جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تتو پستان بعد از سرطان چگونه انجام می‌شود

تتو پستان بعد از سرطان سینه

بسیاری از افراد می‌توانند بر سرطان سینه غلبه کنند؛ اما مجبورند جراحی ماستکتومی یا برداشتن سینه انجام دهند. در این جراحی بخشی یا تمام بافت پستان‌ها برداشته می‌شود. این برای خانم‌ها که سینه‌هایشان بخشی از زیبایی اندام‌هایشان را تشکیل می‌دهد، اهمیت بسیاری دارد. حذف پستان‌ها ممکن است در برقراری روابط و اعتماد به نفس آن‌ها مشکل ایجاد کند. یکی از راهکارهای ارائه شده، تتو پستان بعد از سرطان است. تتو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و کمک می‌کند که افراد بخشی از زیبایی اندامشان را بازگردانند. در این مقاله توضیحاتی در مورد تتو درمانی یا تتو نیپل آرئول بعد از سرطان سینه ارائه داده‌ایم در واقع این روش تتو نبوده و تنها ظاهری شبیه تتو دارد و اسم صحیح آن میکروپیگمنشن (micropigmentation) است.

در ادامه درباره تتو پستان بعد از سرطان خواهید خواند:

تتو پستان بعد از سرطان چیست؟

برخی از خانم‌ها بعد از بهبود سرطان تتوهایی را روی یک یا هر دو سینه خود ایجاد می‌کنند. به همین دلیل آن را تتو ماستکتومی نیز می‌نامند. اما به طور کلی بعد از هر نوع جراحی سینه مانند جراحی‌هایی که در آن‌ها فرم سینه تغییر نمی‌کند یا بعد از متدهای بازسازی سینه‌ها نیز می‌توان تتو انجام داد. به طور کلی تتوهایی که بعد از بهبود سرطان زده می‌شوند را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول تتوهای تزئینی هستند که به کمک آن‌ها طرح‌هایی روی سینه زده می‌شود. دسته دوم نیز با نام تتو نیپل آرئول (نوک سینه) شناخته می‌شوند که نام صحیح آن ( میکروپیگمنشن نیپل-آرئول) است. دسته دوم به عنوان یک روش مدیکال در نظر گرفته شده است و باید توسط اپراتورهای متخصص در این حوزه انجام شود.

تتو پستان بعد از سرطان چیست؟

تتو نیپل آرئول پستان بعد از درمان سرطان پستان یک روش زیبایی (آرایشی) است که به صورت نیمه دائمی انجام می‌شود. یعنی در بازه‌های زمانی طولانی مدت به تمدید نیاز خواهد داشت. به کمک این روش می‌توانید ظاهری مانند فرم طبیعی نیپل آرئول داشته باشید. این خالکوبی‌ها به صورت سه بعدی انجام می‌شوند و به همین دلیل ظاهری طبیعی دارند البته ظاهر برجسته نوک پستان در عمل بازسازی سینه توسط جراح حاذق سرطان سینه ساخته می شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سایت breastcancernow را مطالعه کنید.

چه افرادی به تتو پستان بعد از سرطان نیاز دارند؟

برخی از افرادی که تحت عمل قرار می‌گیرند، نوک سینه و هاله اطراف آن را از دست نمی‌دهند. این موضوع به فرم پستان‌ها، محل سرطان و میزان گسترش آن بستگی دارد. آن‌ها نیازی به تتو نخواهند داشت. اما گروهی دیگر در طی عمل جراحی نوک سینه و هاله اطراف آن را از دست می‌دهند. به همین دلیل برخی از آن‌ها برای جراحی‌های ترمیم و بازسازی سینه‌ها اقدام می‌کنند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که این نوع روش‌های درمانی در بازسازی رنگ و ظاهر نیپل آرئول تأثیری ندارد. بنابراین بعد از آن نیز همچنان سینه شما فرم طبیعی نخواهد داشت و نیاز به متدهای دیگری دارید. خالکوبی نوک سینه‌ها یا میکروپیگمنتاسیون می‌تواند به شما در به دست آوردن فرم طبیعی پستان کمک کند.

میکروپیگمنشن نیپل آرئول چگونه انجام می‌شود؟

تتو پستان بعد از سرطان می‌تواند توسط پزشک، پرستار، اپراتور میکروپیگمتیشن یا یک آرتیست تتوکار متخصص در این زمینه که مجوزهای لازم را دارد، انجام شود. بهتر است این کار را به پزشک خود واگذار کنید. اگر خود پزشک این کار را انجام نمی‌دهد، از او بخواهید که بهترین شخص در این زمینه را به شما معرفی کند. بعد از انتخاب متخصص باید در مورد جایگاهی که قصد دارید روی آن تتو انجام شود و اندازه تتو تصمیمگیری کنید.

تتو پستان بعد از سرطان سینه

برای تتو پستان بعد از سرطان سینه متخصص از یک سوزن حاوی رنگدانه استفاده می‌کند. این سوزن به صورت نوسانی کار می‌کند. سپس به آرامی آن را وارد پوست می‌کند و رنگدانه‌ها به زیر پوست تزریق خواهند شد. بعد از پایان روی سینه‌های بیمار فرمی شبیه به نوک پستان واقعی خواهد بود. البته از نظر جنس یا برجستگی واقعا نیپل آرئول بازسازی نمی‌شود حتی در عمل بازسازی پستان و کارکرد فیزیولوژیک مانند شیردهی نخواهد داشت اما از نظر ظاهری کاملا شبیه به آن است. دستگاه‌های تتوی زیبایی با تتوی مدیکال میکروپیگمنتاسیون متفاوت است. میکروپیگمنتیشن با وارد کردن رنگ‌های معدنی ضدحساسیت در زیر پوست با کمک سوزن‌های بسیا ریز و باریک انجام می‌شود. رنگ در واقع وارد دومین لایه از پوست می‌شود. این روش با تاتوهای آرایشی متفاوت است و روشی است مبتنی بر اصول علم پزشکی که با استفاده از دستگاه‌های میکروپیگمنتیشن و وسایل استریل استفاده می گردد. از مهم ترین تفاوت‌های آن این است که در میکروپیگمنتیشن از پیگمنت‌هایی استفاده می‌شود که با جوهر تاتو تفاوت دارند. در میکروپیگمنتیشن، فرایند انجام این کار، کمتر از تاتو، تهاجمی است.

در مورد بازسازی نوک پستان در مطلب دیگری با جزییات بیشتری توضیح دادیم.

چگونه برای تتو پستان بعد از سرطان سینه آماده شویم؟

تتو آرتیست شما را در زمینه اقداماتی که پیش از خالکوبی باید انجام دهید، راهنمایی می‌کند. اما به طور کلی کارهای زیر باید انجام شوند.

 • قبل از خالکوبی دوش بگیرید.
 • هیچ ماده‌ای از قبیل لوسیون، کرم، نرم کننده و… را روی پوست خود و به خصوص ناحیه سینه نزنید.
 • یک سوتین یا پیراهن تنگ بپوشید تا بعد از انجام تتو، پانسمان را در جای خود نگه دارد.
 • ممکن است نیاز باشد لباس خود را با یک ردای بلند و گشاد عوض کنید.

بعد از انجام این اقدامات، پزشک یا متخصص خالکوبی ناحیه مورد نظر را ضد عفونی می‌کند و اقدامات لازم برای تتو پستان بعد از سرطان سینه را انجام می‌دهد. طرح تتو از پیش تعیین شده است. بنابراین تنها کاری که هنگام عمل باید انجام دهید، این است که آرام بخوابید. بعد از پایان سطح تتو با ژل مخصوص یا وازلین چرب و سپس پانسمان می‌شود.

آیا تتو دردناک است؟

تتو سینه بعد از سرطان سینه

ماستکتومی به عصب‌های سینه آسیب می‌رساند و بسیاری از آن‌ها از کار می‌افتند. به همین دلیل افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند، هنگام خالکوبی درد کم‌تری احساس می‌کنند. میزان درد در هر شخص متفاوت است. اما به طور کلی سینه‌های بازسازی شده مانند سینه‌های معمولی حساس نیستند. بنابراین این تتو پستان بعد از سرطان به اندازه خالکوبی‌های معمولی دردناک نیست. احساس سوزن سوزن شدن یک حس ناخوشایند طبیعی است که هنگام تتو وجود دارد. به همین دلیل ممکن است ۴۵ تا ۶۰ دقیقه قبل از انجام تتو، از ژل‌های بی‌حسی استفاده شود. بیمارانی که از پروتز سینه استفاده کرده‌اند، ممکن است در روند کار احساس کنند که پروتز‌های سینه‌هایشان لرزش دارد.  میزان حس ناخوشایند در میکروپیگمنشن کمتر از تتو بوده و این روش کمتر تهاجمی نسبت به تتو محسوب می شود.

بعد از تتو چه انتظاراتی داشته باشیم و چه اقداماتی انجام دهیم؟

بعد از تتو چه انتظاراتی داشته باشیم و چه اقداماتی انجام دهیم؟

جای تتو پستان بعد از سرطان سینه ممکن است تا چند روز ملتهب باشد. اما بعد از ده روز بهبود پیدا می‌کند. ممکن است شخص بعد از تتو موارد زیر را تجربه کند.

 • تورم یا قرمزی پوست که بعد از یک الی دو روز از بین می‌رود.
 • پوسته پوسته شدن ناحیه تتو شده. دقت کنید که این روند طبیعی بهبود است. شما هرگز نباید به آن دست بزنید، بخارانید یا پوسته‌ها را بکنید. چرا که این کار باعث خروج رنگدانه‌ها از زیر پوست می‌شود. همچنین با دستکاری احتمال عفونت بیشتر خواهد شد.
 • ناحیه تتو باید تمیز نگه داشته شود.
 • بعد از دوش گرفتن ناحیه تتو پستان بعد از سرطان باید با دستمال نرم و تمیز یا گاز استریل خشک شود.
 • ممکن است پزشک به مدت چند روز داروهای آنتی باکتریال برای استعمال تجویز کند.
 • تا دو هفته بعد از تتو رفتن به سونا، جکوزی و استخر ممنوع است.
 • تا دو هفته آفتاب نگیرید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله سایت pmuhub را بخوانید.

