[vc_row][vc_column][vc_column_text]

فوق تخصص پستان دکتر مرتضی عطری تاکید کرد: با توجه به شیوع انواع سرطان‌ها در کشور تدوین برنامه جامع سرطان که در آن پیشگیری، غربالگری با هدف تشخیص زودرس و درمان‌های به موقع پیش بینی شود بسیار ضروری است.
دکتر “مرتضی عطری” در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در سال های اخیر بسیاری از کشورهای پیشرفته در جهان برای مقابله با سرطان برنامه جامعی را تدوین کرده اند. به گفته وی در کشور ما ضروری است طرح جامع کنترل سرطان به خصوص سرطان های شایع به صورت طرح ملی اجرا شود. عطری خاطر نشان کرد: ابتلا به سرطان بار مالی و هزینه اقتصادی زیادی را بر خانواده و جامعه در طول درمان تحمیل می کند و همچنین فرد بیمار را از چرخه کار و فعالیت در جامعه خارج می کند.
ایشان با اشاره به سرطان سینه در کشور ادامه داد: مهمترین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان سینه تشخیص زود رس در مراحل اولیه بیمار و درمان آن است. وی اضافه کرد: آگاهی بیشتر زنان در خصوص سرطان سینه و همچنین مهارت و تجربه پزشکان و تیم درمان کننده می تواند در تشخیص زود رس سرطان و روند درمان به بیمار کمک بزرگی نماید.
عطری با بیان اینکه طی 30 سال اخیر مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در کشور کاهش چشمگیری داشته است گفت : طی آماری که از سال 1360 تا 1390 در یک مرکز درمانی جمع آوری و ثبت شده است، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در تمام مراحل بیماری و سنین مختلف حدود 4/42 درصد ثبت شده است.  از این گروه بیماران بین سال های 1385 تا 1390 به علت مراجعه زودتر میزان مرگ و میر در این سالها 7/2 درصد ثبت شده است. بررسی امار نشان می دهد که طی 30 سال حدود 95 درصد از بیماران مجبور به برداشتن کامل سینه شده اند و این در حالی است که در نیم سال آخر 90 حدود 85 درصد از زنان توده سرطانی ازبافت سینه خارج و همچنین سینه بیمار نگهداری شده است.
وی غربالگری سرطان ها از جمله سرطان سینه را از مهمترین اقدامات تشخیصی زودرس یاد کرد و گفت: آگاهی بخشی زنان می تواند آنان را در مراجعه منظم و به موقع به پزشک و معاینات دوره ای ترغیب نماید. عطری گفت: عواملی چون افزایش نرخ ارز، تحریم ها به اقتصاد درمان بیماران سرطان لطمه وارد کرده است و کمبود دارو، گرانی و همچنین مشکلات بیمه ها وضعیت دشواری را برای بیماران مبتلا به سرطان در کشور ایجاد کرده است.
وی به حمایت بیشتر از بیماران سرطانی اشاره کرد و گفت: درکشورهایی چون عراق و در مناطقی چون اربیل شیمی درمانی و رادیوتراپی برای بیماران به صورت رایگان انجام می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_separator type=”transparent” position=”center” up=”50″][/vc_column][/vc_row]