لوگو وبسایت دکتر فرهاد موسی زاده
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بیوپسی پستان یا نمونه برداری پستان

بیوپسی-پستان

بیوپسی یا نمونه برداری پستان یکی از روش های رایج تشخیصی در علم پزشکی است که در آن نمونه ای از بافت پستان توسط پزشک برداشته شده و برای آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه ارسال می گردد. بیوپسی سینه بهترین راه برای تشخیص ماهیت توده های مشکوک پستانی یا بافت های سرطانی در سینه است. به یاد داشته باشید که توده های سینه همیشه سرطانی نیستند. توده های موجود در پستان به دو دسته توده های خوش خیم پستان و توده های بدخیم پستان تقسیم می‌شوند. عوامل و عارضه های مختلفی وجود دارند که می توانند سبب بروز توده ها یا رشد سلولی در بافت پستان شوند. بیوپسی پستان می تواند به تشخیص اینکه توده موجود در سینه سرطانی یا خوش خیم است کمک زیادی کند.

هدف از انجام بیوپسی پستان

بیوپسی پستان معمولاً به منظور بررسی توده یا توده های موجود در بافت سینه انجام می شود. بسیاری از توده های سینه خوش خیم و غیر سرطانی هستند. معمولاً پزشک شما زمانی بیوپسی یا نمونه برداری را تجویز کند که در خصوص نتایج ماموگرافی یا سونوگرافی پستان نگران باشد و یا از طریق معاینه فیزیکی و لمس سینه ها متوجه وجود توده شود.

علاوه بر این، ممکن است بیوپسی پستان در صورتی که تغییرات زیر در سینه ها مشاهده شود تجویز شود:

 • خروج ترشحات خونین از نوک سینه
 • پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست سینه
 • گودی یا فرورفتگی نوک سینه

برای مطالعه بیشتر در رابطه با انواع ترشحات طبیعی و غیر طبیعی پستان و علل آن می توانید مقاله  ترشحات پستان در بانوان را مطالعه بفرمایید.

بیوپسی به‌طورکلی و خصوصاً در مبحث بیماری‌های پستان به دو شکل کلی امکان‌پذیر است:

 • روش‌های غیر جراحی
 •  روش‌های جراحی
 • روش‌های غیر جراحی با بی‌حسی موضعی و روش‌های جراحی با بیهوشی انجام می‌گیرند.

روش‌های غیر جراحی بیوپسی پستان

توصیه می‌شود روش‌های غیر جراحی بیوپسی با هدایت تصویربرداری انجام گیرد. در مورد روش‌های تصویربرداری که در مطالب گذشته و تحت عنوان ” روش های درمان سرطان پستان چیست؟ ”  توضیحاتی داده‌شده بود که شامل سونوگرافی، ماموگرافی و MRI است. اگر ضایعه یا توده توسط سونوگرافی قابل‌رؤیت باشد، بیوپسی تحت هدایت سونوگرافی انجام می‌شود و اگر ضایعه با ماموگرافی قابل‌رؤیت باشد، تحت هدایت ماموگرافی نمونه‌برداری می‌شود. حساسیت این روش‌های تصویربرداری و نوع توده‌ای که توسط آن‌ها قابل‌رؤیت است، باهم تفاوت دارد. در نهایت اگر توده پستان به‌گونه‌ای باشد که توسط سونوگرافی و ماموگرافی قابل‌رؤیت نباشد، در این صورت از تصویربرداری و نمونه‌برداری تحت هدایت MRI استفاده خواهیم کرد.

در تهران چند مرکز معتبر که توانایی انجام بیوپسی به‌وسیله MRI را دارند وجود دارند که برای دریافت آدرس و شماره تماس آن‌ها می‌توانید به بخش تماس با ما مراجعه و یا به‌صورت آنلاین در پیج اینستاگرام دکتر موسی زاده درخواست خود را مطرح نمایید.

نوع سوزنی که برای نمونه‌برداری استفاده می‌شود؛ روش‌های غیر جراحی بیوپسی را به سه نوع تقسیم می‌کند:

بیوپسی با روش FNA

نمونه‌برداری که در آن از سرسوزن‌های سرنگ معمولی برای بیوپسی استفاده می‌شود، به آن FNA یا Fine Needle Aspiration می گویند. این روش بیشتر برای کیست‌ها کاربرد دارد و حجم بافتی خیلی زیادی در اختیار پاتولوژیست قرار نمی‌دهد. این روش امروزه کاربرد کمتری دارد.

Core Needle Biopsy

در این نمونه‌برداری‌ها از سوزن‌های مخصوص استفاده می‌شود که قطر و شکلی شبیه به میل بافتنی دارند و فضای درونی آن‌ها خالی است با واردکردن این سوزن‌ها مقداری از بافت توده مدنظر به داخل سوزن وارد و از بدن خارج می‌شود که برای پاتولوژی ارسال می‌گردد. به این روش Core Needle Biopsy می گویند.

Vacuum Assisted Biopsy

 این روش برعکس دو روش قبل تنها جنبه تشخیصی ندارد و می‌تواند جنبه درمانی نیز داشته باشد. در این روش کل توده و نه‌ بخشی از آن، به‌وسیله سوزن‌ها خارج می‌شود. عملی بودن این روش به‌ اندازه توده بستگی دارد. در این روش سوزن قطور بوده و کل توده را چرخ و به‌ اندازه‌های کوچک تبدیل می‌کند و تمامی قطعات کوچک خارج می‌شوند. در این روش درصورتی‌ که در پاسخ پاتولوژی ماهیت توده خوش‌خیم گزارش گردد، نیاز به جراحی نخواهد بود. وکیوم بیوپسی یکی از روش‌های جدید و نوین محسوب می‌شود.

آیا انجام بیوپسی با سوزن دردناک است؟

سؤالی که بسیار پرسیده می‌شود، در مورد دردناک بودن روش‌های غیر جراحی بیوپسی است. در پاسخ باید بگوییم معمولاً برای این کار نیاز به بیهوشی نیست زیرا این روش‌ها جز روش‌های غیرتهاجمی محسوب می‌گردد و با یک بی‌حسی موضعی امکان‌پذیر است. بیماران نیز معمولاً راضی بوده و اعتراضی نسبت به دردناک بودن این متدها ندارند. نکته‌ای که لازم می‌دانیم یادآوری کنیم این است که گاهی توده‌ها بزرگ هستند و با دست قابل‌لمس می‌باشند؛ با این‌وجود ترجیح می‌دهیم نمونه‌برداری حتماً با هدایت یک تصویربرداری انجام گیرد تا مطمئن شویم سوزن با هدف گیری دقیقه به مرکز تومور برخورد می‌کند و نمونه از جای مناسب برداشته می‌شود. این امر موجب کاهش پاسخ‌های مثبت کاذب، منفی کاذب و بالا بردن دقت نتیجه حاصله می‌شود.

نمونه برداری یا بیوپسی پستان از طریق جراحی

در روش جراحی بیوپسی دو روش وجود دارد:

 • Excisional Biopsy؛ کل توده خارج می گردد
 • Incisional Biopsy؛ قسمتی از توده برداشته می‌شود

با توجه به شرایط بیمار و توده و پس از معاینات و قضاوت بالینی نوع و روش جراحی برای بیوپسی تعیین می‌گردد.

تکنیک فروزن یا Frozen Fracture چیست؟

در برخی موارد توده بیمار قبل از عمل جراحی اصلی که هدف آن خارج کردن توده یا ضایعه پستان است، تحت هیچ‌یک از روش‌هایی که گفتیم بیوپسی نمی‌شود بلکه بدون بررسی‌های پاتولوژیک و بافت‌شناسی به اتاق عمل منتقل می‌شود و حین عمل توده برداشته‌ شده و برای بررسی پاتولوژیک سریع ارسال می‌شود. در این روش که “فروزن یا Frozen Fraction ” نام دارد بافت ارسالی منجمد شده و برش‌ها عرضی بسیار نازک از آن تهیه می‌شود، این برش‌ها رنگ‌آمیزی و زیر میکروسکوپ توسط متخصص پاتولوژی از دید بافت‌شناسی بررسی می‌گردد و در عرض کمتر از بیست دقیقه نتیجه به جراح اعلام می شود و جراح پستان بر اساس این نتیجه در مورد ادامه جراحی و روش جراحی تصمیم‌گیری می‌کند.لایو دکتر موسی زاده در آپارات

ریسک ها و عوارض احتمالی بیوپسی پستان

اگرچه بیوپسی پستان یک روش تشخیصی نسبتاً ساده و کم ریسک است، اما کلیه فرایندهای جراحی ممکن است ریسک هایی به همراه داشته باشند. عوارض احتمالی بیوپسی پستان عبارتند از:

 • تغییر ظاهر پستان (بسته به حجم بافت استخراج شده)
 • کبودی موضعی پستان
 • التهاب پستان
 • عفونت سینه

این عوارض جانبی معمولاً به صورت موقت هستند و در صورتی که ادامه پیدا کنند، قابل درمان هستند. حتماً دستورالعمل های پزشک خود در خصوص مراقبت های پس از بیوپسی را رعایت کنید. این امر به طور قابل توجهی ریسک بروز عوارض جانبی را کاهش می دهد. عوارض جانبی بیوپسی واقعاً به ندرت اتفاق می افتند. مزیت تشخیص زودهنگام سرطانی بودن توده، بسیار بیشتر از عوارض احتمالی ناشی از نمونه برداری است. هر چقدر سرطان سینه  را زودتر تشخیص دهیم ، روند درمان می تواند سریع تر آغاز گردد و نتیجه درمان مؤثرتر خواهد بود.

خودآزمایی پستان در منزل می‌تواند زودتر شما را از تغییرات بدنتان آگاه کرده و سپس نسبت به درمان بیماری خود اقدام کنید.

آمادگی برای بیوپسی پستان

قبل از انجام نمونه برداری یا بیوپسی پستان، با پزشک خود در خصوص شرایط پزشکی خود صحبت کنید، به خصوص اگر سابق حساسیت یا آلرژی به مواد بیهوشی یا بی‌حسی دارید. علاوه بر این، در صورتی که از داروهای خاصی مانند داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می کنید؛ این مسئله را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

 • MRI حین بیوپسی؛ در صورتی که پزشک شما انجام ام آر آی در حین بیوپسی را تجویز نموده است، او را در خصوص ایمپلنت های الکترونی موجود در بدن خود مانند پیس میکرها آگاه کنید.
 •  بارداری؛در صورتی که باردار هستید و یا احتمال آن را می دهید، این مسئله را به پزشک خود بگویید.

در روز نمونه برداری پستان حتماً یک سوتین مناسب به همراه داشته باشید. ممکن است پس از انجام بیوپسی به شما یک کمپرس سرد بدهند که از التهاب و درد پس از نمونه برداری جلوگیری می کند. سوتین شما در نگه داشتن کمپرس سرد در موضع بیوپسی کمک کننده است.

آیا انجام بیوپسی موجب سرطان می گردد؟

نکته‌ای که باید در این لحظه به آن اشاره‌کنیم، نگرانی است که بر اساس تحقیقات نادرست بیماران و از منابع غیرعلمی و غیرپزشکی برای آن‌ها ایجادشده است. روش‌های بیوپسی که امروزه انجام می‌شوند (خصوصاً بیوپسی تحت هدایت تصویربرداری) در تمام مراکز معتبر دنیا انجام می گردد و هیچ‌گونه ضرر ثابت‌شده‌ای ندارد. به این معنی که بیوپسی نه موجب بدخیم شدن ضایعه خوش‌خیم می‌گردد، نه موجب وخیم شدن شرایط توده بدخیم می‌گردد و نه موجب پخش شدن و متاستاز توده می‌گردد. این عبارت و ادعاها هیچ‌گونه پایه و اساس علمی نداشته و مورد تائید مراکز علمی جهان نیست.

آیا واقعا توده پستانی شبیه تخم مرغ است!؟

گاهی از بیماران می‌شنویم که توده را به تخم‌مرغ تشبیه می‌کنند و ادعا می‌کنند که به آن‌ها گفته‌شده زدن سوزن به توده مانند سوزن زدن به تخم‌مرغ ساختار آن را تخریب می‌کند و موجب انتشار و متاستاز سلول‌های تومور می‌ گردد؛ در پاسخ باید بگویم این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و این تشبیه کاملاً نابجا است.نیدل های بیوپسی یک روکش و کاور دارد که به‌هیچ‌وجه اجازه پخش شدن نمونه را نمی‌دهد.

پس از انجام بیوپسی

احتمالاً شما می توانید پس از انجام نمونه برداری بلافاصله به خانه خود بروید یا فعالیت های روزانه خود را دنبال کنید. نمونه های حاصل از بیوپسی شما برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه پاتوبیولوژی ارسال می گردد و معمولاً ظرف چند روز جواب آن حاضر است. شما باید از موضع نمونه برداری خود با تمیز نگه داشتن و تعویض پانسمان بخوبی محافظت کنید تا از عفونت احتمالی اجتناب گردد. پزشک شما دستورالعمل های لازم برای مراقبت از زخم ناحیه بیوپسی را به شما ارائه می کند. در صورتی که پس از نمونه برداری سینه دچار علائم زیر شدید ، بلافاصله با پزشک خود تماس حاصل کنید:

 • تب بالای 38 درجه
 • قرمزی در ناحیه بیوپسی
 • احساس داغی در ناحیه بیوپسی
 • ترشحات خونی یا چرکی از ناحیه بیوپسیAfter a Breast Biopsy

مزایای انجام بیوپسی پستان با سونوگرافی (تصویربرداری) چیست؟

بیوپسی پستان با استفاده از دستگاه سونوگرافی یا همان Core Needle Biopsy، مزایای زیادی برای شخص بیمار در پی خواهد داشت؛ مخصوصا اگر توسط یک متخصص سونوگرافی ماهر انجام گیرد.

از جمله مزیت های بیوپسی پستان با استفاده از تصویربرداری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شدت تهاجمی بودن عمل بسیار کمتر از جراحی خواهد بود؛ به طوری که عملا جای زخمی به جای نخواهد گذاشت.
 • مدت زمانی که صرف این روش نمونه برداری می شود کمتر از یک ساعت است.
 • این روش نیازی به استفاده از اشعه یونیزه کننده ندارد و از این نظر ایمنی نمونه برداری بیشتر است.
 • به طور دقیق می توان از توده نمونه برداری کرده و خوش خیم یا بدخیم بودن را به شکل دقیقی بررسی نمود.
 • سرعت عمل آن در مقایسه با روش بیوپسی سینه استریوتاکتیک (Stereotactic Biopsy)، بسیار بیشتر بوده و نیازی به تابش اشعه نیست.
 • با دستگاه سونوگرافی می توان جهت و نحوه حرکت سوزن بیوپسی در بافت پستان را به خوبی دنبال کرد. در نتیجه دقت نمونه برداری افزایش می یابد و احتمال آسیب به بافت های دیگر کمتر می شود.
 • این روش برای ارزیابی توده های زیر بازو و یا نزدیک قفسه سینه مناسب تر است؛ چون با روش بیوپسی استریوتاکتیک امکان دسترسی به این نواحی سخت تر می شود.
 • هزینه این روش در مقایسه با جراحی و یا بیوپسی استریوتاکتیک کمتر است.

بیوپسی پستان با استفاده از دستگاه سونوگرافی چه خطراتی می تواند به همراه داشته باشد؟

با اینکه انجام بیوپسی پستان با دستگاه سونوگرافی می تواند بسیار دقیق و کاربردی باشد، اما در مواردی ممکن است مشکلاتی را برای شخص به همراه بیاورد. هر چند این مشکلات به ندرت رخ می دهد، اما در هر حال شناخت خطرات آن لازم است.

برخی از این خطرات عبارت اند از:

 • خونریزی از ناحیه نمونه برداری
 • ایجاد هماتوم یا جمع شدن خون در محل انجام بیوپسی پستان
 • احساس درد در ناحیه تحت بیوپسی که البته با مسکن های تجویز شده یا بدون نسخه قابل رفع است.
 • نفوذ سوزن به درون پوست و بافت می تواند عفونت را در پی داشته باشد؛ هر چند احتمال بروز عفونت در چنین شرایطی حدود یک در هزار است و با آنتی بیوتیک برطرف می شود.
 • در مواردی که توده مورد نظر در عمق سینه قرار گرفته است، وارد شدن سوزن به بافت می تواند به دیواره قفسه سینه نفوذ نماید. در نتیجه امکان بروز مشکل در تنفس و سلامت ریه وجود دارد. البته احتمال بروز چنین حالتی بسیار کم بوده و جای نگرانی نیست.
 • در موارد بسیار محدودی ممکن است بیوپسی پستان با روش Core Needle Biopsy پاسخ مناسبی ندهد و برای تکمیل نتایج حاصل از آن نیاز به روش های تشخیصی دیگر و جراحی باشد.

لازم به یادآوری است که وقوع این خطرات بسیار نادر بوده و اصلا جای نگرانی نیست. همان طور که در بخش قبل گفتیم، این روش بیوپسی پستان مزایای قابل توجهی دارد و می توان به راحتی به آن اعتماد کرد. بنابراین، بهتر است به جای توجه به خطرات نادر این روش به ویژگی ها و مزیت های بالای آن اهمیت داده و به پزشک متخصص خود اعتماد کنید.

جمع بندی

ذکر این نکته حائز اهمیت است که داشتن توده در سینه لزوماً به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست و اصولاً هدف از انجام بیوپسی پستان، درک و تشخیص ماهیت توده های تشخیصی از نظر خوش خیم یا سرطانی بودن آن هاست. در صورتی که در خودآزمایی پستان متوجه توده هایی در سینه خود شدید، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم آزمایشات مربوطه از جمله بیوپسی برای شما تجویز گردد.

سلامتی شما دغدغه اصلی ماست. خواهشمندیم اطلاعات خود را از منابع موثق کسب کنید و جستجوی اولیه گوگل را منبع اطلاعات پزشکی خود قرار ندهید. جهت دسترسی به راه‌ های ارتباطی و دریافت مشاوره آنلاین رایگان با دکتر فرهاد موسی زاده  متخصص پستان در تهران  به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

برای مشاوره با دکتر فرهاد موسی زاده کافیست از طریق صفحه نوبت دهی ما اقدام نمایید. دکتر فرهاد موسی زاده فوق تخصص سرطان سینه در تهران است و شما می‌توانید از مشاوره حضوری با ایشان بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

پیمایش به بالا

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.