امروزه برای راحت شدن از موهای زائد زیر بغل و نواحی پستان از روش لیرز استفاده می‌ شود. استفاده از لیزر موثرترین و مطمئن ترین روش جهت حذف دائمی موهای زائد می‌ باشد. از آنجایی که اکثر روش‌ های زیباسازی و درمانی، هر میزان هم ایمن و کم تهاجم باشند، استفاده از آن ها عوارضی نیز با خود بدنبال خواهد داشت. در این مقاله به بررسی عوارض لیزر موهای زائد نواحی زیر بغل و پستان  و ارتباط آن با سرطان خواهیم پرداخت.

ارتباط لیزر و سرطان سینه

آیا لیزر زیر بغل و نواحی پستان باعث افزایش احتمال سرطان پستان می‌ شود؟

برای بیشتر افراد، لیزر موهای زائد روشی قابل اطمینان برای حذف موها در مکان های ناخواسته به طور دائمی یا به مدت طولانی است. اکثر این افراد از این موضوع اطلاع دارند که لیزر موهای زائد قابل تحمل و بی خطر است. با این حال ممکن است برای بعضی از افراد در استفاده از این روش عوارض جانبی مشاهده گردد یکی از نگرانی ها ارتباط سرطان و انجام لیزر است. برخی نگران سرطان زا بودن لیزر موهای زائد هستند و برخی بعد  از درمان سرطان سینه و سرطان های دیگر در استفاده از لیزر مردد هستند به گفته دکتر موسی زاده جراح و متخصص سینه پس از شکست سرطان پستان، بیماران وارد مرحله ای می گردند که حتی در بسیاری از امور روزمره مانند استفاده از وسایل آرایشی بهداشتی مردد می گردند و نیاز به مشاوره دارند. برای مطالعه دلنوشته بیمارانی که سرطان را شکست داده اند می توانید به بخش یک مبارز یک قهرمان سایت و یا اینستاگرام دکتر موسی زاده مراجعه نمایید. علاوه بر این حساسیت های موضعی به لیزر نیز وجود دارد در این مواقع یک متخصص پوست می تواند پیش از انجام این عمل در بخش دیگری از پوست، بازخورد واکنش استفاده از لیزر را در ناحیه مورد نظر آزمایش کند. از این رو کسانی که به دنبال لیزر موهای زائد هستند باید توجه داشته باشند که از یک متخصص واجد شرایط استفاده کنند.

روش کار لیزر جهت حذف موهای زائد نواحی زیر بغل و پستان

در این روش یک پزشک توسط یک پرتو نور متمرکز (لیزر) موهای زائد زیر بغل  را  از بین می روند. لیزر موهای زائد نوری (انرژی جهت حذف موهای زائد) ساطع می کند که بوسیله  رنگدانه (ملانین) موجود در مو جذب می شود. انرژی که بصورت نور از لیزر منتشر شده به گرما تبدیل شده و به کیسه های لوله ای شکل موجود در ریشه های پوست که منجر به رشد مو می شوند آسیب می رساند  با این مکانیسم باید در نظر داشت اشتباه نادرست یا دستگاه نامناسب می تواند موجب آسیب سلول های دیگر بافت های بدن شود این به معنی ایجاد سرطان نیست اما سرطان های مختلف مانند سرطان سینه نیز در اثر یک اختلال در عملکرد سلولی و تکثیر DNA ایجاد می شوند پس انجام صحیح لیزر و پرهیز از آسیب رساندن به بافت ها مهم است.

اقدامات لازم قبل از عمل لیزر موهای زائد زیر بغل و نواحی پستان

  1. مشورت کردن با پزشک تا تعیین شود که آیا این گزینه درمانی برای شما مناسب می باشد یا خیر.
  2. بررسی سابقه پزشکی از جمله سابقه اختلالات پوستی یا زخم، بررسی پروسه درمانی بیماران دچار کنسر برست و تداخلات دارویی مانند مصرف داروهای ضد التهاب و یا آسپیرین و یا  شیمی درمانی آن ها با لیزر

آیا لیزر موهای زائد زیر بغل و ناحیه پستان دردناک است؟

پوست آسیب دیده ممکن است پس از چند روز بعد از عمل، شبیه به آفتاب سوختگی قرمز شود ولی جای نگرانی ندارد چرا که این عمل معمولا دردناک نمی باشد.

لیزر موهای زائد زیر بغل و ناحیه پستان دردناک است؟

آیا از لیزر موی زائد باید بترسیم؟ | دو افسانه در مورد استفاده از لیزر موهای زائد

دو افسانه بی اساس در مورد لیزر موهای زائد در نواحی زیر بغل  وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

افسانه لیزری شماره یک: آیا لیزر زیر بغل و نواحی پستان باعث افزایش احتمال سرطان پستان می‌ شود؟

این افسانه که عمل لیزر موهای زائد منجر به سرطان پستان می شود بی اساس است. لیزرها بطور خاص جهت نفوذ به سلول های پوست و برخورد به فولیکول های مو در اعماق پوست طراحی شده اند. این لیزرها تابش و طول موج کمی دارند از این رو برای سلول های  نواحی تناسلی برای بانوان  مضر نمی باشند. تاکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند لیزر موهای زائد سبب سرطان پستان یا سرطان پوست می شود، اما همانطور که اشاره شد افرادی که سابقه سرطان پستان داشته اند و یا در حال درمان این بیماری هستند از جهت تحریک بافت و مصرف داروهای خاص، قبل از انجام لیزر با پزشک مشورت نمایند.

دکتر موسی زاده جراح پستان: با توجه به اینکه عمق نفوذ لیزر زیاد نمی باشد از این رو معمولا اثری بر روی نسج پستان نمی تواند بگذارد.

در مورد احتمال سرطان زا بودن لیزر موهای زائد اطراف سینه و پستان باید گفت: باتوجه به اینکه عمق نفوذ لیزرها پایین است تا به امروز هیچ آزمایشی صورت نگرفته است که اثبات کند ارتباطی بین عمل لیزر موهای زائد و بیماری های پستان که منجر به سرطان پستان شود وجود دارد.

در ادامه این جراح و متخصص سرطان سینه در مورد اصلاح موهای زیر بغل و احتمال تحرک غده های زیربغل که منجر به سرطان پستان می شود افزود: در مواقعی که لیزر موهای زائد، اپیلاسیون و روش های مشابه آن به شکل غیربهداشتی انجام شود احتمال عفونت ناحیه پوست زیر بغل را افزایش می دهد.

وی در پایان تاکید داشت: بزرگ شدن غده های لنفاوی در اثر عفونت در ناحیه پوست زیر بغل صورت می گیرد که امکان دارد این ذهنیت را ایجاد کند که بیماری در پستان وجود دارد از این رو تشخیص پزشک را با مشکل مواجه می کند ولی خود این مشکل سبب ایجاد سرطان نمی شود.

افسانه لیزری شماره دو: آیا لیزر موهای زائد باعث ناباوری می شود؟

باز هم هیچ مدرکی وجود ندارد که لیزر موهای زائد سبب ناباوری شود چراکه این لیزرها تنها به پوست نفوذ کرده و بدلیل انرژی پایین به اندام دیگر نمی رسند و اثری بر آن ها ندارند. جالب است بدانید که این لیزرها حتی برای ناحیه های حساس از قبیل کشاله ران نیز مضر نمی باشد.

کلام آخر

افرادی که  نگران سرطان سینه و عوارض لیزر در بیماری های پستان و عفونت های پستانی هستند باید قبل از انجام این عمل با یک متخصص پستان مشورت نمایند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۲ از ۵
از مجموع ۵ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.