روش های بازسازی پستان پس از سرطان

روش های بازسازی پستان دکتر موسی زاده

بازسازی پستان دکتر موسی زاده

روش های بازسازی پستان پس از سرطان یا ماستکتومی امری است که امروز در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و تکنیک ها و روش های انجام آن را به اختصار توضیح خواهیم داد. یکی از دغدغه‌های بیمارانی که جراحی پستان انجام می‌دهند این است که چگونه پستان خود را پس از جراحی بازسازی کنند. روش های بازسازی پستان پس از سرطان پس از بررسی‌ها و پژوهش‌های فراوان در اختیار پزشکان و جراحان قرار گرفت تا بتوانند با بازسازی پستان پس از ماستکتومی روح زندگی و شادی را به بهبودیافتگان هدیه دهند.

تکنیک‌ها و روش های بازسازی پستان پس از سرطان

یکی از سوالاتی که بیماران از همه متخصصان و حتی از بهترین جراح سرطان پستان در تهران می‌پرسند این است که چه روش‌ها و تکنیک‌‎هایی برای بازسازی پستان پس از ماستکتومی وجود دارد. در ادامه این بخش به این روش‌ها می‌پردازیم:

 

 بازسازی پستان به کمک ایمپلنت

بازسازی پستان به کمک ایمپلنت یکی از روش‌های مرسوم و متداول محسوب می‌شود. البته شرط استفاده از این روش آن است که ماستکتومی یا پرتودرمانی بافت کافی در دیواره سینه باقی گذاشته باشد. لزوم وجود این بافت‌ها به این خاطر است که بتواند ایمپلنت پستان را پوشش دهد.

در صورتی که این بافت‌ها در دیواره سینه فرد وجود نداشته باشد یا فرد علاقه‌ای به انجام عمل ایمپلنت نداشته باشد، نیاز است که یک تکنیک فلپ (بازسازی اتولوگ) صورت گیرد. متداول‌ترین و معروف‌ترین روش بازسازی بافت از پوست و چربی تحتانی شکم برای شکل دادن به سینه استفاده می‌کند.

تکنیک‌ها و روش های بازسازی پستان پس از سرطان بر اساس ایمپلنت به صورت زیر است:

 • بازسازی فوری پستان در بالای عضله سینه
 • بازسازی فوری پستان در زیر عضله سینه
 • تأخیر در بازسازی پستان با استفاده از منبسط‌کننده بافت
 • قرار دادن فوری منبسط‌کننده بافت سینه
 • بازسازی فوری پستان با استفاده از ماهیچه پشتی بزرگ

هر کدام از روش‌های فوق جزئیات و موارد مخصوص خودش را دارد.

بازسازی با روش TRAM

 بازسازی پستان با فلپ‌های شکمی

گاهی ماستکتومی یا پرتو درمانی به گونه‌ای انجام می‌شود که بافت کافی روی سینه به جای نمی‌گذارد و به همین خاطر این بافت نمی‌تواند ایمپلنت سینه را پوشش دهد و آن را نگه دارد. در این موارد بازسازی پستان پس از ماستکتومی نیاز به استفاده از یک تکنیک فلپ (معروف به بازسازی اوتولوگ) دارد.

ممکن است برخی از افراد تمایلی به استفاده از ایمپلنت نداشته باشند. در این موارد فلپ‌های شکمی یکی از بهترین روش‌ها به حساب می‌آید. پوست و چربی لازم برای انجام این بازسازی، بافت بین ناف و استخوان شرمگاهی است. وقتی جراح این بافت را برای ایجاد سینه بردارد. جای زخم (اسکار) آن از استخوان خاصره تا استخوان خاصره دیگر نمایان خواهد شد.

شایان ذکر است که برخی از بانوان تمایلی به استفاده از روش بازسازی پستان با فلپ‌های شکمی ندارند. برخی از دلایل این موضوع در ادامه آمده است:

 • بافت‌های موجود در ناحیه پایینی شکم کافی نیست
 • ممکن است اسکارهای (جای زخم) قبلی به رگ‌های خونی مهم آسیب رسانده باشد
 • ممکن است فلپ‌های قبلی فرد با موفقیت همراه نبوده است و به همین خاطر فرد مجبور می‌‎شود گزینه دیگری را انتخاب کند.

در ادامه این بخش تصمیم داریم به روش‌های بازسازی پستان پس از سرطان که مبتنی بر فلپ‌های شکمی است، اشاره کنیم:

 • گزینه‌های ویژه برای فلپ
 • فلپ TRAM پدل‌شده
 • فلپ DIEP
 • فلپ
 • SIEA
 • بازسازی پستان به روش TUG

 بازسازی پستان با فلپ‌های رانی

یکی از روش‌های بازسازی پستان پس از سرطان که توسط بهترین جراح سرطان پستان در تهران توصیه می‌شود، استفاده از تکنیک فلپ‌های رانی است. این روش برای بانوانی توصیه می‌شود که سینه آن‌ها کوچک تا متوسط است. برخی از بانوان به دنبال افزایش حجم سینه پس از درمان سرطان هستند. در این صورت باید تکنیک فلپ رانی را با ایمپلنت یا سایر فلپ‌ها ترکیب کنند. معمولاً این روش‌ها توسط پزشکانی انجام می‌شود که تخصص لازم را در ریزجراحی یا جراحی میکروسکوپی داشته باشند.

