سرطان پستان یکی از سرطان های رایج در میان زنان است که البته انواعی از آن، مردان را نیز به خود مبتلا می سازد. تا به حال انواع سرطان پستان از گرید 0 تا 4 شناخته شده است که بسته به نوع سرطان و درجه پیشروی آن، طول عمر متفاوت و کیفیت زندگی گوناگون، ایجاد می کند. تشخیص به موقع و زودرس که پیش از پیشرفت بیماری باشد، می تواند زمینه های درمانی را به شکلی چشمگیر فراهم سازد. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به انواع سرطان بیندازیم و به طور کلی چیستی آن را دنبال کنیم.

سرطان پستان

سرطان پستان غالبا با ایجاد یک تومور کوچک آغاز خواهد شد، یک تومور کوچک و محدود که به آن Lump گفته می شود. همین طور سرطان پستان می تواند به شکل رسوبات کلسیم منشا یافته و پس از آن از مسیر کانال هایی که داخل پستان جای دارند، به گره های لنفاوی وارد شده یا به شکلی دیگر از طریق جریان خون به یک یا بیشتر اعضای بدن گسترش یافته و پیش روی خواهد کرد. بسته به انواع سرطان پستان تومور می تواند رشد کرده و در همان محدوده در بافت پستان گسترش یابد. در این صورت، دیواره پستان، غدد یا پوسته آن، می توانند بسته به شرایط آلوده شده و تحت تاثیر قرار بگیرند. لازم به ذکر است که انواع گوناگون سرطان پستان دارای سرعت رشد و پیشروی و گسترش مختلفی هستند. به طور مثال برخی از انواع سرطان پستان دارای سرعت پیشروی بسیار ضعیف بوده و سرایت آن ها به سایر اعضای بدن و حتی پخش شدن در خود بافت پستان، زمان بر خواهد بود. اما در برخی از انواع سرطان پستان، پیشروی بسیار سریع صورت گرفته و حتی متاستاز (سرایت به سایر اندام ها)، ظرف مدت کوتاهی، اتفاق خواهد افتاد. این یکی از عوامل منفی در سرطان های پستان است که باعث می شود مدت درمان به شدت محدود شده و فرصت کافی برای شیمی درمانی و اثربخشی آن یا به هر شکل کند کردن روند بیماری وجود نداشته باشد.

مقاله مفید :  خودآزمایی سینه برای پیشگیری و تشخیص سرطان پستان
انواع سرطان پستان

انواع سرطان پستان

سرطان پستان در توده و بافت پستان ظهور کرده و می تواند هر یک از غدد یا کانال های شیری را درگیر کند. البته در نامگذاری سرطان های پستان، فرقی بین سرطان هایی که غدد یا همان Lobular Carcinoma را درگیر کرده و یا سرطان هایی که کانال های شیری یا Ductal Carcinoma را درگیر می سازند، قائل نیستیم. به هر صورت هر نوع سرطان پستان که به شکلی در بافت پستان آغاز شده باشد، به نام سرطان پستان شناخته شده و از آن جا به هر نقطه از بدن که سرایت کند، همچنان نام سرطان پستان را با خود یدک خواهدکشید. (در صورتی که سرطان پستان به سایر نقاط بدن سرایت کند و سلول های سرطانی گسترش یابند، به آن سرطان متاستاتیک یا سرطان پیشرفته پستان گفته می شود.)

در یک تقسیم بندی ساختار یافته، باید انواع سرطان پستان را در دسته بندی های زیر جای داد:

  1. سرطان آنژیوسارکوما
  2. سرطان کارسینوم تهاجمی لوبولار
  3. سرطان پستان دارای منشا مجاری درجا
  4. سرطان پستان التهابی
  5. سرطان پستان سه گانه منفی
  6. موسینوس کارسینومای پستان
  7. سرطان پستان در مردان
  8. سرطان پستان عودکننده (نوعی از سرطان پستان که بازگشت دارد.)

سخن پایانی

با توجه به گستردگی انواع سرطان پستان و شیوع آن میان تمامی افراد (اعم از زن یا مرد)، تنها روش مناسب برای برخورد با این بیماری، تشخیص زودهنگام است. بنابراین معاینات پزشکی دوره ای، معاینات شخصی توسط خود فرد، بازبینی منظم بافت پستان و سایر روش ها چون ماموگرافی، می تواند در تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کرده و زمینه درمانی و افزایش طول عمر فرد را فراهم سازند.

مقاله مفید :  سرطان پستان و سلامت روان
پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *