فیبروآدنوم پستان چیست ؟

فیبروآدنوم-پستان-چیست

فیبروآدنوم ها توده های پستانی جامد و غیر سرطانی هستند که معمولاً در خانم های جوان بین پانزده الی سی و پنج سال مشاهده می شوند. فیبروآدنوم ممکن است به صورت نرم ، سخت ، و یا لغزنده احساس شود و معمولاً شکل قابل توصیفی دارد. این توده معمولاً بدون درد است و هنگام معاینه مثل یک تیله زیر پوست به آسانی حرکت می کند. فیبروآدنوم ها اندازه های متفاوتی دارند و سایز آن ها می تواند به طور خود به خود بزرگ یا کوچک شود.

فیبروآدنوم پستان در بین شایع ترین توده های غیر سرطانی در زنان قرار می گیرند. درمان آن ها با نظارت به منظور مشاهده تغییرات در اندازه شروع می شود و در صورت لزوم ، برای برداشتن آن ها از تکنیک های جراحی استفاده می شود.

نشانه های فیبروآدنوم پستان

نشانه-های-فیبروآدنوم-پستان

فیبروآدنوم ها توده های جامدی هستند که معمولاً :

 • گرد هستند و مرز آن ها به راحتی از طریق لمس قابل تشخیص است.
 • در هنگام لمس یا معاینه فیزیکی به راحتی زیر پوست حرکت می کنند.
 • می توانند حالتی سخت و یا لزج داشته باشند.
 • و معمولاً به ندرت باعث ایجاد درد در پستان می شوند.

فیبروآدنوم پستان ممکن است در یک سینه و یا هر دو سینه مشاهده شود. در یک فرد سالم، معمولاً توده هایی در بافت پستان مشاهده می شوند. از آنجایی که توده های مشاهده شده در پستان به ندرت به تنهایی از نشانه های سرطان هستند، در صورتی که با علائم زیر مواجه شید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • یک توده مشکوک جدید در سینه خود شناسایی کرده اید.
 • ظاهر پستان های شما دچار تغییر شده است.
 • توده ای که قبلاً در پستان خود تشخیص داده بودید رشد کرده است و به راحتی قابل لمس و تفکیک از بافت اطراف خود است.

علل ایجاد فیبروآدنوم پستان

علت بروز فیبروآدنوم پستان هنوز شناخته شده نیست با این حال ممکن است ارتباطی با هورمون های جنسی زنانه داشته باشد. فیبروآدنوم معمولاً در سال هایی که زنان احتمال باروری بیشتری دارند بروز می کند و در صورت بارداری و یا استفاده از هورمون تراپی ممکن است اندازه آن بزرگ شود. پس از طی دوران یائسگی و کاهش سطح هورمون استروژن ، اندازه فیبروآدنوم نیز ممکن است کاهش پیدا کند.

انواع فیبروآدنوم های پستان

انواع-فیبروآدنوم-های-پستان

انواع فیبرو آدنوم را می توان در گروه های زیر جای داد:

فیبرو آدنوم معمولی: این فیبروآدنوم ها از بافت خود تشکیل شده و معمولا تغییر شکل نداده و ثابت هستند.

فیبروآدنوم کمپلکس: زمانی ست که فیبروآدنوم علاوه بر بافت فیبروم دارای ضایعه دیگری نیز باشد، به آن فیبروآدنوم کمپلکس گفته خواهد شد: مانند کیست یا سلول های غیرطبیعی یا به همراه آدنوز در این مواقع به آن ها فیبروآدنوم های کمپلکس گفته می شود و بهتر است که جراحی شده و خارج شوند.

فیبروآدنوم جاینت: فیبروآدنوم های بسیار بزرگ و بزرگتر از 5 سانتی متر که باید حتما برداشته شوند را فیبرو آدنوم های جاینت می گویند.

در نظر داشته باشید تومورهای خوش خیم و حتی تومورهای بدخیم ممکن است زمانی که سطح هورمون ها در بدن بالا می رود (مثلا در دوران بارداری و در آن دسته از افرادی که هورمون زنانه مصرف می کنند) رشد داشته باشند. بنابراین افرادی که تصمیم به بارداری دارند و دارای فیبرو آدنوم های کوچک هستند، بهتر است پیش از بارداری نسبت به خارج کردن آن ها اقدام کنند؛ زیرا ممکن است در طول بارداری به شدت بزرگ شوند. یا همین طور افرادی که باید هورمون زنانه مصرف کنند، غالبا با رشد فیبرو آدنوم ها روبرو خواهند بود.

به هر ترتیب لازم به یادآوری است که در اغلب مواقع این فیبروآدنوم ها نگران کننده نبوده و نیازی به اقدامی ندارد.

آیا فیبروآدنوم پستان خطرناک است؟

اغلب توده های فیبروآدنوم پستان تأثیری روی احتمال بروز سرطان سینه ندارند. با این حال ، در صورتی که فردی دچار فیبروآدنوم از نوع کمپلکس و یا تومور فیلودز باشد ممکن است کمی ریسک ابتلا به سرطان سینه در او افزایش پیدا کند.

روش های تشخیص فیبروآدنوم پستان

تشخیص-فیبروآدنوم-پستان

در طول معاینه کلینیکی پستان ، پزشک شما هر دو سینه را به منظور تشخیص توده ها و یا هر مشکل دیگری با دقت بررسی و معاینه می کند. برخی از فیبروآدنوم ها خیلی کوچک تر از آن هستند که بتوان آن ها را لمس کرد. در نتیجه ، می توان تنها آن ها را از طریق روش های تصویربرداری تشخیص داد. در صورتی که شما توده پستانی قابل لمس دارید ، پزشک شما ممکن است آزمایشات به خصوصی بسته به سن و ویژگی های توده تشخیص داده تجویز کند.

 • ماموگرافی تشخیصی : ماموگرافی با استفاده از پرتوهای تضعیف شده اشعه ایکس ، تصاویری از نواحی مشکوک بافت پستان تولید می کند. فیبروآدنوم در ماموگرافی پستان به شکل یک توده با لبه های گرد و نرم مشاهده می شود که به راحتی نسبت به بافت اطراف قابل تشخیص است.
 • سونوگرافی پستان : این تکنولوژی با استفاده از امواج صوتی ، تصاویری از بافت درونی پستان تولید می کند. پزشک شما ممکن است سونوگرافی پستان را در کنار ماموگرافی تشخیصی تجویز کند تا به شناخت بهتری نسبت به ماهیت توده تشخیص داده شده دست پیدا کند. از طریق سونوگرافی می توان فهمید که آیا توده موجود در سینه منسجم و جامد است و یا درون آن تو خالی یا پر از مایع (کیست) است.
 • آسپرسیون با سوزن ظریف : در این روش با استفاده از یک نیدل مخصوص بسیار باریک ، پزشک سعی می کند محتویات موجود در توده پستانی را خارج کند. در صورتی که مایع از دورن توده خارج شود ، احتمال وجود فیبروآدنوم یا توده های دیگر به غیر کیست رد می شود.
 • Core needle biopsy: در این روش رادیولوژیست با کمک سونوگرافی اقدام به برداشتن نمونه های سلولی از بافت توده و بافت های سالم مجاور آن می کند و آن را به منظور بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می کند.

آیا فیبروآدنوم پستان نیاز به عمل جراحی دارد؟

اصولا تعداد زیادی از فیبروآدنوم ها نیازی به جراحی نخواهند داشت. به عبارتی مایل به جراحی کردن فیبروآدنوم هایی هستیم که اندازه آن ها بزرگ تر از 2.5 سانتی متر تا 3 سانتی باشد. همچنین فیبروآدنوم هایی که بیوپسی شده و یافته های مشکوکی در آن ها دیده شده یا تغییراتی به نفع تومور فیلوده دارند، باید جراحی شوند.

همین طور افرادی که پرخطر در مورد سرطان هستند و بستگان درجه یک آن ها به سرطان پستان مبتلا بوده اند، تصمیم به جراحی در مورد آن ها گرفته می شود.

البته خواست بیمار هم بسیار مهم است. بسیاری مواقع بیمار خود اصرار به بیرون آوردن توده دارد و در این مواقع نیز بنا به خواست بیمار جراحی صورت می گیرد. اما به طور کلی بسیاری از مواقع نیازی به جراحی وجود ندارد. به خصوص فیبرو آدنوم های کوچک و آن های که طی سونوگرافی و معاینه تغییر ظاهر نداشته اند، نیازی به جراحی نخواهند داشت.

دقت داشته باشید که فیبروم ها سرطانی نیستند و ارتباطی با سرطان پستان ندارند. بنابراین نیازی به نگرانی خاص در مورد آن ها وجود ندارد. البته باید حتما معاینه پزشکی و پیگیری های لازم در خصوص این موارد صورت بگیرد.

بیشتر فیبروآدنوم ها حالت تیپیک دارند و معمول هستند، حاشیه های منظم داشته و به صورت گرد یا بیضی شکل دیده می شوند. اما تغییرات بدخیمی در این فیبرو آدنوم ها بسیار نادر است و جای نگرانی نیست.

جراحی به منظور درمان فیبروآدنوم پستان

در صورتی که نتایج تصویربرداری ها و آزمایشات دیگر در طول زمان مشخص کند که توده فیبروآدنوم به حدی در حال رشد است که ممکن است سبب بروز عارضه هایی در فرد شود ، پزشک معالج جراحی را به منظور درمان فیبروآدنوم پستان توصیه می کند.  روش هایی که برای حذف فیبروآدنوم استفاده می شوند عبارتند از :

 • لامپکتومی : در این روش ، جراح توده فیبروآدنوم و بخشی از بافت مجاور پستان را خارج می کند و آن را برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارسال می کند.
 • کریوبلاسیون (cryoblation) : در این روش پزشک یک ابزار باریک و شبیه به گرز که نام کریوپروب را از طریق پوست وارد فیبروآدنوم می کند و سپس با استفاده از گاز ، بافت توده فیبروآدنوم منجمد شده و تخریب می شود.

سخن پایانی

امکان بازگشت توده های فیبروآدنوم پس از جراحی وجود دارد. بنابراین ، در صورتی که پس از طی فرایند درمان با توده های پستانی مواجه شدید ، ضروری است که به پزشک خود مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایشات مخصوص ، در خصوص سرطانی یا غیر سرطانی بودن توده پستانی شما اظهار نظر کند. دکتر فرهاد موسی زاده ، جراح و متخصص پستان با سال ها سابقه در انجام انواع جراحی های زیبایی و درمانی پستانی آماده ارائه مشاوره و خدمات درمانی به منظور درمان انواع عارضه های سرطانی یا غیر سرطانی پستان می باشند.

منبع

The last comment needs to be approved.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
©تمامی حقوق متعلق به وب سایت دکتر موسی زاده می باشد.