شایان ذکر است که برخی از بانوان گزینه مناسبی برای استفاده از این روش نیستند و به همین خاطر بهترین جراح سرطان پستان در تهران توصیه می‌کند که به فکر روش‌های دیگر باشند. در ادامه به چند مورد از دلایل مناسب نبودن فلپ‌های رانی برای برخی از بانوان اشاره می‌شود:

 • برخی از مواقع در بخش فوقانی ران، بافت کافی وجود ندارد که بتوان از آن برای بازسازی پستان پس از ماستکتومی استفاده کرد
 • گاهی اسکارهایی که در گذشته در این ناحیه به وجود آمده، رگ‌های خونی مهم را تحت تأثیر خود قرار داده است
 • گاهی فلپ‌های قبلی با شکست مواجه شده است و به همین خاطر پزشک به این نتیجه می‌رسد که بهتر است گزینه‌هایس دیگری را امتحان کند.

در این بخش از مطلب قصد داریم انواع روش های بازسازی پستان پس از سرطان از روش فلپ‌های رانی را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم:

 • فلپ TUG
 • فلپ VUG
 • فلپ
 • DUG
 • بازسازی پستان دکتر موسی زاده به روش SGAP

 بازسازی پستان با فلپ‌های سرینی (گلوتئال)

یکی از روش های بازسازی پستان پس از سرطان این است که از فلپ‌های گلوتئال یا سرینی برای بازسازی کمک گرفته شود. فلپ‌های گلوتئال یکی از گزینه‌های مناسبی است که برای بانوان با حجم سینه کم یا متوسط توصیه می‌شود.

برخی از بانوان که به دنبال افزایش سایز سینه خود هستند می‌تواند از ترکیب این روش با روش ایمپلنت استفاده کنند. نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد، مشورت با جراح پلاستیک است. لازم است که این جراح پلاستیک در زمینه ریزجراحی تخصص لازم را داشته باشد.

برخی از بیماران به چند دلیل ترجیح می‌دهند که از فلپ‌های گلوتئال استفاده نکنند. در ادامه به این دلایل اشاره شده است:

 • ناحیه گلوتئال یا سرینی، بافت کافی برای برداشتن را ندارد و به همین خاطر امکان استفاده از فلپ‌های گلوتئال وجود نخواهد داشت.
 • اسکارهایی که پیش از این در ناحیه گلوتئال ایجاد شده، باعث شده است که این ناحیه کارایی خود را از دست بدهد.
 • گاهی مواقع فلپ‌های قبلی یک بیمار موفق نیست و به همین خاطر پزشک به این نتیجه می‌رسد که از روش دیگری استفاده کند.

فلپ گلوتئال بر اساس پوست و چربی موجود در ناحیه باسن انجام می‌شود. فلپ SGAP یکی از انواع خاص این فلپ است که در ناحیه فوقانی باسن انجام می‌شود. در این روش، پوست، چربی و رگ‌های خونی به سینه منتقل می‌شود و رگ‌های خونی با استفاده از ریزجراحی به هم متصل می‌شود.

فلپ IGAP نیز یکی دیگر از انواع فلپ گلوتئال است که در آن از بافت نزدیک زیر باسن استفاده می‌شود. انتخاب مدل مناسب برای بازسازی پستان بر اساس شکل باسن و تجربه جراح انجام می‌‎شود. اکثر جراحان سعی می‌کنند که زخم‌هایی که در بالای باسن به وجود می‌آید را پنهان کنند.

نتیجه‌گیری

بهترین جراح سرطان پستان در تهران مانند سایر متخصصان توصیه می‌کنند که برای بازسازی پستان پس از ماستکتومی روش‌های گوناگونی وجود دارد که برای انتخاب بهترین روش باید با جراح متخصص در زمینه ریزجراحی یا جراحی میکروسکوپی مشورت کرد.

در این مقاله انواع روش های بازسازی پستان پس از سرطان مورد بحث  و بررسی قرار گرفت. سه روش ایمپلنت، فلپ‌های شکمی، رانی و سرینی (گلوتئال) برای بازسازی پستان وجود دارد. هر یک از این سه روش مزایا و معایب خود را دارد که با انتخاب بهترین روش می‌توانید از عوارض بسیاری جلوگیری کنید.

آیا تاکنون پس از درمان سرطان، برای بازسازی پستان اقدام کرده‌اید؟ پزشک متخصص چه روشی را به شما پیشنهاد داده است؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

این مقاله توسط دکتر فرهاد موسی زاده فلوشیپ پستان از مقاله بازسازی پستان جامعه جراحان پلاستیک آمریکا ترجمه، بومی سازی و بازنویسی شده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *