پرکاری تیرویید (هیپرتیروییدیسم)

هیپرتیروییدیسم (پرکاری غده‌ی تیرویید، Hyperthyroidism) شرایطی است که در آن غده تیرویید مقادیر بالایی از هورمون تیروکسین را ترشح می کند، که باعث، افزایش متابولیسم بدن، کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب تند یا نامنظم، افزایش تعریق و عصبانیت یا کج خلقی می گردد. درمان‌های مختلفی برای هیپرتیروییدیسم وجود دارد. ممکن است از داروهای ضد تیرویید و ید رادیواکتیو جهت کاهش تولید هورمون های تیرویید استفاده شود. گاهی درمان هیپرتیروییدیسم شامل جراحی و خارج کردن قسمتی از غده تیرویید است. در صورتی که به این بیماری توجه نشود می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود.
نشانه‌ها:
علایم پرکاری تیرویید مشابه مشکلاتی است که در سایر بیماری‌ها پیش می‌آید، به همین علت تشخیص آن دشوار خواهد بود که عبارتند از:
کاهش وزن ناگهانی حتی زمانی که اشتها و برنامه غذایی نرمال یا حتی افزایش یافته است.
افزایش ضربان قلب (بیش از 100 ضربه در دقیقه)، ضربان قلب نامنظم
افزایش اشتها
عصبانیت و کج خلقی
لرزش که بیشتر در دست‌ها و انگشتان دیده می‌شود.
تعریق
تغییر در الگوی دفع مدفوع به خصوص افزایش دفع مدفوع
خستگی و ضعف ماهیچه
اشکال در خواب
عوارض مختلف چشمی (Graves opthalmopathy): یکی از مشکلات نادر در پرکاری تیرویید است که با اثر روی چشم ها و با اختلال بافت ها و ماهیچه های پشت چشم، تورم، برآمدگی و بیرون زدن چشم ایجاد می گردد. علایم این بیماری عبارتند از:
برآمدگی کره چشم
چشمان ورم کرده یا قرمز
افزایش پارگی یا احساس ناراحتی در یک یا هر دو چشم
حساسیت به نور، دید تار یا دید دوتایی، التهاب و یا کاهش حرکات چشم
هیپرتیروییدیسم می تواند پیامد‌های مختلفی را به دنبال داشته باشد که عبارتند از:
مشکلات قلبی: یکی از جدی ترین مشکلات هیپرتیروئیدیسم درگیر کردن قلب است که شامل افزایش ضربان قلب و ضربان نامنظم قلب است که این عوارض با درمان مناسب قابل درمان هستند.
شکنندگی استخوان: هیپرتیروییدیسم درمان نشده می‌تواند سبب ضعف و شکنندگی استخوان ها (استئوپروز) شود. مقادیر بالای هورمون تیرویید توانایی بدن برای نگهداری کلسیم در استخوان‌ها را ضعیف می‌کند.
مشکلات چشم: افرادی با بیمای چشمی Graves دچار مشکلات چشمی مانند بیرون زدگی، قرمزی و یا تورم، حساسیت به نور، دید تار و دید دوتایی می‌شود.
پوست قرمز و متورم: در برخی موارد نادر، افراد با بیماری پوستی Graves علایمی مانند قرمزی و تورم پوست به ویژه در ساق و کف پا دارند.
تیرویید سمی: هیپرتیروییدیسم می‌تواند شما را در خطر تیرویید سمی قرار دهد و به صورت ناگهانی علایم را شدت دهد و منجر به تب، افزایش ضربان قلب و گاهی اوقات سبب هذیان گویی شود، که با مشاهده این علایم باید به سرعت در پی درمان بود.