فیبروآدنوم پستان چیست ؟

فیبروآدنوم شایع ترین تومور خوش خیم پستان است. فیبرو آدنوم ها در هر سنی در خانم ها ممکن است دیده شوند. اما معمولا این فیبروم ها بین 15 سالگی تا 50 سالگی دیده می شوند؛ یعنی از سنین ابتدای بلوغ تا زمان یائسگی شایع تر هستند و معمولا بعد از یائسگی چون سطح هورمون های زنانه افت می کند، ممکن است که فیبروآدنوم ها کوچک شده یا حتی در برخی از موارد از بین بروند. در ادامه خواهید خواند:

fibroadenoma

آیا فیبروآدنوم خطرناک است؟

فیبرو آدنوم ترکیبی از دو واژه فیبروم و آدنوم است. فیبروم بافت فیبروز و بافت همبند سفت بوده و آدنوم بافت غددی است. به عبارتی فیبرو آدنوم تشکیل شده از فیبروم و آدنوم

همان طور که گفتیم این فیبروم ها اغلب در سنین بین 15 تا 50 سالگی در پستان دیده می شوند، اما در سنین بالاتر نیز وجود آن ها غیر ممکن نیست و تنها با احتمال کم همراه است.

فیبرو آدنوم ها ممکن است رشد کرده، ممکن است در مواردی کوچک شده و در مواردی هم حتی از بین بروند. پس احتمال از بین رفتن آن ها نیز وجود دارد. جراحان پستان معمولا در سنین پایین تر یعنی در سنین نوجوانی سعی بر عدم جراحی این فیبروم ها دارند، مگر آن که سایز آن ها بسیار بزرگ باشند. زیرا در صورتی که در سنین پایین جراحی شوند، ممکن است که رشد پستان مختل شده و رشد طبیعی نداشته باشند.

مقاله مفید :  هیدرآدنیت چرکی پستان چیست؟
fibroadenoma

آیا فیبروآدنوم پستان نیاز به عمل جراحی دارد؟

اصولا تعداد زیادی از فیبروآدنوم ها نیازی به جراحی نخواهند داشت. به عبارتی مایل به جراحی کردن فیبروآدنوم هایی هستیم که اندازه آن ها بزرگ تر از 2.5 سانتی متر تا 3 سانتی باشد. همچنین فیبروآدنوم هایی که بیوپسی شده و یافته های مشکوکی در آن ها دیده شده یا تغییراتی به نفع تومور فیلوده دارند، باید جراحی شوند.

همین طور افرادی که پرخطر در مورد سرطان هستند و بستگان درجه یک آن ها به سرطان پستان مبتلا بوده اند، تصمیم به جراحی در مورد آن ها گرفته می شود.

البته خواست بیمار هم بسیار مهم است. بسیاری مواقع بیمار خود اصرار به بیرون آوردن توده دارد و در این مواقع نیز بنا به خواست بیمار جراحی صورت می گیرد. اما به طور کلی بسیاری از مواقع نیازی به جراحی وجود ندارد. به خصوص فیبرو آدنوم های کوچک و آن های که طی سونوگرافی و معاینه تغییر ظاهر نداشته اند، نیازی به جراحی نخواهند داشت.

دقت داشته باشید که فیبروم ها سرطانی نیستند و ارتباطی با سرطان پستان ندارند. بنابراین نیازی به نگرانی خاص در مورد آن ها وجود ندارد. البته باید حتما معاینه پزشکی و پیگیری های لازم در خصوص این موارد صورت بگیرد.

بیشتر فیبروآدنوم ها حالت تیپیک دارند و معمول هستند، حاشیه های منظم داشته و به صورت گرد یا بیضی شکل دیده می شوند. اما تغییرات بدخیمی در این فیبرو آدنوم ها بسیار نادر است و جای نگرانی نیست.

انواع فیبروآدنوم های پستان

انواع فیبرو آدنوم را می توان در گروه های زیر جای داد:

مقاله مفید :  هر آنچه لازم است درمورد ماموپلاستی بدانید.

فیبرو آدنوم معمولی: این فیبروآدنوم ها از بافت خود تشکیل شده و معمولا تغییر شکل نداده و ثابت هستند.

فیبروآدنوم کمپلکس: زمانی ست که فیبروآدنوم علاوه بر بافت فیبروم دارای ضایعه دیگری نیز باشد، به آن فیبروآدنوم کمپلکس گفته خواهد شد: مانند کیست یا سلول های غیرطبیعی یا به همراه آدنوز در این مواقع به آن ها فیبروآدنوم های کمپلکس گفته می شود و بهتر است که جراحی شده و خارج شوند.

فیبروآدنوم جاینت: فیبروآدنوم های بسیار بزرگ و بزرگتر از 5 سانتی متر که باید حتما برداشته شوند را فیبرو آدنوم های جاینت می گویند.

در نظر داشته باشید تومورهای خوش خیم و حتی تومورهای بدخیم ممکن است زمانی که سطح هورمون ها در بدن بالا می رود (مثلا در دوران بارداری و در آن دسته از افرادی که هورمون زنانه مصرف می کنند) رشد داشته باشند. بنابراین افرادی که تصمیم به بارداری دارند و دارای فیبرو آدنوم های کوچک هستند، بهتر است پیش از بارداری نسبت به خارج کردن آن ها اقدام کنند؛ زیرا ممکن است در طول بارداری به شدت بزرگ شوند. یا همین طور افرادی که باید هورمون زنانه مصرف کنند، غالبا با رشد فیبرو آدنوم ها روبرو خواهند بود.

به هر ترتیب لازم به یادآوری است که در اغلب مواقع این فیبروآدنوم ها نگران کننده نبوده و نیازی به اقدامی ندارد.

fibroadenoma

روش های درمان فیبرو آدنوم ها

یکی از بهترین روش ها برای حذف فیبرو آدنوم ها، جراحی است که در مواقعی توصیه خواهد شد. روش های دیگر وکیوم است که با هدایت سونوگرافی انجام شده و فیبروآدنوم های کوچک و ریز را از بین می برد. کرایو نیز روش غیررایج دیگر است که به وسیله آن فیبرو آدنوم ها فریز شده و به حذف آن  کمک می کند.

مقاله مفید :  پروتز پستان و 17 سوال رایج پروتز سینه

به هر ترتیب لازم است که حتما به جراح پستان مراجعه شده و پس از معاینه در مورد سرنوشت آن تصمیم گیری شود. برای مشاوره غیر حضوری با دکتر فرهاد موسی زاده جراح پستان و دسترسی به راه های ارتباطی به صفحه تماس با دکتر مراجعه نمایید.
در صورت تمایل می توانید فایل پی دی اف این مقاله رو از اینجا دانلود کنید.

پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *