علائم سرطان سینه و انواع مختلف سرطان سینه

انواع سرطان پستان و روش های درمان سرطان سینه

سرطان پستان (سرطان سینه) نوعی بیماری است، که به دلیل تکثیر غیر طبیعی سلول های پستان به وجود می آید. انواع مختلفی از سرطان پستان (سرطان سینه) وجود دارد و مشکل شما  بر اساس نوع سلول های تحت تاثیر بیماری، در یکی از دسته بندی های موجود جای خواهد گرفت، علائم سرطان پستان و درمان سرطان پستان  نیز با توجه به نوع آن متفاوت است.

این بیماری می تواند بخش های مختلفی از پستان را تحت تاثیر خود قرار دهد. پستان بانوان از سه قسمت اصلی با نام های : لوبول ها، مجاری و بافت پیوندی تشکیل شده است. لوبول ها غدد تولید شیر هستند و مجاری وظیفه ی انتقال شیر به نوک پستان را بر عهده دارند. بافت پیوندی یا بافت همبند نیز که از فیبر و چربی تشکیل شده است، وظیفه ی احاطه و نگهداری بخش های مختلف در کنار هم را بر عهده دارد. بیشتر سرطان های پستان از مجاری یا لوبول ها شروع می شوند.

(چنانچه با اطلاحات سرطان پستان و ساختار پستان بانوان آشنایی کامل ندارید توصیه میکنیم با کلیک روی عنوان اصطلاحات مهم در مورد سرطان سینه (پستان) که همه باید بدانند وارد بخش مجازی کلینیک پستان دکتر فرهاد موسی زاده شده و اطلاعات خود ر تکمیل نمایید)

گاهاً این امکان وجود دارد که، سرطان پستان (سرطان سینه) از طریق رگ های خونی و عروق لنفاوی به خارج از پستان گسترش یابد. وقتی سرطان پستان (سرطان سینه) در سایر قسمت های بدن گسترش می یابد و سلول های محیط خارج از پستان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به اصطلاح گفته می شود، ” متاستاز ” رخ داده است.

 

انواع سرطان پستان

شایع ترین انواع سرطان پستان (سرطان سینه) عبارت است از:

بدخیمی های تهاجمی داکتال (Invasive ductal carcinoma )

این نوع از سرطان پستان (سرطان سینه) در مجاری انتقال شیر این عضو بدن به وجود می آید. سپس به دیگر بخش های پستان گسترش می یابد و حتی می تواند به سایر بخش های بدن منتقل شود. به همین دلیل است که به آن لقب تهاجمی را داده اند.

بدخیمی های تهاجمی لوبولار (Invasive lobular carcinoma )

این نوع از سرطان پستان (سرطان سینه) در سلول های ساخت شیر پستان یا همان لوبول ها به وجود می آید. علت نام گذاری این دسته از بیماری نیز، رفتار مشابه با نوع قبلی، پس از شروع مشکل است.

انواع دیگر سرطان پستان

انواع دیگری نیز از سرطان پستان (سرطان سینه) وجود دارند، که البته گستردگی آن ها، نسبت به دو نوع قبلی، به مراتب کمتر است. این مشکلات شامل بیماری پاژه، سرطان پستان مدولاری، مخاطی و التهابی است.

یکی دیگر از بیماری های پستان که با نام سرطان درجا مجاری پستان یا DCIS  شناخته می شود،  مشکلی است که می تواند به مرور زمان به یک سرطان پیشرفته تبدیل شود. در این بیماری، بخشی از سلول های پوششی مجاری پستان سرطانی شده، ولی هنوز به دیگر بخش ها منتقل نشده اند. از این بیماری که گاهاً به همراه بیماری پاژه نیز مشاهده می شود، با عنوان مرحله ی صفرم سرطان یاد می شود.

یک پستان طبیعی چگونه است؟

هیچ حالت دقیقی برای تعریف پستان طبیعی وجود ندارد. علت این امر آن است که، آنچه برای یک زن نرمال است، ممکن است برای دیگری عجیب به نظر برسد. ظاهر پستان شما می تواند به واسطه عواملی مانند، فرزند آوری و تغییرات هورمونی، عادت ماهانه، افزایش و کاهش وزن، یا مصرف برخی داروها و حتی افزایش سن تغییر کند. از این رو نباید به واسطه  هر تغییری بی دلیل نگران شد. چنانچه فکر می کنید، یکی از علائم مربوط به سرطان پستان (سرطان سینه) را دارید، بهتر است به جای نگران شدن، با پزشک مشورت کنید.

 

توده  موجود در پستان شما به چه علتی ایجاد شده است؟

علل بسیاری برای ایجاد توده در بافت پستان وجود دارد، که سرطان پستان (سرطان سینه) نیز یکی از آن ها است. اکثر توده های ایجاد شده در پستان، به دلیل مشکل هایی نظیر پستان فیروکیستیک و کیست های پستان به وجود می آیند. فیبروکیستیک باعث ایجاد تغییرات غیر سرطانی در پستان می شود، که می تواند موجب به وجود آمدن برآمدگی و درد شود. کیست ها نیز، توده هایی ریز و پر شده از مایعات هستند.

علائم سرطان پستان (سرطان سینه) چیست؟

علائم سرطان پستان

علائم سرطان پستان، مانند اکثر بیماری های دیگر، از هر شخص تا شخص دیگر، تفاوت های بسیاری دارد. این درحالی است که، ممکن است، برخی از افراد مبتلا هیچ علامتی نداشته باشند.

علائم اولیه  سرطان پستان

برخی از علائم اولیه و هشدار دهنده سرطان پستان (سرطان سینه) عبارت هستند از:

 • به وجود آمدن توده در پستان یا زیر بغل
 • ضخیم شدن پوست یا تورم بخشی از پستان
 • تحریک یا کمرنگ شدن پوست پستان
 • قرمز شدن یا پوسته دادن نوک پستان
 • درد داشتن یا گود شدن نوک پستان
 • ترشح خون یا هر مایع دیگر به استثنای شیر از نوک پستان
 • هرگونه تغییر در اندازه یا شکل پستان ها به خصوص به صورت یک طرفه
 • درد در پستان
 • خارش یا تحریک پستان
 • تغییر رنگ پستان
 • قرمزی یا گود شدن پوست پستان (چیزی مانند پوست مرکبات)

البته نباید فراموش کنید که بسیاری از این وضعیت ها، ممکن است بر اثر مشکلی دیگر به وجود آمده باشد و درصورت مشاهده آن ها برای تشخیص دقیق، فقط و فقط باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان داکتال

سرطان داکتال که یکی از شایع ترین انواع سرطان پستان (سرطان سینه) است، هیچ علامت خاصی ایجاد نمی کند. به ندرت پیش می آید، که یک زن با این بیماری، توده ای در پستان یا ترشحاتی از نوک آن را مشاهده کند. با این وجود با بهره بردن از روش ماموگرافی می توان این بیماری را به سرعت تشخیص داد.

علائم سرطان لوبولار

سرطان لوبولار یکی دیگر از انواع سرطان پستان (سرطان سینه) است، که شامل بخش عظیمی از بیماران مبتلا به این سرطان می شود. بر خلاف مورد قبل، این بیماری حتی با ماموگرافی هم قابل تشخیص نیست و به دلیل عدم وجود علائم خاص قابل تشخیص نیست. اکثر موارد این نوع سرطان زمانی تشخیص داده می شوند، که پزشک به دلایل دیگری اقدام به انجام بیوپسی پستان می کند.

علائم سرطان پستان (سرطان سینه) التهابی

بر خلاف سایر سرطان های پستان، سرطان التهابی پستان (IBC) به ندرت باعث ایجاد توده های پستان می شود و ممکن است در ماموگرافی نیز رویت نشود. علائم سرطان پستان (سرطان سینه) التهابی شامل موارد زیر است:

 • پستان قرمز، متورم و حساس به لمس که خارش نیز دارد.
 • ممکن است سطح پستان ظاهری سوراخ سوراخ، شبیه به پوست پرتقال داشته باشد. (که با نام پستان ی پوست پرتقالی معروف است.)
 • احساس سنگینی، سوزش یا درد در یک پستان
 • یکی از پستان ها بزرگتر از دیگری شده باشد و به سادگی بتوان آن را تشخیص داد.
 • نوک پستان معکوس شده باشد. ( یعنی به سمت داخل فرو رفته باشد.)
 • توده هایی که در محل اتصال بازو و تنه شخص به وجود آمده باشد.

این نوع از سرطان های پستان، اکثراً باعث به وجود آمدن توده ای مشخص در داخل بافت پستان نمی شوند و نمی توان آن را به وسیله ی خود آزمایی و حتی ماموگرافی به سادگی تشخیص داد. با این وجود به دلیل تغییرات واضح در پوست پستان، در صورت مراجعه به موقع و پس از استفاده از سونوگرافی، در صورت ابتلا به بیماری، پزشک می تواند به سرعت وجود یا عدم وجود بیماری را تایید کند.

علائم سرطان التهابی پستان به سرعت به وجود آمده و گسترده می شوند. در واقع بیماری می تواند به سرعت پیشرفت کند. هرگونه تغییر ناگهانی در بافت یا ظاهر پستان باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

برای خانم هایی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند، قرمزی، تورم، خارش و درد اغلب علائم عفونت پستان است، که با آنتی بیوتیک قابل درمان می باشد. اگر شما باردار یا شیرده نیستید و این علائم را در خود مشاهده کرده اید، پزشک باید بررسی های لازم در مورد امکان ابتلا به سرطان التهابی پستان را بر روی شما انجام دهد.

علائم سرطان پستان (سرطان سینه) متاستاتیک

علائم سرطان پستان متاستاتیک به بخشی از بدن که سرطان در آن گسترش یافته و مرحله بیماری بستگی دارد. ضمناً برخی اوقات، بیماری متاستاتیک ممکن است علامتی نداشته باشد.

