن‌ها ایجادشده است. روش‌های بیوپسی که امروزه انجام می‌شوند خصوصاً بیوپسی تحت هدایت تصویربرداری در تمام مراکز معتبر دنیا انجام می‌شود و هیچ‌گونه ضرر ثابت‌شده‌ای ندارد به این معنی که بیوپسی نه موجب بدخیم شدن ضایعه خوش‌خیم می‌گردد، نه موجب وخیم شدن شرایط توده بدخیم می‌گردد و نه موجب پخش شدن و متاستاز توده می‌گردد این عبارت و ادعاها هیچ‌گونه پایه و اساس علمی نداشته و مورد تائید مراکز علمی جهان نیست، گاهی از بیماران می‌شنویم که توده را به تخم‌مرغ تشبیه می‌کنند و ادعا می‌کنند که به آن‌ها گفته‌شده زدن سوزن به توده مانند سوزن زدن به تخم‌مرغ ساختار آن را تخریب می‌کند و موجب انتشار و متاستاز سلول‌های تومور می‌شود. در پاسخ باید بگویم این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و این تشبیه کاملاً نابجا است، نی نیدل های بیوپسی یک روکش و کاور دارد که به‌هیچ‌وجه اجازه پخش شدن نمونه را نمی‌دهد.

پس از انجام بیوپسی

احتمالاً شما می توانید پس از انجام نمونه برداری بلافاصله به خانه خود بروید یا فعالیت های روزانه خود را دنبال کنید. نمونه های حاصل از بیوپسی شما برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه پاتوبولیوژی ارسال می گردد و معمولاً ظرف چند روز جواب آن حاضر است.

شما باید از موضع نمونه برداری خود با تمیز نگه داشتن و تعویض پانسمان بخوبی محافظت کنید تا از عفونت احتمالی اجتناب شود. پزشک شما دستورالعمل های لازم برای مراقبت از زخم ناحیه بیوپسی را به شما ارائه می کند. در صورتی که پس از نمونه برداری سینه دچار علائم زیر شدید ، بلافاصله با پزشک خود تماس حاصل کنید:

 • تب بالای 38 درجه
 • قرمزی در ناحیه بیوپسی
 • احساس داغی در ناحیه بیوپسی
 • ترشحات خونی یا چرکی از ناحیه بیوپسی

جمع بندی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که داشتن توده در سینه لزوماً به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست و اصولاً هدف از انجام بیوپسی پستان ، درک و تشخیص ماهیت توده های تشخیصی از نظر خوش خیم یا سرطانی بودن آن هاست. در صورتی که در خودآزمایی پستان متوجه توده هایی در سینه خود شدید ، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم آزمایشات مربوطه از جمله بیوپسی برای شما تجویز گردد.

سلامتی شما دغدغه اصلی ماست خواهشمندیم اطلاعات خود را از منابع موثق کسب کنید و جستجوی اولیه گوگل را منبع اطلاعات پزشکی خود قرار ندهید جهت دسترسی به راه‌های ارتباطی و دریافت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان به بخش تماس با ما مراجعه نمایید

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.