جمع بندی

روند انجام تتوهای تزئینی که شامل طرح‌هایی چون گل، پرنده و… هستند نیز تقریبا به همین صورت است. البته این نوع تتو پستان بعد از سرطان توسط پزشک یا پرستار انجام نمی‌شود و کار تتو آرتیست‌هاست. دکتر فرهاد موسی زاده یکی از باتجربه ترین جراحان ایران هم از لحاظ تعداد بیماران و هم ازلحاظ متدهای جراحی در عمل بازسازی سینه پس از سرطان  هستند. در صورتی که سوالی در زمینه میکروپیگمنشن یا سایر عمل‌های زیبایی بعد از درمان سرطان دارید، می‌توانید با ایشان مشاوره داشته باشید. راه‌های ارتباط با دکتر موسی زاده و رزرو زمان مشاوره در سایت درج شده است.

بازسازی پستان یک کار تخصصی و جز عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود که تاثیر زیادی را در سلامت روانی بیمار دارد.

برای مشاوره با دکتر فرهاد موسی زاده کافیست از طریق صفحه نوبت دهی ما اقدام نمایید. دکتر فرهاد موسی زاده فوق تخصص سرطان سینه در تهران است و شما می‌توانید از مشاوره حضوری با ایشان بهره مند شوید.

دکتر فرهاد موسی زاده
دکتر فرهاد موسی زاده

متخصص و جراح پستان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *

بازسازی پستان به طور معمول همزمان با برداشتن پستان یا پس از آن و یا در آینده انجام می‌شود. راه‌‌‌‌‌‌‌های بسیاری برای بازسازی پستان وجود دارد که می تواند شامل کاشت (ایمپلنت)، ترمیم با برداشتن بافت از دیگر قسمت های بدن جهت جراحی بازسازی پستان استفاده کند. نوع بازسازی بستگی به سن، مشخصات بدن و نوع جراحی‌‌‌‌‌‌‌ دارد. بازسازی پستان با تکنیک های جراحی پلاستیک بیشماری قابل انجام است که ایجاد پستان به نسبت طبیعی از نظر شکل ، ظاهر و سایز بدنبال برداشتن پستان منجر می شود.

تصمیم گیری برای انتخاب هر روش درمانی بر اساس نوع سرطان، گزارش آسیب شناسی، سن، وضعیت سلامت عمومی انجام خواهد شد. عوامل زیستی و رفتاری سرطان پستان، بر درمان موثر است. بعضی از تومورها کوچک هستند ولی به سرعت رشد می‌کنند در صورتی که برخی دیگر بزرگ بوده و رشد کندی دارند. کلینیک دکتر فرهاد موسی زاده به منظور انتخاب طرح درمانی مناسب عواملی را در نظر می گیرد که شامل مرحله و درجه تومور، وضعیت تومور از نظر گیرنده های هورمون، سن بیمار و سلامت عمومی، وضعیت یائسگی، ظهور جهش ژنی در سرطان پستان ارثی (BRCA1 یا BRCA2)

پس از انجام جراحی برنامه درمانی شامل ارزیابی کیفیت زندگی، وضعیت روحی، سلامت جنسی، خستگی، لنف‌ ادم و مدیریت وزن، بررسی در مورد شرایط باروری فرد و در صورت لزوم همراه با مشاوره های لازم در مرکز درمانی، بررسی و مباحثه در ارتباط با اثرات جانبی در حین سرطان پستان شامل علائم یائسگی، سلامت استخوان ها و اختلالات هورمونی، تعیین ریسک فاکتور های ابتلا به بیماری های قلبی -عروقی، ارزیابی برای احتمال بروز سرطان پستان دگربار و یا سرطان‌های جدید دیگر، انجام یک معاینه کامل فیزیکی و تاکید به ادامه مصرف داروهای تجویز شده دراز مدت، می باشد.

در کلینیک فوق تخصصی بیماری های پستان دکتر فرهاد موسی زاده، ماموگرافی غیر طبیعی و توده های جدید و یا مشکوک، تشخیص جدید سرطان پستان، ارزیابی خطر ابتلا به سرطان پستان و سابقه خانوادگی سرطان پستان، بیماری های غیر سرطانی پستان از جمله آتیپیک، داکتال یا هیپرپلازی لوبولار و سرطان های لوبولار درجا و دیگر مشکلات پستان مانند تغییرات در پوست پستان، ترشح از نوک پستان، عفونت و درد پستان، بزرگ شدن سینه ها و یا توده جدید در مردان و … ارزیابی و تشخیص داده شده و بر اساس پلن درمانی برنامه ریزی شده درمان می گردد.