با وجود آنچه گفته شد، برخی از علائم می تواند به شکل زیر باشد:

 • چنانچه قفسه سینه تحت تاثیر سرطان قرار گرفته باشد، ممکن است در بخش های اطراف پستان، دردهایی را حس کنید و یا شاهد ترشح از نوک پستان باشید.
 • چنانچه استخوان ها تحت تاثیر سرطان قرار گرفته باشند، علائم می تواند شامل درد، شکستگی، یبوست یا کاهش هوشیاری به دلیل افزایش سطح کلسیم در خون باشد.
 • اگر تومورها در ریه ایجاد شوند، علائم می توانند شامل تنگی نفس یا مشکل در تنفس، سرفه، درد دیواره پستان یا خستگی شدید باشد.
 • در صورت رسوخ سلول های سرطانی به کبد، علائم شامل حالت تهوع، خستگی شدید، تورم شکم، تورم پاها و دست ها به دلیل جمع شدن مایعات و زردی یا خارش پوست خواهد بود.
 • اگر سلول های به وجود آورنده سرطان پستان به مغز یا نخاع گسترش یابند و تومورهایی ایجاد کنند، علائم ممکن است شامل درد، سردرگمی، تحلیل رفتن حافظه، سردرد، تاری دید یا دوبینی، مشکلات تکلم، مشکلات حرکتی یا تشنج باشد.

سرطان پستان در مردان

                    آیا مردان نیز دچار سرطان پستان می شوند؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی، جواب این پرسش بله است. گرچه این بیماری بیشتر در بانوان اتفاق می افتد و در مردان به ندرت مشاهده می شود. با این وجود علائم زیر، می تواند نشانه ی بروز سرطان پستان (سرطان سینه) در آقایان باشد.

 • به وجود آمدن توده هایی در پستان، که معمولاً بدون درد نیز هستند.
 • ضخیم شدن پوست پستان
 • تغییراتی در پوست نوک پستان مانند کمرنگ شدن، به وجود آمدن لکه و قرمزی
 • ترشح مایعات از نوک پستان

روش های درمان سرطان پستان

سرطان پستان، بسته به نوع و میزان گستردگی، با روش های مختلفی درمان می شود و به طور معمول، یک روش درمانی به تنهایی برای رفع آن استفاده نمی شود. روش های درمانی این بیماری، به طور کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • جراحی : که خود انواع مختلفی داشته و حذف بافت سرطانی به واسطه ی جراحی نقطه ی مشترک تمام آن ها است.
 • شیمی درمانی : شیمی درمانی شامل تجویز داروهایی برای تضعیف و از بین بردن سلول های به وجود آورنده سرطان در پستان است. این داروها می توانند به طور خوراکی یا تزریق درون رگ تجویز شوند.
 • هورمون درمانی : در این روش، دسترسی سلول های سرطانی به هورمون های مورد نیاز جهت رشد، مسدود می شود.
 • درمان های بیولوژیکی: این نوع درمان به سیستم دفاعی بدن کمک می کند، تا به مبارزه با سرطان یا عوارض حاصل از سایر روش های درمانی بپردازد.
 • رادیو تراپی : در این نوع از درمان، با استفاده از اشعه های قوی، مانند ایکس ری به تخریب سلول های سرطانی پرداخته می شود.

مانند اکثر سایر بیماری های سرطانی، در درمان سرطان پستان (سرطان سینه) نیز، یک تیم پزشکی، متشکل از تخصص های مختلف، برای ریشه کن کردن این بیماری دست به دست هم می دهند. این تیم می تواند شامل متخصصان آنکولوژی، جراحان عمومی، جراحان پلاستیک و چند متخصص دیگر باشد.

نتیجه گیری

گرچه شاید نام سرطان بسیار ترسناک باشد، ولی نباید در مواجهه با علائم سرطان پستان، دستپاچه شوید. فراموش نکنید که بسیاری از بیماری ها، علائم مشابه ای با یکدیگر دارند. با این وجود برای رفع هرگونه ابهام و نگرانی، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ تا وضعیت شما را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد. لازم است به شما یاد آوری کنیم که، مانند تمام بیماری ها، سرطان نیز در ابتدای شکل گیری و پیش از گسترده شدن، درمانی به مراتب ساده تر خواهد داشت.

منابع

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا

مرکز درمان سرطان آمریکا

انستیتو ملی کنسر آمریکا

مطلبی که در مورد  علائم سرطان پستان (سرطان سینه) و راه های درمان آن خواندید، به طور تخصصی برای  وب سایت کلینیک پستان دکتر فرهاد موسی زاده ترجمه و گرد آوری شده است. چنانچه قصد استفاده از آن را در یک وب سایت فارسی زبان دیگر دارید، به منظور حفظ حقوق نشر، نام ما را به عنوان منبع ذکر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.